Zmarł Stanisław Barańczak

Zmarł Stanisław Barańczak (© Archiwum Polskapresse)

26 grudnia w nocy w swoim domu w Newtonville (w stanie Massachusetts) zmarł Stanisław Barańczak. Miał 68 lat.

Stanisław Brańczak urodził się w 1946 roku. Zadebiutował tomem poezji "Korekta twarzy" w 1968 roku. W swojej karierze artystycznej używał pseudonimów Barbara Stawiczak, Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko. Jego ostatni tomik poezji "Chirurgiczna precyzja" ukazał się w 1998 roku.

W listopadzie 2006 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Nosił także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego.

Stanisław Barańczak od kilku lat zmagał się z chorobą Parkinsona.Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Czytaj także

  Komentarze (25)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Komentator (gość) (pol)

  Taka jest prawda. Nie mówi się prawdy czemu i dla kogo powstał obóz w Oświęcimiu. Powstał dla polaków a później niedaleko wybudowali 2 części obozu dla żydów. A tak to celem byli Polacy. Nasz rząd nie szanuje nas. To wasale EU. My sami musimy dawać sobie rade i wypędzać te przekłamane teorie żydowskie. Bo żydzi mogli brać udział w wojnie ale nie chcieli bo to "nie ich wojna" jak to mówili a później wielce pokrzywdzeni. Teraz to samo robią z Palestyńczykami i jakoś świat siedzi cicho. Czemu ? Bo najwyższe posady państwowe "mocarstw" to żydzi. Nie wstydzimy się ,że jesteśmy Polakami mamy piękną historie i dużo ważnych dla ludzkości nazwisk(uczonych i n ie tylko) to Polacy. My znikliwość,my z mapy świata i powróciliśmy nadal posiadając swój język i tradycje. Żyjmy z nią lepiej a nie sprowadzamy sobie jakieś bzdurnoty . Walentynki czy halloween. Szanujmy co Polskie i wspierajmy Polski rynek. A te cwaniaki i u władzy i w sieci "rączka rączkę myje" wyzbywajmy się nawet siła. Demokracja to protesty i jednoczenie się by obalać "tyranie"

  Nie damy się na ten żydowski cyrk nabierać ! (gość) (gggg)

  Szkoda ,ze żydowski PIS i inne w stu innych antypolskich ustawach byli jednomyslni a tu urabiają sobie pokazowo
  jacy to oni są opozycją !

  Naród Polski przejął bezpośrednie sprawowanie władzy zwierzchniej ! (gość)

  Drodzy Rodacy !

  Post usunięty przez moderatora

  ramtamtam (gość)

  na ile to jest prawdziwe nie wiem ale w każdej bajce troche prawdy jest:

  ‘’Stanisław Barańczak – polonofob, komuch, dywersant, członek-założyciel KOR – „komandosi”, żydokomuna-trockiści, marksiści [KOR powstał z najbardziej antypolskich struktur partyjnych: WKP(b), KPZU, KPU(b), KPB(b), KPF, KPD(Niemiec), MOPRu.]; poeta i krytyk, jeden z ulubionych idolów trockistów-michnikowców; mieszka w USA,,

  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2013/11/Lista-zydów-w-zniewolonej-polscei-osób-pochodzenia-zydowskiego.Nazwiska-obecne-i-rodowe.doc

  pol (gość)

