Wybierz region

Wybierz miasto

  XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" 2015 - dzień 7

  Centrum Kultury Rondo
  Grodzisk Wielkopolski, ul. Kolejowa/12

  18:00 Czwartek, 25 czerwca

  • Brak informacji o cenie

  Festiwal "Universitas Cantat" jest chóralnym międzynarodowym świętem. Od 1998 roku gromadzi w Poznaniu (początkowo co roku, od 2003 r. - co dwa lata) młodych ludzi z przeróżnych uczelni - ludzi muzycznie utalentowanych, aktywnych i otwartych na nowe przyjaźnie oraz wymianę kulturowych doświadczeń. Podczas dotychczasowych dziesięciu edycji publiczność miała okazję podziwiać blisko 100 chórów z 26 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Meksyk czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy organizacją zajmuje się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Nieoceniona jest rola profesora Krzysztofa Szydzisza - chórmistrza, muzykologa, specjalisty od emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i od samego początku dyrektora Universitas Cantat oraz dr Joanny Piech-Sławeckiej - oboistki, chórmistrza, logopedy i wicedyrektora festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się w rozmaitych wielkopolskich salach koncertowych, przede wszystkim zaś w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która słynie ze znakomitej akustyki. Chóry przygotowują m.in. utwory promujące rodzimą muzykę poszczególnych krajów. Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy wykonują wspólnie dzieło polskiego współcześnie żyjącego kompozytora. Zazwyczaj towarzyszy im w tym przedsięwzięciu orkiestra symfoniczna.

  W ramach koncertów finałowych zabrzmiały: w 1998 r. "Litania ad Spiritus Sanctum" Zbigniewa Kozuba, w 1999 r. - "Angelus" Wojciecha Kilara, w 2000 r. - "Beati Estis" Zbigniewa Kozuba, w 2001 r. "Ad Iuventatem" Marka Jasińskiego, w 2002 r. - symfonia "Nihil homine Mirabilius" Krzesimira Dębskiego, w 2003 r. - II symfonia "Ver Redit" Krzesimira Dębskiego, w 2005 r. - symfonia "Festinemus amare homines" Pawła Łukaszewskiego, w 2007 r. - "Raptus Europae" Marka Jasińskiego, w 2009 r. "Exegi monumentum aere perennius" Romualda Twardowskiego, w 2011 r. "Amor vincit" Miłosza Bembinowa oraz w 2013 r. "Origo Mundi" Jacka Sykulskiego. Festiwal "Universitas Cantat" (i rzesza wolontariuszy pracujących przy każdej jego odsłonie) jest dowodem na to, że muzyczne fascynacje w zakresie chóralistyki są kwestią uniwersalną. Spotkania młodych ludzi prowadzą do zawierania nowych znajomości, a multi- kulturowość jest inspiracją dla słuchaczy.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czy umiesz odwalać fuszerkę? Zbuduj najgorszy dom na świecie