Burmistrz Honorata Kozłowska: Budżet na rok 2023 jest budżetem "przetrwania"

Ania Borowiak
Ania Borowiak
UG Wielichowo
Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy na terenie gminy Wielichowo zrealizowano kilkanaście inwestycji. Co planuje gmina na kolejny 2023 rok? Które drogi doczekają się przebudowy i co jeszcze zmieni się w Wielichowie i okolicznych miejscowościach?

Sytuacja ekonomiczna, inflacja odbija się także na samorządach. Te aktualnie kończą przygotowywania budżetów na 2023 rok. Dokumenty trafią pod obrady rad. Jak sytuacja wygląda w Wielichowie? Jakie inwestycje mają szansę na realizację w kolejnym roku i na ile trzeba będzie zaciskać pasa?

- Budżet na rok 2023 jest budżetem "przetrwania". Wzrost kosztów energii, źródeł ciepła i nie tylko, bo faktycznie drożeje wszystko - koszty usług, pracy, a to powoduje, że wszystkie budżety są mało ambitne. Trzeba również wskazać, że niektóre zadania zostaną ujęte w budżetach gmin po nadwyżce budżetowej, czyli dopiero w marcu-kwietniu 2023 - podkreśla burmistrz Wielichowa, Honorata Kozłowska.

W projekcie budżetu na 2023 rok znalazła się pomoc finansowa dla powiatu grodziskiego na przebudowę drogi Dębsko - Prochy w miejscowości Prochy. Na ten cel gmina Wielichowo przeznaczy milion złotych. Ważnym zadaniem będzie rozbudowa przedszkola w Wielichowie, dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość zadania to 3,5 miliona złotych. Przed gminą jeszcze wyzwanie związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej, na którą w budżecie ma zostać zabezpieczone 85 tysięcy złotych.

Burmistrz Wielichowa zapowiada również przebudowę ulicy Krótkiej w Wilkowie Polskim, która ma kosztować 630 tysięcy złotych, z czego 50 tysięcy ma pochodzić z funduszu sołeckiego. Gmina planuje też termomodernizację sali wiejskiej w Trzcinicy (prawie 17 tysięcy złotych) i w Łubnicy (nieco ponad 30 tysięcy złotych). Nowy wygląd zyskają też sale wiejskie w Dębsku i Zieminie. Te zadania to koszt odpowiednio około 26 i 20 tysięcy złotych.

W gminie Wielichowo systematycznie remontowane są drogi z płyt w systemie dwurzędowym. Na ten cel w kolejnym roku samorząd chce przeznaczyć 94 tysiące złotych, a zmodernizowane mają zostać drogi w Augustowie, Gradowicach, Wielichowie-Wsi i Piotrowie Wielkim.

Burmistrz Honorata Kozłowska dodaje również, że gmina posiada również promesy na inwestycje, wśród których jest budowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gradowicach (całkowita wartość inwestycji 1 158 314,38 zł, dofinansowanie 984 567,22 zł) oraz budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Wielichowie, która ma kosztować prawie 19 milionów złotych, z czego dofinansowanie to blisko 15 milionów.

- Będą one realizowane w ramach posiadanych środków i możliwości gminy związanych z pozyskaniem środków na wkład własny oraz wyników przetargów - podkreśla Honorata Kozłowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie