MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Organizują Dzień Dziecka dla swoich dzieci, ale nie mogą wziąć w nim udziału. Oświadczenia o niekaralności pokrzyżowały plany rodziców

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
MICHAL OSTALOWSKI / POLSKAPRESSE
W lutym tego roku weszła ustawa, mająca chronić dzieci przebywające w szkołach przed osobami skazanymi wcześniej za przestępstwa na tle seksualnym. Zmiany polegają na tym, że każda osoba, mająca pracować z dziećmi na terenie placówki, ma posiadać zaświadczenie o niekaralności. Wymóg ten pokrzyżował plany rodzicom, którzy szykowali Dzień Dziecka dla swoich pociech.

Organizują Dzień Dziecka dla swoich dzieci, ale nie mogą wziąć w nim udziału. Oświadczenia o niekaralności pokrzyżowały plany rodziców

Dzień Dziecka, który miał być dniem zabaw i radości w Szkole Podstawowej w Objezierzu, stanął pod znakiem zapytania. Zgodnie z ustawą "Kamilka", która weszła w życie 15 lutego, każda osoba pracująca i przebywająca z dziećmi, na terenie placówki, ma przedłożyć zaświadczenie o niekaralności.

Naszym, zdaniem jest to nadinterpretacja ustawy. Jestem mamą i dobro dzieci i ich bezpieczeństwo jest dla mnie priorytetowe. Natomiast zakładam, że ustawodawcy nie chodziło o ochronę przed własnymi rodzicami. Wymóg pani dyrektor wydaje się dziwny, dlatego że w wielu szkołach organizuje się dni rodziny, gdzie zapraszani są również rodzice. Zaangażowaliśmy się całym sercem w przygotowania do organizacji Dnia Dziecka, a tu okazuje się, że nie będziemy mogli wziąć w nim udziału - mówi Przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Objezierzu, Sonia Kędzierska-Kaszuba.

Impreza organizowana jest pod koniec maja, do tego czasu wszyscy rodzice zaangażowani w wydarzenie powinni posiadać zaświadczenie o niekaralności. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Obowiązek wprowadzenia wymienionych w ustawie standardów musi być zrealizowany w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka - czyli do 15 sierpnia 2024 r. Jest to tak zwany okres przejściowy, na dostosowanie działalności danego podmiotu do zgodności z ustawą.

Według rodziców, organizacja takiego wydarzenia oraz wpuszczenie dzieci wraz z rodzicami na rodzinne wydarzenie, które sami organizują, to jedynie dobra wola dyrektora szkoły. Ta jednak jest nieugięta. Na pismo złożone przez Przewodniczącą Rady Rodziców, która prosi o jednoznaczne ustosunkowanie się dyrekcji, co do wymogu przedstawienia takiego zaświadczenia przez rodziców, którzy będą współorganizować Dzień Dziecka, odpowiada:

Stanowisko placówki co do wymogu przedstawienia takiego zaświadczenia pozostaje niezmienne- wszystkie osoby przebywające na terenie placówki , które mają kontakt z dziećmi powinny posiadać zaświadczenie o niekaralności. Wszystkie nasze działania mają na celu bezpieczeństwo i dobro dzieci - czytamy w piśmie od dyrekcji. Poniżej przytoczymy całą odpowiedź dyrekcji na zadane pytanie.

Do wydarzenia, które zorganizowała Rada Rodziców wraz z rodzicami dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego pozostało kilka dni. Rodzice nie poddają się jednak i tak jak tłumaczą, zasięgają opinii m.in. Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Kuratorium oraz lokalnej władzy.

To jest absurdalne, żebyśmy my, rodzice nie mogli uczestniczyć w życiu szkolnym naszych dzieci, zwłaszcza, że w organizację tego wydarzenia włożyliśmy wiele wysiłku. Zaprosiliśmy youtuberów, bokserów, strażaków, policjantów i wiele innych - mówi jedna z mam, która przyłączyła się do organizacji wydarzenia.

Jakie atrakcje miały się pojawić na wydarzeniu?

By wyjątkowo przeżyć Dzień Dziecka, rodzice zorganizowali wspólnymi siłami dużo atrakcji, między innymi:

  • zabawa w pianie, którą zorganizują strażacy

  • policjanci

  • klasyki oborniki

  • spotkania z Toffiecrispem i Mikserem znanymi z YouTube,

  • warkoczyki, które miały pleść mamy, tatuaże oraz malowanie twarzy,

  • hot dogi, wata cukrowa,

  • mecz piłki nożnej

  • przeciąganie liny

  • tańce

  • dmuchańce

Tak jak podkreślają rodzice, większość z tych rzeczy, nie będzie mogła się odbyć, ponieważ oni sami byli zaangażowani w realizację tych atrakcji.

To jest opinia prawnika, nie moja. Cały dzień spędziłam w urzędzie i taką opinię otrzymałam. W tej ustawie nie ma wyłączenia rodziców, prawnik wszystko sprawdził. To nie jest tak, że rodzice nie mogą wejść na teren szkoły, oni mogą, ale nie mogą uczestniczyć w zajęciach i z nimi przebywać. Oni nie mogą przy tych dzieciach być, bo nie mają zaświadczenia. Taka jest ustawa - mówiła w rozmowie z nami, dyrektor szkoły, Violetta Sawiak.

Dotarliśmy do ustawy, której fragment przytaczamy poniżej, Art. 21. - [Obowiązek uzyskania informacji z Rejestru przed zatrudnieniem; obowiązek przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego lub rejestru karnego innego państwa] - Przeciwdziałanie zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.Dz.U.2024.560 t.j. Akt obowiązujący, Wersja od: 12 kwietnia 2024 r.

10. 

Wykonanie obowiązków, o których mowa w ust. 1-8, nie jest wymaganeprzed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, członka rodziny małoletniego, lub osoby znanej osobiście rodzicowi małoletniego albo przedstawicielowi ustawowemu małoletniego, gdy jest ona wykonywana w stosunku do małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy są dopuszczającymi do działalności.

11. 

Przez członka rodziny, o którym mowa w ust. 10, należy rozumieć osobę spokrewnioną albo osobę niespokrewnioną, pozostającą w faktycznym związku oraz wspólnie zamieszkującą i gospodarującą.

Poniżej przedstawiamy całą odpowiedź dyrekcji na pytanie rodziców, dotyczące wymogu zaświadczeń o niekaralności:

Dzień dobry, w odpowiedzi na Pani e- maila przekazuję podstawę prawną zgodnie z art. 21 ust. 1 z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560): Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności (czyt: dyrektor szkoły) oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8. Zgodnie natomiast art. 21 ust. 3 ww. ustawy: Osoba, o której mowa w ust. 1, przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Obowiązek (złożenia zaświadczenia o niekaralności) obejmie nie tylko pracowników szkoły, ale wszelkie osoby dopuszczone do pracy z dziećmi (np. wolontariusze, praktykanci). Zatem jeżeli szkoła organizuje zajęcia z osobami trzecimi i dopuszcza te osoby do pracy czy zajęć (szeroko pojętej np. przeprowadzania zajęć, warsztatów, prelekcji) lub powierza opiekę nad nimi (np. rodzice w czasie wycieczki szkolnej) to na szkole spoczywa obowiązek:•sprawdzenia tych osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym, •odebrania zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. Co prawda szkoła nie jest pracodawcą dla opisanych osób, ale cytowany przepis mówi też o „dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej m.in. z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem małoletnich lub z opieką nad nimi. Istotnym jest, że do kompetencji dyrektora należy sprawowanie opieki nad uczniami oraz wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę (odpowiednio art. 68 ust.1 i ust. 6 Prawa oświatowego). w związku z powyższym stanowisko placówki co do wymogu przedstawienia takiego zaświadczenia pozostaje niezmienne- wszystkie osoby przebywające na terenie placówki , które mają kontakt z dziećmi powinny posiadać zaświadczenie o niekaralności. Wszystkie nasze działania mają na celu bezpieczeństwo i dobro dzieci. Pozdrawiam

Nasuwa się zatem pytanie, czy tak właśnie będą wyglądać realia w Polskich szkołach? Czy Dni Babci i Dziadka oraz wszystkie inne festyny i ważne uroczystości, organizowane przez rodziców i szkołę, mogą nie dojść do skutku? - komentują sytuację rodzice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Organizują Dzień Dziecka dla swoich dzieci, ale nie mogą wziąć w nim udziału. Oświadczenia o niekaralności pokrzyżowały plany rodziców - Oborniki Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto