Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń u naszych granic! Wykryto go u dzika koło Sławy

Redakcja
Wcześniejsze doniesienia się potwierdziły. W powiecie Wschowskim odnaleziono potrąconego przez auto dzika, u którego wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. To pierwszy taki przypadek w zachodniej Polsce. Leżący w Lubuskim powiat wschowski graniczy też z Dolnym Śląskiem oraz Wielkopolską.

Obecność wirusa wykryto w próbce pobranej od dzika potrąconego przez samochód na terenie powiatu wschowskiego . Zwierze leżało w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Próbkę pobrano 4 listopada. Doniesienia te zostały już potwierdzone przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Jak informuje inspekcja weterynaryjna - Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.

W chwili obecnej prowadzone są na miejscu działania związane ze zwalczaniem ASF przez właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK). W odbywającym się posiedzeniu sztabu kryzysowego WCZK uczestniczy Sekretarz Stanu – Pełnomocnik Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Szymon Giżyński oraz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Pan Mirosław Welz.

Afrykański Pomór Świń nie jest groźny dla innych gatunków, jednak dla trzody chlewnej jest śmiertelnie groźny. Niemal 100 procent przypadków zachorowań kończy się śmiercią zwierzęcia. Pierwszy przypadek ASF w Polsce wykryto w lutym 2014 r. u martwych dzików, które prawdopodobnie przywędrowały z Białorusi. Do tej pory ogniska ASF były wykrywane na wschodzie Polski. Jeśli wynik badania zostanie oficjalnie potwierdzony, będzie to pierwszy przypadek na zachodzie kraju. Do znaleziska doszło na granicy woj. lubuskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego.

– Z docierających do nas informacji wynika, że w dniu dzisiejszym w laboratorium w Puławach potwierdzono dodatni wynik na obecność wirusa ASF u padłego dzika w powiecie wschowskim, woj. lubuskie – na swoim profilu facebookowym informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Wirusa mogą roznosić też ludzie

Warto wiedzieć, że osoby, które mogły mieć kontakt z chorymi na ASF zwierzętami, nie powinny chodzić po lesie i terenach, na których pojawiają się dziki. Po powrocie z lasu należy przez co najmniej 72 godziny unikać kontaktu ze świniami gospodarskimi. Wirus jest odporny na niskie temperatury, więc można go przynieść również zimą.

Gdy w lesie znajdziemy martwego dzika, nie należy do niego podchodzić. Należy powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, straż leśną, policję lub władze gminy.

Charakterystyczne objawy Afrykańskiego Pomoru Świń to:

  • gorączka
  • brak apetytu
  • sinica skóry uszu, boków brzucha
  • zapalenie spojówek
  • kaszel
  • pienisty wypływ z nosa
  • biegunka z domieszką krwi
  • wymioty
  • niedowład zadu
  • poronienia
  • mogą wystąpić drgawki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto