Tomasz Gollob pragnie w tym roku zdobyć srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata

Tomasz Gollob pragnie w tym roku zdobyć srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata (© G. Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W sobotni wieczór szesnastu najszybszych żużlowców na świecie walczyć będzie o Grand Prix Włoch na 400-metrowym torze MC Olimpia w Terenzano. Kameralny stadion, który może zgromadzić tylko 8 tysięcy kibiców, zadebiutuje na arenach cyklu Grand Prix. Wcześniej zawody o Wielką Nagrodę Włoch regularnie rozgrywano w Lonigo.

Sobotni turniej we Włoszech, w którym wystartuje czterech reprezentantów Polski - Tomasz Gollob, Rune Holta, Sebastian Ułamek i Grzegorz Wala-sek będzie dziesiątą rundą 64. Indywidualnych Mistrzostw Świata. Medalistów tegorocznego championatu i kolejnych ośmiu finalistów przyszłorocznego cyklu Grand Prix poznany 17 października w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że przed tygodniem trzech najszybszych, na torze Brandon Stadium w Coventry, w finale kwalifikacji do GP 2010 - Szwed Magnus Zetterstroem, Australijczyk Chris Holder i Jarosław Hampel wywalczyło awans na żużlowe salony. Hampel powraca do elitarnego towarzystwa po dwóch latach nieobecności, a dwaj pozostali zadebiutują w cyklu Grand Prix.

- Chłodnym okiem i realistycznie oceniam układ sił na topie tegorocznego cyklu. Nie dogonię już Jasona Crumpa, ale zdobycie srebrnego medalu jest jeszcze realne - przyznał nam przed wyprawą do Terenzano kapitan biało-czerwonych Tomasz Gollob. Lider najszybszej drużyny narodowej na świecie w klasyfikacji generalnej zajmuje trzecie miejsce.

Polak, który dziesięć lat temu był wicemistrzem świata, traci do Australijczyka 36 punktów, a rewelacyjny Rosjanin Emil Sajfutdinow ma 10 punktów przewagi nad Gollobem. Ostatni turniej rozgrywany będzie w rodzinnym mieście najlepszego polskiego żużlowca w historii, na umiłowanym torze Polonii, gdzie na najwyższym stopniu podium "Chudy" stanął aż siedmiokrotnie w latach - 1998, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 i 2008.

- Jak zdrowie pozwoli, a silniki będą całkowicie posłuszne mojej woli, to w Terenzano zamierzam zmniejszyć straty do Emila - dodał Gollob. Bydgoski tor przed rosyjską torpedą nie skrywa żadnych tajemnic. Wszak Sajfutdinow barw Polonii broni od 2006 roku.

Crump przeżywał ostatnio kryzys formy, ale 14 września, w ostatnim wyścigu meczu brytyjskiej ekstraklasy Belle Vue Aces - Ipswich Witches, rudobrody Australijczyk zanotował fatalny upadek na torze Greyhound Stadium w Manchesterze. Jego konsekwencją były silne poparzenia ramienia. Chirurdzy musieli dokonać przeszczepu skóry.

- Lekarze wykonali fantastyczną pracę. Z każdym dniem jest poprawa. Codziennie mam medyczną konsultację. Do soboty wszystko powinno być okay - wyznał rekonwalescent Crump na stronie internetowej angielskiego klubu. Crump jest zdeterminowany i chce się ścigać w Terenzano. Utratę szans na zdobycie trzeciego tytułu indywidualnego mistrza świata uznałby za osobistą katastrofę.

Czołówka klasyfikacji GP 2009
1. Jason Crump 146, 2. Emil Sajfutdinow 120, 3. Tomasz Gollob 110, 4. Greg Hancock 106, 5. Andreas Jonsson 92, 6. Kenneth Bjerre 85, 7. Fredrik Lindgren 82, 8. Nicki Pedersen (obrońca tytułu) 90, 9. Rune Holta 77.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!