Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy oddział dziecięcy w Wolsztynie wznowi działalność?

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
SPZOZ Wolsztyn
Oddział pediatryczny w Wolsztynie został zawieszony w lipcu bieżącego roku. Od tamtego czasu dyrekcja szpitala starają się wznowić jego działanie, jednak jest to trudniejsze niż się wydaje. Potrzebni są pracownicy, specjaliści, a tych niestety brak.

Czy oddział dziecięcy w Wolsztynie wznowi działalność?

Oddział dziecięcy w Wolsztynie nie funkcjonuje już od lipca bieżącego roku. Początkowo decyzja została wydana do końca sierpnia, jednak z powodu braku chętnych na koordynatora oddziału, przedłużono ją do końca grudnia. Na ten moment dzieci z naszego powiatu muszą korzystać z opieki w kościańskim albo nowotomyskim SPZOZ.

W październiku dyrektor Karol Mońko stwierdził, iż brak możliwości na ponowne otwarcie oddziału jest swego rodzaju porażką i perspektywy są kiepskie, ponieważ nie mogą znaleźć specjalisty pediatry, mimo ogromnych starań w poszukiwaniach.

W tej samej rozmowie, zarządzający placówką poinformował nas również o niekorzystnej sytuacji na oddziale noworodkowym, którego ordynator od 1 listopada miał przejść na świadczenia emerytalne i nie nie wyrażał zgody na kontynuację pracy na żadnych zaproponowanych warunkach. Na szczęście tutaj problem został rozwiązany i jak poinformował nas dyrektor:

- Oddział noworodkowy pracuje w dotychczasowym trybie i nic nie wskazuje, aby było inaczej.

Natomiast w kwestii oddziału dziecięcego nadal wszystko znajduje się pod wielkim znakiem zapytania. Czas nieubłaganie mija, a chętnych, jak brakowało, tak nadal brakuje.

- Ogłoszony został konkurs na ordynatora/kierownika oddziału dziecięcego. Termin wpływu zgłoszeń mija ok. 10 grudnia i w zależności ilu lekarzy-pediatrów i czy w ogóle ktoś się zgłosi, uzależniam dalsze decyzje. Inne sposoby poszukiwania lekarzy chętnych do kierowania oddziałem nie przyniosły efektu i w konkursie upatruję ostatniej szansy dla oddziału, choćby poprzez zakres informacyjny obejmujący obszar całego kraju

- powiedział dyrektor SPZOZ.

Karol Mońko zapytany o to, co w sytuacji, kiedy nie uda się zatrudnić nowej kadry pracowniczej, odpowiedział:

- Odpowiem po upływie terminu spływania ofert czyli ok. 15 grudnia. Na ten moment oddział, a ściślej jego funkcjonowanie decyzją wojewody jest zawieszony do 31 grudnia bieżącego roku.

Starosta Jacek Skrobisz na temat oddziału dziecięcego i tego, jak widzą jego przyszłość ma głęboką nadzieję, że wszystko dobrze się skończy:

- Robimy wszystko, żeby przywrócić działalność tego oddziału. Nie chcę się poddawać w tym temacie i dokładam wielu starań, aby reanimować ten oddział, ponieważ wszyscy wiemy, że jest on potrzebny. Z natury jestem optymistą i wierzę, iż się uda.

Od rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Marty Żbikowskiej-Cieśli dowiedzieliśmy się, iż w sytuacji kiedy oddział jest zawieszony przez sześć miesięcy, musi wznowić po tym czasie swoją działalność, ponieważ okres zawieszenia nie może trwać dłużej niż pół roku.

Ostatecznością jest zamknięcie oddziału, ale o tej opcji, na ten moment nie myśli ani starosta, ani dyrektor szpitala.

Niestety, jak powszechnie wiadomo, nasz szpital zmaga się także z problemami finansowymi.  Zaczęło się w marcu w 2019 roku, czyli w momencie trwałej utraty płynności finansowej wyłącznie z powodu obowiązku spłaty kredytów i pożyczek, które zostały zaciągnięte na rozbudowę szpitala. Trudną sytuację potęgują obecne wzrosty cen zakupu praktycznie wszystkiego, co potrzebne medycynie oraz ustawowy wzrost wynagrodzeń dla pracowników sektora ochrony zdrowia.

Z pomocą miało przyjść Ministerstwo Zdrowia, które podjęło decyzje o wsparciu finansowym szpitali, które mają największy problem z wypłacaniem pensji. Jednak środki, które otrzymała nasza placówka, to kropla w morzu potrzeb.

- Otrzymywać będziemy przez 10 miesięcy po 170 tys. zł. Rozczarowaliśmy się, że to jest tak niska kwota, ponieważ brakuje mi na realizację wzrostu wynagrodzeń, wynikającego z ustawy czyli 450 tys. A dostałem 170 tys. Są to grubo niewystarczające pieniądze. Oczekiwania i nadzieje były dużo, dużo wyższe

- stwierdza dyrektor.

Dodaje także, że szpital, a w zasadzie personel, pracuje bardzo ciężko zapewniając nieprzerwanie bezpieczeństwo zdrowotne osobom potrzebującym pomocy medycznej.  Ponadto znacznie wzrosły świadczenia w zakresie diagnostyki tomografii komputerowej, czy badań w pracowni endoskopii oraz w zakresach ogólnopojętej fizjoterapii, w rehabilitacji. Zostało to zauważone i docenione przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, płacąc szpitalowi dodatkowe kwoty ponad umowy, co dotychczas miało miejsce w bardzo ograniczony i restrykcyjny sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy oddział dziecięcy w Wolsztynie wznowi działalność? - Wolsztyn Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto