Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolędnicy wędrują od domu do domu i świątecznie pozdrawiają mieszkańców

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Z kolędą na ustach i najlepszymi życzeniami na kolejne 12 miesięcy - ten zwyczaj - w wielu miejscach zapomniany - nadal pielęgnowany jest w Grodzisku Wielkopolskim. Po krótkiej przerwie kolędnicy znów odwiedzili mieszkańców osiedla sportowego.

Z okresem bożonarodzeniowym jest związanych wiele tradycji. Jedną z nich są chociażby kolędnicy, którzy chodzą od domu do domu ze śpiewem na ustach. Niestety jest to zwyczaj, który powoli zanika. Jednak są miejsca w Polsce, gdzie wciąż jest to jeszcze praktykowane. Tak jest chociażby w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie tradycja ta narodziła się pięć lat temu, a inicjatorem wspólnego kolędowania był Filip Gulcz. Z akordeonem dołączył do niego Dariusz Łapacz. Do grona kolędników systematycznie włączali się w kolejnych latach Damian Daleszyński, Piotr Chwalisz i Bartosz Rajter-Szajek.

Gdy po raz pierwszy wyruszyli kolędować, wzbudzili niemałą sensację. Mieszkańcy byli zdziwieni, ale przyjmowali ich ciepło. Teraz bywa, że sami dopominają się o wizytę kolędników. Podobnie było w ubiegłym roku, gdy kolędnicy nie wyruszyli w swoją trasę. Dlatego - by kontynuować tę tradycję - Filip Gulcz, Dariusz Łapacz i Damian Daleszyński po raz kolejny postanowili odwiedzać sąsiadów z najlepszymi życzeniami, choć w tym roku w nieco okrojonym składzie. W tym roku na wspólne kolędowanie wyruszyli w środę, 27 grudnia.

Pięknie ubrani, przygotowani, z szerokim repertuarem kolęd, spacerowali od drzwi do drzwi, a za śpiew i życzenia dziękowano im drobnymi upominkami.

- Jesteśmy naprawdę serdecznie przez wszystkich witani. Mieszkańcy reagują uśmiechami, zapraszają nas do domów, śpiewają z nami kolędy, robią sobie wspólne zdjęcia. Cieszymy się przede wszystkim z tego, że doceniają naszą inicjatywę

- przyznają.

Zgodnie z tradycją, pielęgnowaną od wieków, ich wizyta to pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia. Ci, których odwiedziła ta wyjątkowa grupa, najczęściej przede wszystkim dziękują za pamięć. I podkreślają, że chcieliby gościć kolorowy korowód również w kolejnym roku.

Kolędnicy cieszą się przede wszystkim z tego, że mogą kultywować dawne tradycje i pokazywać innym, że święta Bożego Narodzenia to radość i czas spędzany wspólnie.

- Odwiedzamy sąsiadów, śpiewamy kolędy i składamy im najlepsze życzenia na kolejne miesiące. Takie kolędowanie trwa kilka godzin, ale zdecydowanie warto poświęcić ten czas i podarować sąsiadom radość

- dodają.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kolędowanie było jedną z najpiękniejszych tradycji, radosnym i barwnym zwyczajem, niosącym domownikom świąteczno-noworoczne życzenia, które były przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia w nadchodzącym roku. Widok kolędników to dzisiaj rzadkość. Tak zwane osiedle sportowe słynie jednak z tego, że jego mieszkańcy są świetnie zintegrowani. To jedno z tych miejsc, w których wszyscy doceniają się wzajemnie i wiedzą, że dobrze jest mieć sąsiada. Wspólne kolędowanie to jedna z inicjatyw, która służy wzmacnianiu sąsiedzkich więzi.

- Mamy swoją osiedlową winnicę, sad, las. Co roku organizujemy imprezy integracyjne i dzień sąsiada. Łączy nas przede wszystkim to, że wszyscy jesteśmy w podobnym wieku, dlatego dobrze się dogadujemy. Znamy się, spotkamy, spędzamy wspólnie czas. Przede wszystkim jednak pomagamy sobie i dbamy o siebie wzajemnie

- przyznają.

I dodają:

- Dzięki kolędowaniu poznajemy też nowych sąsiadów, którzy się tutaj wprowadzili. Mamy nadzieję, że ten zwyczaj przetrwa. Tym bardziej, że mieszkańcy co roku czekają na nasze odwiedziny.

Kolędnicy wędrują od domu do domu i świątecznie pozdrawiają ...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto