Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2023. Uroczysta Wigilia Paschalna w parafii NMP Królowej Polski w Lęborku

Marcin Kapela
Marcin Kapela
b]Wigilia Paschalna, jako główna liturgia Triduum Paschalnego, rozpoczęła się w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 21. To najważniejsza i najbardziej uroczysta msza św. w roku.
b]Wigilia Paschalna, jako główna liturgia Triduum Paschalnego, rozpoczęła się w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 21. To najważniejsza i najbardziej uroczysta msza św. w roku. Marcin Kapela
Zapaleniem Paschału od płomienia z ogniska przed wejściem do kościoła rozpoczęła się Wigilia Paschalna w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Następnie przez blisko trzy godziny, pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Malczewskiego, koncelebrowana była najważniejsza i najbardziej uroczysta msza św. w roku, składająca się z czterech liturgii - Światła, Słowa, Chrzcielnej i Eucharystycznej. Po jej zakończeniu wierni przeszli w procesji rezurekcyjnej. - Nie musimy być sparaliżowani naszymi lękami, bo Jezus to wszystko pokonał i zaprasza ciebie do udziału w tym zwycięstwie, zaprasza byś przestał się bać - mówił w homilii ks. Krzysztof Malczewski.

Wielkanoc 2023. Wigilia Paschalna jako najważniejsza msza

Wigilia Paschalna, jako główna liturgia Triduum Paschalnego, rozpoczęła się w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 21. To najważniejsza i najbardziej uroczysta msza św. w roku. Składają się na nią cztery liturgie - Światła, Słowa, Chrzcielna i Eucharystyczna.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się ceremonią pobłogosławienia ognia i nowego paschału w liturgii Światła przed wejściem do kościoła. Nowa świeca została wniesiona do wnętrza świątyni, gdzie wierni otrzymali ogień.

Po raz pierwszy przewodniczył celebracji Wigilii Paschalnej

Przywilej przewodniczenia liturgii Wigilii Paschalnej - najważniejszej i najbardziej uroczystej mszy - otrzymał po raz pierwszy w 14 roku swojego kapłaństwa wikariusz, ks. Krzysztof Malczewski. W tej lęborskiej parafii sprawuję posługę kapłańską od 2022 r. Mówił o stresie, lęku, jaki mu towarzyszył na początku tej ważnej liturgii.

- Każdy z nas ma swój lęk. Może boisz się, że wojna do nas dojdzie, kolejnej epidemii i zarażenia chorobą, utraty pracy, rozpadu małżeństwa, o swoje dzieci, wnuki, że pogubią się w życiu, samotności, wykluczenia z grona rówieśników, braku akceptacji. Każdy lęk, który przeżywasz i będziesz przeżywać. Bóg mówi: Nie bój się. Ja jestem większy niż to wszystko.

Nawiązał w ten sposób do beznadziejnej sytuacji Izraelitów, którzy uciekali przed ścigającym ich wojskiem.

- Bóg zawsze znajdzie wyjście, nawet w sposób, jakiego sobie nie wyobrażasz. To doświadczenie dzisiejszej nocy jest doświadczeniem wyzwalającym z lęku. Nie musimy być sparaliżowani naszymi lękami, bo Jezus to wszystko pokonał i zaprasza ciebie do udziału w tym zwycięstwie, zaprasza byś przestał się bać.

Mówił, że trzeba jednak najpierw przełamać lęk przed żywą wiarą, przed przyznaniem się do swoich słabości, że człowiek potrzebuje Boga.

- To wymaga odwagi, która może kojarzy się z sytuacjami bojowymi, militarnymi, ale przyznanie się do własnej słabości też wymaga odwagi. Będąc blisko Jezusa, przyznając, że potrzebuje się Jego w swoim życiu, szukając Jego obecności w modlitwie, sakramentach, odnajduje się źródło pokonania lęku.

Podkreślał, że pokonanie lęku wymaga zaufania Jezusowi.

- Odważ się Mu zaufać, przeżywać z Nim swoją codzienność, szukać siły w spotkaniu z Nim w modlitwie, spowiedzi, mszy i zobaczysz, że On da Ci odwagę pokonać twój lęk.

Ten lęk może dotyczyć przestrzeni zwyczajnych.

- Może boisz się przyznać do swoich słabości przed swoimi bliskimi, przed żoną, mężem, rodzicami, że jest ci ciężko. Może wolisz się ukrywać, uciekać w internet, rozrywki. To tylko na chwilę może nieznacznie umniejszyć ten lęk, ale nigdy nie usuwa. Jezus pragnie dać ci odwagę, abyś był w stanie pokonać to wszystko, co jest źródłem twojego niepokoju, zdobyć się na trudną rozmowę, porozmawiać o rzeczach, od których uciekasz, a które może leżą u źródła konfliktu w małżeństwie, w rodzinie. Czasami zamiast tego wymyślamy tematy zastępcze, bo nie mamy odwagi powiedzieć tego, co naprawdę czujemy, co naprawdę nas boli i smuci. Jezus chce dać nam tę odwagę, żeby stanąć w prawdzie.

Za Chrystusem Zwycięzcą

Ważnym elementem Liturgii Paschalnej jest procesja rezurekcyjna, mająca ogłosić całemu światu tę radosną nowinę o opuszczeniu grobu przez Zwycięzcę śmierci, piekła i szatana.

Liturgii Wigilii Paschalnej towarzyszył śpiew chóru parafialnego Soli Deo, który prowadzi Sebastian Szymański.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto