Nie będziemy przekonywać, że dobry sprzęt potrafi uczynić z odkurzania domu, nomen omen, czystą przyjemność, ale jesteśmy przekonani o tym, że w znacznym stopniu może ułatwić codzienne obowiązki. Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Przede wszystkim urządzenie powinno być niezawodne i funkcjonale, ale również ekonomiczne.Zwróć uwagę na obecność teleskopowej rury z możliwością regulacji długości tak, by można było z łatwością dotrzeć w miejsca trudno dostępne (np. pod łóżko) oraz utrzymać w miarę wyprostowana pozycję. Istotne są także końcówki,szczotki i ssawki, pozwalające na wygodne wykonywanie konkretnych zadań. W zależności od wielkości domu lub mieszkania oraz rozmieszczenia gniazdek, trzeba dobrać model z odpowiednią długością przewodu. Do tego zostaje nam wybór technologii pracy. W tej chwili, mamy do wyboru tradycyjne odkurzacze workowe, bezworkowe, piorące oraz parowe. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Tradycyjne odkurzacze workowe są najtańsze, ale przy tym najmniej czyste i przyjazne alergikom. Musimy pamiętać o regularnym opróżnianiu worka z odpadkami i wymianie filtrów. Odkurzacze wodne, zwane też piorącymi gromadzą kurz i odpadki w zbiorniku z wodą. Mogą być używane do odkurzania na sucho, ale tez do prania dywanów i wykładzin. Odkurzacze bezworkowe są najwygodniejsze w eksploatacji. Posiadają zbiornik na zanieczyszczenia, z mechanizmem „czystego opróżniania”. Pracuje cały czas z taką siłą ssania, bez względu na stan zabrudzenia. Najbardziej przyjazny alergikom.

Odkurzacz Zelmer Aquos ZVC 722 ST (829.0 ST)
Naszą pierwszą propozycją jest zgrabny i poręczny odkurzacz firmy Zelmer, z 6-metrowym kablem i zasięgiem odkurzania na 9 metrów, który łączy w sobie zalety odkurzaczy workowych i bezworkowych. (Wszystkie zanieczyszczenia gromadzą się w specjalnym zbiorniku z wodą, który można opróżnić zaraz po zakończeniu odkurzania). Dużą zaletą produktu jest także zmywalny filtr HEPA oraz nowoczesny, energooszczędny silnik EcoPower, który samodzielnie reguluje moc ciągu w przypadku natrafienia na zanieczyszczenia. Sprzęt posiada wiele dodatkowych funkcji, np. umożliwia zbieranie wody (oprócz 3,5-litrowego worka, ma 4-litowy zbiornik na rozlane płyny), parkowanie w poziomie, nebulizator piany, a także praktyczne zwijanie kabla. Można nim odkurzać na mokro i sucho. Z kolei bogaty zestaw akcesoriów (ssawko-szczotka z separatorem drobnych przedmiotów, ssawka do zbierania wody, szczotka mała, ssawka mała, szczotka z włosiem naturalnym i turboszczotka) oraz rura teleskopowa z regulacją długości bardzo ułatwiają odkurzanie, czyniąc je niezmiernie komfortowym.

Odkurzacz Electrolux UFPARKETTO Ultraflex
Inną propozycją jest odkurzacz bezworkowy UFPARKETTO Ultraflex firmy Electrolux z zasięgiem na 12 metrów i systemem Motion Control, umożliwiający młatwe przemieszczanie się między pokojami. Co prawda jest on nieco droższy od poprzedniego, ale równie poręczny i bardziej ekonomiczny (sprzęt ma moc 1200 W i moc ssania 205 W z technologią Turbo Cyclonic, zwiększającą siłę i efektywność ciągu). Oprócz tego urządzenie posiada zmywalny filtr Hygienie 12 i podstawowy filtr silnika w osłonie, a także teleskopową rurę Aeropro oraz bardzo pomysłową konstrukcję pojemnika na kurz, ułatwiającą jego opróżnianie. Sprzęt umożliwia odkurzanie na sucho. W zestawie znajdziesz ssawkę do wydajnego odkurzania twardych podłóg, szczotkę, ssawkę szczelinową oraz ssawkę do tapicerki, które możesz schować w odkurzaczu.

Odkurzacz Philips FC 9197 Performer Pro
Jeśli jednak wolisz tradycyjny odkurzacz workowy, polecamy energooszczędny model FC 9197 Performer Pro marki Philipso mocy 650 W z 11-metrowym zasięgiem i nowoczesnym workiem o pojemności 5 litrów. Sprzęt stworzono z myślą o uzyskaniu najwyższej wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu klasy efektywności energetycznej A. Mocny, wydajny silnik i technologia Airflow Max sprawia, że zapewnia wysoki poziom przepływu powietrza, zapewniając dużą moc ssania, nawet wraz ze stopniowym wypełnianiem się worka. Z kolei nasadka TriActiveMax 3 w 1 maksymalizuje skuteczność zbierania kurzu („otwiera” dywan w celu dokładnego usunięcia zanieczyszczeń, wysysa cząsteczki przez duży otwór z przodu, a także zamiata brud wzdłuż mebli i ścian za pomocą dwóch szczotek bocznych). Urządzenie posiada regulowaną rurę teleskopową, obrotowe złącze węża 360Flex umożliwiające swobodne manewrowanie oraz wyjątkowo długi uchwyt z przełącznikiem powietrza zapewniający większy zasięg. Dodatkowym atutem odkurzacza jest zintegrowany system antyalergiczny testowany przez ECARF (uszczelnienie HEPA AirSeal i filtr HEPA13 zatrzymują 99,95% kurzu, czyniąc wydmuchiwane powietrze czystszym niż te, które znajduje się w pokoju).

Odkurzacz Dyson DC 35 digitalslim
Kolejną propozycją jest odkurzacz bezprzewodowy, zasilany baterią litowo-jonową, który umożliwia wygodne i poręczne czyszczenie powierzchni i dotarcie w najtrudniej dostępne miejsca,od podłogi aż po sam sufit. Za pomocą stacji dokującej naładujesz go w zaledwie 3,5 godziny! Odkurzacz nie posiada tradycyjnych worków, co eliminuje ryzyko ich zapchania, zaś cyfrowy silnik Dyson, który jest mniejszy, lżejszy, czystszy i bardziej wydajny niż konwencjonalne silniki elektryczne, oraz akumulator ze wskaźnikiem naładowania zapewnia stałą, wysoką siłę ssania. Urządzenie zawiera lekką, odpinaną rurę aluminiową o dużym zasięgu (po jej usunięciu sprzęt może pełnić rolę odkurzacza ręcznego, który świetnie sprawdzi się w czyszczeniu auta) oraz końcówki do wszystkich rodzajów podłóg (m.in. napędzaną silnikiem elektroszczotkę z włóknami węglowymi, która usunie nawet drobny kurz z powierzchni gładkich oraz sztywne włosie nylonowe do dywanów). Odkurzacz ma dwa tryby pracy (15 minut silnego, stałego ssania w przypadku dłuższych zadań lub 6 minut pracy w trybie zwiększonej wydajności do zadań trudniejszych).

Parownica Kärcher Parownica SC 1020
Ostatni produkt godny polecenia to z kolei parownica, która w bardzo higieniczny sposób usuwa zabrudzenia z różnego rodzaju powierzchni i to bez zastosowania dodatkowych środków czyszczących (szczególnie sprawdzi się ona w kuchniach i łazienkach). Bez trudu wyczyści okna, lustra, kuchenki, piekarniki, a nawet fugi oraz oczywiście podłogi (z wyłączeniem parkietu, do którego się nie nadaje). Sprzęt posiada grzałkę o mocy 1500 W, duży 1,2 litrowy zbiornik na wodę i zawór bezpieczeństwa, który uniemożliwia otwarcie bojlera z parą pod wysokim ciśnieniem). W zestawie znajdziesz wąż parowy z 2-metrowym pistoletem,ręczną i punktową dyszę do czyszczenia podłóg, szczoteczkę do detali oraz ściereczki: podłogową i do dyszy ręcznej. Atutem jest także ergonomiczny uchwyt, na którym podczas przerwy w pracy można zawiesić dyszę podłogową oraz duże koła ułatwiające przemieszczanie się z urządzeniem.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!