  Nie znam Barańczaka i nie wiem czy Polsce szkodził więc nie o nim piszę. Dziwne jednak że my Polacy jesteśmy tak często wspaniałomyślni wobec tych co Polska gardza i nam szkodzą na swiecie?
  Na Youtube pokazano izraelską młodzież, która co roku przyjeżdża do Oświęcimia i Majdanku by opłakiwać swoich oraz jak w nienawiści do nas Polaków są oni wychowywani, bojąc się nas gorzej niż nazistów.
  http://www.youtube.com/watch?v=nu6t9YmHvT4
  http://www.youtube.com/watch?v=V5QkArTA0Hc&feature=related
  III RP Tuska, Komorowskiego, Pawlaka, Kwasniewskiego i Palikota ma w Swiecie gebe antysemity i jest krajem tzw "polskich obozow koncetracyjnych". Swiat mimo niemieckiej agresji w calej Europie i zbrodni holokaustu w.g rankingow najbardziej odziwo kocha Niemcow. Ten Swiat doskonale zna tragedie zydowskiego powstania w Getcie Warszawskim a nie zna i nie szanuje meczenstwa Polakow w Powstaniu Warszawskim oraz bohaterstwa tysięcy Polaków, których zamordowali Niemcy za ratowanie Żydów. Dla rzadzacych patriotyzmem jest ciepla woda w kranie, zielony trawnik przed blokiem i WOŚP Owsiaka. Rzadzacy ze strachu przed Gaz.Wyb, TVN nie zachecaja Swiata do poznania prawdy o zbrodniach nazistów i komunistów na Polakach. Nie zadaja też od Izraela zaniechania haniebnego wmawiania Swiatu przez wielu wplywowych Zydow tzw "polskich obozow koncentracyjnych" ani do zaprzestania wychowywania żydowskiej młodzieży w nienawiści do Polski i wmawiania jej polskich obozów koncentracyjnych a nie niemieckich.

  Dobromił (gość) (podPIS)

  Czy brak ci chociaż odrobiny inteligencji aby coś konkretnego napisać, zaprzeczyć z logicznym uzasadnieniem? Takim wpisem tylko potwierdzasz moją wypowiedź brudny czosnku.

  tutam (gość)

  Wiele portali i stacji TV podaje wiadomość o śmierci Barańczaka od dwóch dni, tak jakby była to wiadomość świeża. Rozumiem, że jest okres świąteczny i serwisy rzadziej odświeżają swoje paski, ale bez przesady.

  gggg (gość)

  PIS z Solidarną Polską, partią J. Gowina oraz CZĘŚCIĄ posłów niezrzeszonych 18.12.2014 r o godz. 0,45 udaremnił KOLEJNĄ PRÓBĘ ,,NOCNEJ ZMIANY” podjętą przez PSL i Platformę. Na szczęście zabrakło im 5-ciu głosów do rozkradzenia jednych z ostatnich ,,POLSKICH SREBER” tj. Lasów Państwowych. Bardzo byli z tego powodu niezadowoleniu i bardzo zdenerwowani po głosowaniach: Piechociński i poseł sprawozdawca z PSL-u Żelichowski http://tv-trwam.pl/film/polski-punkt-widzenia-jan-szyszko http://wpolityce.pl/polityka/226338-lasy-panstwowe-uratowane-przed-szkodliwymi-zmianami-w-konstytucji
  Już w 2009 Platforma planowała skok na Lasy. Komorowski chciał ........ za mienie pożydowskie.
  http://wpolityce.pl/polityka/227212-juz-w-2009-platforma-planowala-skok-na-lasy-komorowski-chcial-je-spieniezyc-by-wyplacic-odszkodowania-za-mienie-pozydowskie.
  http://wpolityce.pl/polityka/227364-jezeli-wybory-prezydenckie-ponownie-wygra-komorowski-a-parlamentarne-po-psl-to-lasy-panstwowe-pojda-na-restytucje-mienia-zydowskiego
  http://wpolityce.pl/polityka/226746-rzadzacej-koalicji-po-psl-nie-udala-sie-kolejna-proba-destabilizacji-polskich-lasow-panstwowych
  http://niepoprawni.pl/blog/archiwum-x/nocna-proba-zmiany-konstytucji-rzeczpospolitej-polskiej
  http://niepoprawni.pl/blog/krzysztofjaw/kolejny-strach-wladzy-nocne-glosowania-nad-losem-naszej-ziemi-i-lasow
  http://niepoprawni.pl/blog/trybeus/czy-dzis-ukradna-nam-lasy-panstwowe