Nasza Loteria

Chcesz przenieść się do średniowiecza? W "Uroczysku Wołkołatka" to możliwe!

Karolina Majchrzak
Karolina Majchrzak
FB_Park Historyczny Uroczysko Wołkołatka
To wyjątkowe miejsce, o niepowtarzalnym uroku. Jeśli chcecie poczuć się jak w historycznej baśni, to "Uroczysko Wołkołatka" zostało stworzone dla was. Tylko 20 minut drogi z Grodziska Wielkopolskiego dzieli was od skansenu, zupełnie innego od wszystkich w Polsce. Z zamiłowania do popularyzowania spuścizny kulturowej słowiańskich przodków, Albert Kiszkurno - założyciel Drużyny Wojów Piastowskich "Jantar" wraz z żoną Karoliną Kuryj-Kiszkurno stworzył skansen "Uroczysko Wołkołatka" w Woli Jabłońskiej.

Twórcą wczesnosłowiańskiego "Uroczyska Wołkołatka" jest Albert Kiszkurno

Park Historyczny "Uroczysko Wołkołatka" znajduję się w Woli Jabłońskiej w gminie Rakoniewice. Miejsce powstawało od 2008 roku, a od 2018 zostało oficjalnie otwarte. Aktualnie znajduje się tam kilkanaście obiektów, każde przedstawia inną historię. "Wołkołatka" od samego początku budzi zachwyt w każdym, kto zdecyduje się spędzić tam czas. A to wszystko za sprawą Alberta Kiszkurno, który by uhonorować pamięć pradziadków oraz z zamiłowania do obrazowania historii stworzył ten skansen.

Nazwa „Wołkołatka” pochodzi od nazwy miejscowości, która dawniej znajdowała się na kresach wschodnich. Była to rodzinna wieś pradziadków Alberta Kiszkurno

„Wołkołatka” to nie tylko idealna alternatywa spędzenia wolnego popołudnia z rodziną i przyjaciółmi. To także oryginalny pomysł na wycieczkę szkolną dla dzieci i młodzieży. Po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym, w parku historycznym czeka na wszystkich odwiedzających przewodnik. Atrakcji nie brakuje! Każde z zakątków tego miejsca jest bogate w zobrazowaną historię. Wszyscy przybyli zobaczyć mogą między innymi: osady, w jakich mieszkali wojowie, halę książęcą oraz dawne sprzęty codziennego użytku. W chacie wojownika z całą pewnością każdemu uda się z wieloma detalami wyobrazić, jak żył. Można dotknąć oraz przyjrzeć się bliżej dawnym tkaninom. Nie brakuje także rekwizytów, dzięki którym bliższy jest nam obraz tego, jak wyglądali dawni rycerze oraz ich broń.

Zatem, jeśli chcecie bliżej poznać historię lub poczuć się jak bohaterowie filmów o rycerzach to miejsce idealne dla was. Otoczone zielenią w tle z klimatyczną muzyką sprawi, że odpoczniecie i wzbogacicie swoją wiedzę.

Drużyna Wojów Piastowskich "Jantar" – zrzesza wszystkich, którzy na czele z Albertem Kiszkurno pragną popularyzować spuściznę kulturową naszych piastowskich przodków

Tę grupę z całą pewnością wielu z naszych czytelników już kojarzy. W ostatnim czasie mieli okazje niejednokrotnie ubarwić wiele wydarzeń w naszej okolicy. Na początku czerwca, z ogromnym zaangażowaniem przenieśli mieszkańców Rakoniewic do czasów średniowiecza. Ich inscenizacja nadania praw miejskich Rakoniewicom podczas Festynu Rakonia z całą pewnością zapadła w pamięć wszystkim zgromadzonym.

Na czele z grupą „Jantar”, podczas tego rocznego Piwobrania ulicami Grodziska Wielkopolskiego przeszła wielobarwna żakinada. Przy dźwiękach starodawnej muzyki, dzieci miały okazje zaprezentować się w przygotowanych strojach.

Drużyna Wojów Piastowskich "Jantar" organizuje też wiele wydarzeń w Parku Historycznym „Uroczysko Wołkołatka”!

Stali się nieodłączną częścią tego miejsca. W tym roku, zamiast festiwalu historycznego, zorganizowali majówkę z rekonstruktorami. W programie były atrakcje takie jak zwiedzanie skansenu z przewodnikiem, muzyka na żywo oraz pokazy rzemiosł.

Chcesz przenieść się do średniowiecza? W "Uroczysku Wołkołat...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto