Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami Tydzień Śląski w Szkole Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej. Warsztaty, muzeum... tak uczniowie obcowali z kulturą! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Tydzień Śląski w Szkole Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej
Tydzień Śląski w Szkole Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej Szkoła Podstawowa nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzie Śląskiej
RUDA ŚLĄSKA. Tradycją rudzkiej Szkoły Podstawowej nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu jest organizacja Tygodnia Śląskiego. W tym roku odbywał się od 22 do 26 stycznia. Uczniowie obcowali ze śląską kulturą m.in. poprzez warsztaty, wizyty w muzeum czy lekcje poświęcone lokalnym zwyczajom.

Zobacz zdjęcia - KLIKNIJ TUTAJ.

Tydzień Śląski w Szkole Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej

Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej dba o to, aby uczniowie znali lokalną historię. Mimo tego, że lokalne tematy poruszane są w bielszowickiej szkole wyjątkowo często, postanowiono pójść krok dalej. Od kilkunastu lat tradycją stała się organizacja Tygodnia Śląskiego.

- Nauka historii jest szczególnie ważna, przede wszystkim ze względów kulturowych i tożsamościowych. Dla nas szczególnie ważne jest, aby uczniowie znali dzieje miejsca, w którym żyją, uczą się, nawiązują pierwsze przyjaźnie – mówi dyrektorka szkoły, Katarzyna Romejko.

Za słowami idą czyny, w ramach Tygodnia Śląskiego uczniowie wzięli udział w warsztatach w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka. Dzięki temu dowiedzieli się m.in. jak wyglądały obowiązki dzieci żyjących dawnej w Rudzie Śląskiej, ale również zobaczyli dawne izby mieszkalne. Skupiono na różnych aspektach tradycyjnej śląskiej rodziny – począwszy od kuchni, kończąc na strojach i ich symbolice. Wśród miejsc kultury, które odwiedzili uczniowie była również Biblioteka Ficinus.

- Biblioteka Ficinus jest fragmentem unikatowego założenia urbanistycznego na Górnym Śląsku. Odrestaurowana kolonia tworzy historyczny deptak z Galerią wyjątkowych postaci związanych z Rudą Śląską – czytamy na stronie biblioteki.

Kulminacją działań była część oficjalna, na którą zaproszono m.in. Adama Kowalskiego, dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Grzegorza Kulika, śląskiego tłumacza i Bronisława Wątrobę, fraszkopisarza, popularyzatora śląskiej kultury. Po warsztatach przeprowadzonych przez gości odbyła się część artystyczna, której celem było przybliżenie historii Joanny Gryzik i Karola Goduli.

- Tydzień śląski był doskonałą okazją do zapoznania naszych uczniów ze śląską literaturą – uczniowie z zaangażowaniem wygłaszali utwory, śpiewali śląskie piosenki. Wiele miejsca poświęciliśmy językowi, który stanowi część tradycji. Ale nie tylko – skupiliśmy się na ważnych postaciach, miejscach, tradycjach. Co najważniejsze, uczniowie przez cały tydzień brali czynny udział we wszystkich zaplanowanych działaniach – kończy Katarzyna Romejko.

Tydzień Śląski w Szkole Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej

Za nami Tydzień Śląski w Szkole Podstawowej nr 14 w Rudzie Ś...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto