Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Omawiamy krok po kroku, co powiedzieć rekruterowi

AB
Rozmowa kwalifikacyjna to ten etap rekrutacji, podczas którego rekruter sprawdza, czy pasujemy na dane stanowisko. To także świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłej pracy. 

 Zobacz, co powinny zawierać odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna to ten etap rekrutacji, podczas którego rekruter sprawdza, czy pasujemy na dane stanowisko. To także świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o przyszłej pracy. Zobacz, co powinny zawierać odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Nordwood Themes/ Unsplash.com
Rozmowa kwalifikacyjna często bywa źródłem dużego stresu, zwłaszcza dla osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy lub od wielu lat nie zmieniały stanowiska. Dlatego warto dobrze przemyśleć odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Wyjaśniamy, co warto podkreślić podczas rozmowy z rekruterem.

Rozmowa kwalifikacyjna zawsze stanowi pewne wyzwanie. Jeżeli jednak uda nam się zainteresować rekrutera swoją osobą, szanse na znalezienie pracy wzrosną. Bardzo ważne jest również pierwsze wrażenie. Możemy przećwiczyć wchodzenie do sali konferencyjnej czy uścisk dłoni.

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Pewna siebie osoba zyskuje więcej w oczach rekrutera niż kandydat, który przeprasza za to, że istnieje, ale przesadna, zbyt ostentacyjna wiara we własną osobę może zostać odebrana jako zarozumiałość. Pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej nigdy nie powinno stać się pretekstem do pokazania swojej wyższości nad rozmówcą. Rozmowa kwalifikacyjna to dobry moment, aby wykorzystać umiejętność aktywnego słuchania.

Do spotkania należy odpowiednio się przygotować. Istotny jest schludny ubiór. Coraz więcej firm akceptuje pewną swobodę, dlatego uprasowana koszulka założona pod marynarkę nie powinna zrobić negatywnego wrażenia. Jeżeli ubierzemy się wyjątkowo oficjalnie, np. w garnitur i białą koszulę, możemy zrobić wrażenie zbyt sztywnej osoby, ale jeżeli ubranie będzie za bardzo luzackie, także zadziała to na naszą niekorzyść.

Mailowe potwierdzenie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną

Jeżeli otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną telefonicznie, warto zapytać rekrutera o potwierdzenie terminu spotkania w mailu. Można poprosić o wskazanie godziny i adresu spotkania, ale także o jego agendę. Dzięki temu nie pomylimy godziny spotkania, a ponadto będziemy mogli lepie przygotować się do rozmowy.

Kontakt telefoniczny stanowi także okazję, aby dowiedzieć się czegoś więcej o zespole i potencjalnym przełożonym. Można wypytać o kulturę pracy oraz inne szczegóły. Gdy poznamy detale, łatwiej będzie nam ocenić, czy zależy nam na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeżeli zaskoczy nas pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, możemy powiedzieć coś, co przesądzi o negatywnym wyniku rekrutacji. Dlatego warto poświęcić choćby pół godziny na przygotowanie do spotkania. Sztandarowe pytania, jakie padają na rozmowie kwalifikacyjnej, można znaleźć w internecie. Warto poświęcić chwilę refleksji każdemu z nich.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy także unikać ogólnikowych odpowiedzi. Przykładowo, jeżeli powiemy, że zmieniamy pracę ze względu na chęć rozwoju, niewiele powie to rekruterowi na nasz temat. Pozytywniej zostanie odebrana osoba, która wie, czego chce i zadeklaruje np. chęć nauczenia się zarządzania ryzykiem dużych klientów korporacyjnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Omawiamy krok po kroku, co powiedzieć rekruterowi - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto