Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie grodziskiego dworca. Tak pięknie nie było tutaj nigdy!

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Prace związane z modernizacją byłego budynku grodziskiego dworca dobiegły końca, a mieszkańcy pytają, kiedy uruchomione zostanie Centrum Ekonomii Społecznej? Obiekt zyskał zupełnie nowe oblicze i trudno nie przyznać, że jego modernizacja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Remont budynku dawnego dworca był największym zrealizowanym przez naszą gminę w ubiegłym roku zadaniem. Udało się to przede wszystkim dzięki pozyskanym środkom unijnym, które znacząco zasiliły budżet tej inwestycji. Zarówno obecny, jak i poprzedni burmistrz wielokrotnie podkreślali, że zadanie nie będzie możliwe do realizacji bez wsparcia zewnętrznego.

Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Całkowita wartość przeprowadzonych prac wyniosła prawie 4,6 miliona złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych to kwota nieco ponad 3,8 miliona.

Przypomnijmy również, że częścią robót budowlanych zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlane Budomont Sp. z o.o. z Kościana, a wyposażeniem obiektu - firma Dom-drew z Grodziska Wielkopolskiego.

- Trudno nie być zadowolonym z efektów. Budynek zyskał nowy blask, tak dobrze nie wyglądał chyba nigdy. Jest naprawdę pięknie, jeszcze pachnie nowością. Teraz naszym zadaniem będzie zapełnienie go działaniami, ale pomysłów nam nie brakuje. Mam nadzieję, że niebawem będzie tętnić życiem, nie stanie się tylko kolejnym obiektem na utrzymaniu gminy, ale naprawdę będzie służył mieszkańcom- mówi burmistrz Piotr Hojan.

Trudno nie przyznać, że obiekt zachwyca. Zyskał zupełnie nowe oblicze, ale zachowano jego dworcowy charakter. Szyku dodaje podłoga w biało-czarne kafle, ale także drewniane ławki, które nawiązują do wyposażenia dawnych obiektów kolejowych. Ciekawym elementem, który znajduje się w centralnym punkcie budynku, jest zabytkowy magiel, który stał zapomniany na strychu. Teraz będzie cieszył oko wszystkich odwiedzających te miejsce.

Czym będzie Centrum Ekonomii Społecznej? - Miejsce jest skierowane do wszystkich mieszkańców gminy. Spora część działań będzie adresowana do osób wykluczonych społecznie, bo taka jest idea tego projektu. Nie chodzi tutaj tylko o wykluczenie rozumiane wprost, czyli na przykład niepełnosprawność, ale również o osoby, które cały czas szukają swojego miejsca w życiu, chcą realizować swoje pasje, ale nie mają gdzie, bądź trzeba im te pasje zaszczepić. Temu właśnie ma służyć te miejsce, przeznaczone do aktywizacji i społecznego rozwoju mieszkańców- wyjaśnia Piotr Hojan.

Punkt krawiecki, kosmetyczny, pracownia garncarstwa, jadłodajnia dworcowa – to tylko nieliczne z miejsc, które utworzone zostały w Centrum Ekonomii Społecznej. Ta ostatnia będzie prowadzona przez spółdzielnię socjalną. Na drugim piętrze zlokalizowano przestrzeń kulturalno-rozrywkową, która będzie funkcjonować przy zaangażowaniu Grodziskiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Kultury „Rondo”. - Tutaj właśnie będą odbywały się różne działania o charakterze artystycznym, spotkania, być może dyskusyjny klub książki. Możliwości są nieograniczone. Zbieramy pomysły, a mówiąc inaczej – skoro jesteśmy na dworcu, to czas ułożyć nowy rozkład jazdy- dodaje burmistrz.

Pierwszym zamysłem na wykorzystanie tej przestrzeni miało być przeniesienie tutaj biblioteki. Na ten cel gmina nie otrzymała jednak dofinansowania i zapadła decyzja o złożeniu kolejnego wniosku, tym razem na utworzenie Centrum Ekonomii Społecznej.

- Jedyną szansą na remont tego obiektu była rewitalizacja społeczna i stąd właśnie ten pomysł. Często w mieście słyszy się, że mieszkańcy nie mają gdzie wyjść, nie mają co robić. Stworzyliśmy miejsce, gdzie takie działania będzie można realizować, ale również będzie można pomóc tym, którzy w dzisiejszym świecie nie do końca się odnajdują. Chciałbym bardzo, aby ta przestrzeń służyła nie tylko osobom starszym, ale również grodziskiej młodzieży.

Burmistrz podkreśla, że ma to być miejsce przede wszystkim otwarte na potrzeby mieszkańców. Oznacza to tyle, że każdy, kto będzie szukał przestrzeni to realizacji swoich zainteresowań, będzie mógł korzystać z możliwości Centrum Ekonomii Społecznej.

Ale zrewitalizowany budynek dworca zachowa również jedną ze swoich podstawowych funkcji – cały czas będzie dostępny dla podróżnych. Z myślą o nich wydzielona została poczekalnia, która będzie czynna w godzinach otwarcia Centrum. Będzie działać również jadłodajnia, którą prowadzić będzie nowy podmiot ekonomii społecznej. Wzorem jego funkcjonowania ma być "Spółdzielnia Socjalna Na Piątkę", która już od kilku lat działa w naszym mieście i zatrudnia osoby niepełnosprawne, które jak tłumaczy Piotr Hojan, w takich miejscach mogą uczyć się obowiązkowości i odpowiedzialności oraz włączać się w życie lokalnej społeczności poprzez swoją pracę.

Obiekt jest już gotowy, a mieszkańcy pytają, kiedy zostanie otwarty. Burmistrz wskazuje jednak, że na tę chwilę uruchamianie Centrum Ekonomii Społecznej nie ma sensu, ponieważ ze względu na ograniczenia i rządowe obostrzenia i tak nie mogłoby działać. - Realna data to marzec, ale zobaczymy, jak wszystko się potoczy- dodaje.

Drugie życie grodziskiego dworca. Tak pięknie nie było tutaj nigdy!


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto