MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Święto Wojciechowe przyszły tłumy. Była masa atrakcji dla całych rodzin. Opolanie przenieśli się w czasy średniowiecza

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Ci, którzy spędzą majówkę w rejonie Zamku Górnego w Opolu na brak atrakcji nie narzekają.
Ci, którzy spędzą majówkę w rejonie Zamku Górnego w Opolu na brak atrakcji nie narzekają. Kolaż
Ci, którzy spędzą majówkę w rejonie Zamku Górnego w Opolu, na brak atrakcji nie narzekają. Można tu m.in. podglądnąć jak powstaje średniowieczna zupa albo nauczyć się lepienia naczyń na kole wolnoobrotowym.

Sobotnie (4.05) obchody ku czci św. Wojciecha rozpoczęła inscenizacja teatralno-taneczna, ukazująca życie i cuda dokonane przez patrona miasta. Publiczność, zgromadzona na schodach przed Muzeum Śląska Opolskiego, wypełniła miejsca do ostatniego. Widowiskowy występ, w wykonaniu Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora”, wzbudził duże emocje, zwłaszcza wśród dzieci. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Korzenie z Brzegu. Przez miasto przeszła też kolorowa parada, zakończona przy Zamku Górnym, gdzie do godz. 19 potrwa jarmark. W programie są również pokazy kuglarskie, tańce, walki rycerskie i zabawy średniowieczne.

- Pokażę dzisiaj opolanom, jak w warunkach polowych ugotować zupę botwinkową – mówi Imiesława ze Stowarzyszenia Drengowie Znad Górnej Odry. – Jest to zupa sezonowa, którą jedzono w czasach średniowiecznych. Zamiast tradycyjnych ziemniaków dodałam do niej marchewki, zupa jest też okraszona boczkiem, więc pożywna. Nie mamy niestety przepisów ze średniowiecza, więc jest to improwizacja oparta na tym, co wiemy o tamtej epoce.

Goście Święta Wojciechowego mogą też podpatrywać, jak na kole wolnoobrotowym powstają naczynia z gliny.

– Takie koło było stosowane w epoce wczesnego średniowiecza oraz średniowiecza. Różni się ono od tego z późniejszych lat, ponieważ nie jest napędzane nogą, ale ręcznie - wyjaśnia garncarz Robert Broda, członek Stowarzyszenia Drengowie Znad Górnej Odry. – W tej chwili mam na warsztacie kubek wczesnośredniowieczny, charakterystyczny dla Słowian. W tamtych czasach słowa "kubek" i "garnek" były stosowane zamiennie, więc jest on dosyć sporych rozmiarów. Ludzie byli bardzo pragmatyczni, dlatego jedno naczynie miało wiele przeznaczeń.

W programie sobotnich obchodów są też warsztaty, podczas których będzie można m.in. spróbować swoich sił w kowalstwie, biciu monet czy łucznictwie. Goście do godz. 18 mają też okazję zwiedzić Zamek Górny. W tym czasie można zapoznać się z ekspozycją stałą oraz - wraz z przewodnikiem - zobaczyć część tzw. lochu. W wieży Zamku Górnego natomiast goście przymierzą poszczególne elementy zbroi rycerskiej, a w fotobudce wykonają pamiątkowe zdjęcie w strojach z epoki.

Na scenie pod pomnikiem Władysława II Opolskiego wystąpią natomiast zespoły Korzenie (godz. 15:00) oraz Dziewanna (godz. 18:00). Święto Wojciechowe potrwa do godz. 19:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto