Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze szkołą podstawową w Wilkowie Polskim ?

Magdalena Łukaszewska
Co dalej ze szkołą podstawową w Wilkowie Polskim ?
Co dalej ze szkołą podstawową w Wilkowie Polskim ? Magdalena Łukaszewska
Wielichowscy radni spotkali się z mieszkańcami Wilkowa Polskiego, aby omówić kwestię funkcjonowania miejscowej szkoły podstawowej.

W gminie Wielichowo przed wejściem w życie reformy funkcjonowały trzy publiczne szkoły podstawowe w Łubnicy, Wilkowie Polskim oraz Wielichowie, a także szkoła prowadzona przez stowarzyszenie w Gradowicach oraz jedno gimnazjum w Wielichowie. Uczniowie z dwóch pierwszych miejscowości po zakończeniu nauki w klasie szóstej kontynuowali ją w wielichowskim gimnazjum. Po wprowadzeniu nowych przepisów władze gminy postanowiły, że najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli w Łubnicy i Wilkowie Polskim sześciu młodzież uczyć będzie się do klasy 6, a obowiązek szkolny w klasach 7 i 8 będzie kontynuowania już w oddziale w Wielichowie. Jak argumentowano, tym samym dla dzieci niewiele by się zmieniło. Ostateczny wybór dotyczący tego, gdzie dzieci będą pobierały naukę w klasie 7 i 8 pozostawał jednak w gestii rodziców. W Łubnicy oraz Gradowicach wszyscy zadecydowali, aby dzieci po zakończeniu klasy 6 dalej uczęszczały do Wielichowa. Z kolei w Wilkowie Polskim część uczniów pozostała na miejscu. Tym samym w ubiegłym roku utworzona została klasa siódma z kilkorgiem dzieci. Takie rozwiązanie zrodziło jednak konieczność poniesienia przez gminę dodatkowych kosztów na utrzymanie wspominanego oddziału w Wilkowie. Rocznie jest to suma 96 tysięcy złotych. Niebawem rozpocznie się kolejny rok szkolny i część rodziców obecnych uczniów klasy 6 w Wilkowie Polskim również chce, aby ich dzieci kontynuowały naukę w tej właśnie placówce. To z kolei oznacza, że wkrótce może pojawić się kolejny oddział, na utrzymanie którego potrzebne będą następne, niemałe pieniądze. W związku z tym wielichowscy radni w minionym tygodniu przyjechali do Wilkowa na obrady Komisji Oświaty, której jednym z głównych punktów było omówienie sytuacji miejscowej placówki. Na to posiedzenie zaproszeni zostali mieszkańcy. Na wstępie dyrektor ZEAS Wiesław Daktera wyjaśnił zgromadzonym, że nikt nie zamierza likwidować szkoły w Wilkowie Polskim. Wśród części mieszkańców panuje bowiem przekonanie, że władze gminy zamierzają zamknąć placówkę. Radni starali się, z kolei wyjaśnić mieszkańcom jak duże koszty gmina musi ponosić na funkcjonowanie dodatkowego oddziału szkoły w Wilkowie: - Powinniśmy dbać o dobro gminy, a oznacza to dbanie nie tylko o oświatę ale szereg innych kwestii. Wszystko jednak wiąże się z kosztami. Nasza gmina nie dysponuje nieograniczonymi środkami, dlatego konieczność ponoszenia pewnych wydatków może rzutować na brak środków na inne zadanie. Oczywiście chcielibyśmy zadowolić wszystkich, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego niezbędny jest kompromis - tłumaczył radny Marciniak. O braku złych intencji ze strony radnych względem szkoły w Wilkowie Polskim mówiła również przewodnicząca Rady Miejskiej Genowefa Feldgebel podkreślając, że w celu wypracowania porozumienia konieczna jest dyskusja.

Zebrani mieszkańcy we wprowadzonej reformie oświaty widzą szansę dla swojej szkoły. O tym mówiła m.in. p.o. dyr. SP Hanna Czapla, zaznaczając, że wszystkie podejmowanie przez społeczność Wilkowa działania prowadzone są na rzecz dobra uczniów. Również rodzice podkreślali, iż woleliby, aby ich dzieci pobierały naukę na miejscu, by zaoszczędzić im konieczności zmiany środowiska i dojazdów. Jak zakończy się ta sprawa? Na razie nie wiadomo.

Chcą mieć ośmioklasową szkołę

Zebrani na spotkaniu w Wilkowie Polskim mieszkańcy we wprowadzonej reformie oświaty widzą szansę dla swojej szkoły. Zdaniem ludzi utworzenie w tej placówce klasy 7 i 8 odbyłoby się z ogromną korzyścią dla szkoły i wpłynęło na możliwość jej dalszego i jeszcze lepszego rozwoju w celu zapewnienia uczniom jak najlepszych warunków do nauki. O tym mówiła między innymi pełniąca obecnie obowiązku dyrektora SP w Wilkowie Polskim Hanna Czapla, zaznaczając, że wszystkie podejmowanie przez społeczność Wilkowa działania prowadzone są na rzecz dobra uczniów. Również rodzice podkreślali, iż woleliby, aby ich dzieci pobierały naukę na miejscu tak długo jak to możliwe, by zaoszczędzić im konieczności zmiany środowiska i dojazdów do innej placówki. Zdaniem mieszkańców reforma oświaty daje taką szansę i należałoby z niej skorzystać. Do tematu będziemy wracać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto