Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarnobyl 35 lat po katastrofie. Zdjęcia Macieja Bogaczyka z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Czarnobylska Strefa Wykluczenia w obiektywie Macieja Bogaczyka
Czarnobylska Strefa Wykluczenia w obiektywie Macieja Bogaczyka Maciej Bogaczyk
26 kwietnia 1986 r. doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Od katastrofy minęło dokładnie 35 lat. W Strefie Wykluczenia wciąż żyją ludzie, którzy nie dali się przymusowej ewakuacji. Żyją bez dostępu do bieżącej wody, często bez prądu, samotnie. Od kilku lat mieszkańcy wspierani są dzięki akcjom, które organizują Krystian Machnik, Amadeusz Kocan i grodziszczanin, Maciej Bogaczyk.

Czarnobyl. Od katastrofy minęło 35 lat

26 kwietnia 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni doszło do największej katastrofy jądrowej w dziejach ludzkości. W wyniku katastrofy niezbędne było przesiedlenie blisko 350 tys. osób mieszkających w okolicach elektrowni. Tereny wokół niej do dziś są strefą zamkniętą. Do dziś nie jest też znana dokładna liczba osób, które zmarły z powodu napromieniowania po katastrofie. Bezpośrednio w niej zginęło kilkadziesiąt osób.

35 lat temu cały świat zamarł

Strefa czarnobylska to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc, w którym człowiek kiedykolwiek mógł postawić nogę. Jest niepokojące, a jednocześnie bardzo spokojne, gdzie czas się zatrzymał. Będąc tam można namacalnie doświadczyć ogromnej tragedii. To katastrofa, która wywarła ogromny wpływ na wielu ludzi. Trudno jednak sobie wyobrazić, co przeżyły setki tysięcy tych, którzy mieszkali tak blisko i zostali ewakuowani.

Z Czarnobyla i okolic uciekły tysiące ludzi. Są tacy, którzy wrócili

Wiele osób nie pogodziło się z koniecznością opuszczenia swoich domów. To Samosioły, którzy do dziś zamieszkują Strefę Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

O akcjach pomocy Samosiołom, w których uczestniczy Maciej Bogaczyk z Grodziska Wielkopolskiego, pisaliśmy obszerny reportaż w styczniu tego roku.

- Od zawsze inspirowały mnie opuszczone miejsca i to ta fascynacja sprawiła, że dziś zajmuję się zawodowo fotografią. Dla każdego pasjonata tej tematyki Czarnobyl jest mekką, po prostu nie można tam nie pojechać- mówił wówczas Maciej Bogaczyk, który od 2018 uczestniczy w akcjach charytatywnych i pomaga tym, którzy wciąż zamieszkują Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

Ostatni Ludzie Czarnobyla

Życie w Czarnobylu i okolicznych wioskach nie jest łatwe. Samosiołom brakuje bieżącej wody, często prądu, żyją głównie z tego, co uda im się wyprodukować siłą własnych rąk. Każda osoba to inna, wzruszająca historia. W tym roku odbyła się już czwarta taka wyprawa.

- To zdecydowanie była dla mnie najtrudniejsza że wszystkich akcji pomocowych- podsumował tegoroczną wyprawę Maciej Bogaczyk.

Przypomnijmy, że grodziszczanin z zawodu jest fotografem i każdą wyprawę dokumentuje na zdjęciach, które nie tylko publikowane są na stronie Napromieniowani.pl i jego Instagramie, ale również wywołane trafiają rok później w ręce Samosiołów. Dzięki jego uprzejmości prezentujemy kilka ujęć, które wykonał podczas ostatniej wyprawy. Przypominamy również akcję pomocy z 2020 roku.

- Jak długo jeszcze będziemy tam jeździć? Trzy lata? Cztery? Kiedy na drzwiach ostatniego dotychczas zamieszkanego zawiśnie kłódka? Kiedy pojedziemy oglądać już tylko puste chaty i ganki z których machały do nas babuszki?

ZOBACZ TAKŻE NASZ POPRZEDNI MATERIAŁ


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Czarnobyl, Obwód kijowski, Ukraina:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto