Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biografia Witolda Pileckiego "Książką Roku" w Wielkiej Brytanii

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Spotkanie Jacka Fairweathera w Ognisku Polskim w Londynie dzień po otrzymaniu nagrody
Spotkanie Jacka Fairweathera w Ognisku Polskim w Londynie dzień po otrzymaniu nagrody Zbiory Katarzyna Chiżyńska
"The Volunteer" ("Ochotnik"), książka angielskiego pisarza i dziennikarza Jacka Fairweathera o rotmistrzu Witoldzie Pileckim - dobrowolnym więźniu obozu Auschwitz - została uznana za "Książkę Roku 2019" w Wielkiej Brytanii, zdobywając główną nagrodę w prestiżowym konkursie literackim Costa Book Awards. Duży udział w jej powstaniu miał dr Adam Cyra, historyk z Oświęcimia, który sam jest autorem książek i publikacji o bohaterskim rotmistrzu.

Książka o pełnym tytule "The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz" wydana połowie ub. roku w Wielkiej Brytanii i USA, na początku stycznia wygrała wspomniany konkurs w kategorii biografii i w ten sposób znalazła się wśród pięciu publikacji spośród których była wybierana właśnie "Książka Roku".

Autor Jack Faiweather przy okazji spotkań poświęconych jego książce podkreśla, że dużą pomoc w jej przygotowaniu uzyskał w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, w tym ze strony wieloletniego jego pracownika dr Adam Cyry, który sam w książkach i innych publikacjach przedstawiał losy rotmistrza Pileckiego, dobrowolnego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

- Pierwszy raz wspólnie z dr. Piotrem Setkiewiczem spotkaliśmy się z Jackiem ponad trzy lata temu. Przedstawił nam swoje plany, widać było, że zależy mu na przygotowaniu rzetelnej publikacji

- mówi dr Adam Cyra.

40-letni brytyjski autor sam nie ukrywa, że inspiracją dla niego była książka Adama Cyry „Ochotnik do Auschwitz”, w której przedstawił on biografię rotmistrza i jego słynny raport.

- Jest mi bez wątpienia miło, że miałem okazję wesprzeć Jacka w napisaniu tej książki, która zdobyła tak duże uznanie - cieszy się historyk z Oświęcimia, który informację o wielkim sukcesie "The Volunteer" dostał tuż po ceremonii w Londynie. - Otrzymałem sympatycznego SMS-a od Marty Goljan, która wspólnie z Katarzyną Chiżyńską pomagały Jackowi w zbieraniu materiałów do jego książki - dodaje Adam Cyra.

Podkreśla ogromny wysiłek i zaangażowanie brytyjskiego pisarza w pracy nad książką. - Bardzo zależało mu, aby wczuć się w atmosferę otaczającą rotmistrza Pileckiego na różnych etapach jego życia i działalności - zaznacza dr Cyra.

Stąd m.in. przeszedł jego śladami trasę ucieczki z Auschwitz do Nowego Wiśnicza. Odwiedził rodzinne strony rodziny Plleckich na terenach dzisiejszej Białorusi. Spotykał się z rodziną z córką i synem rotmistrza oraz innymi osobami, które przybliżyły mu postać bohatera jego książki. Podczas ceremonii rozdania nagród w Londynie Jack Faiweather powiedział, że nagrodę dedykuje właśnie dzieciom rotmistrza Zofii Pileckiej-Optułowicz i Andrzejowi Pileckiemu.

Adam Cyra ma nadzieję, że ze sprawą sukcesu książki Jacka Faiweathera na Zachodzie przebije się nie tylko postać i niezwykłe losy Witolda Pileckiego, ale również historia martyrologii Polaków w obozie Auschwitz i całej II wojnie światowej.

Przypomina jednocześnie, że nie jest to pierwsze anglojęzyczne wydawnictwo, którego bohaterem jest Pilecki. Tej historii pokazanej na tle ruchu oporu w Auschwitz wraz z raportem Pileckiego poświęcona jest m.in. w książka „Oświęcim walczący” Józefa Garlińskiego, żołnierza Armii Krajowej, działacza emigracyjnego, także byłego więźnia obozu w Auschwitz, wydana po raz pierwszy w Londynie w 1974 r. To właśnie tę książkę miał okazję przeczytać Jack Fairweather w 2012 roku. – Jego postać od początku wydała mi się niezwykła – powtarza Fairweather.

Książka Fairweathera obok tytułu Costa Book of the Year i głównej nagrody, która ma także wymiar finansowy w wysokości 30 tys. funtów, zebrała już także wiele pochlebnych recenzji i jest brana pod uwagę jako podstawa scenariusza filmu.

Wiadomo już także, że „Ochotnik” będzie przetłumaczony na języki: holenderski, hiszpański, portugalski, czeski, litewski oraz polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Biografia Witolda Pileckiego "Książką Roku" w Wielkiej Brytanii - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto