Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworczyk: 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Dworczyk: 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika
Dworczyk: 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika fot. adam jankowski / polska press
- 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika – mówił podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji podkreślił, że „Narodowy Program Szczepień to coś więcej niż program szczepień, to egzamin dla struktur państwa”.

– Obiecaliśmy, ze wykonamy 6 milionów szczepień do końca pierwszego kwartału i właśnie dzisiaj się to udało. Do końca drugiego kwartału będzie to 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić – mówił.

Podkreślił, że „pozyskanie szczepionek związane jest z UE”. - Nie ma dnia, żebyśmy nie ponaglali odpowiednich struktur. Na skutek naszej interwencji szybciej w UE została przyjęta szczepionka Johnson & Johnson. Tu każdy dzień się liczy. Tu każdy dzień się liczy – zaznaczył.

Szef rządu podkreślił, ze dla niego kluczowe jest sprawne przebieganie szczepień i dlatego poszerzony zostanie zakres oraz miejsca, gdzie będą one przeprowadzane. - Postawiłem cel, żeby miesięcznie był 10 mln szczepień. To jest nasz cel, to nasze zadanie, od tego zależy skuteczne zwalczenie epidemii – podkreślił Morawiecki.

Zmiany w 2 kwartale

Szef KPRM Michał Dworczyk zaznaczył, że „od 27 grudnia każdego tygodnia program przyspieszał, żeby w drugim kwartale osiągnąć prędkość zakładaną przez premiera, czyli 10 milionów szczepień miesięcznie.” Jednocześnie ocenił, że teraz największym wyzwaniem dla państwa jest wydajność systemu szczepień.

- W kwietniu do polski przyjedzie 5 milionów szczepionek. To jest twardy harmonogram. Może być nawet 7 milionów – przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk zapowiedział, że w II kwartale powstaną nowe punkty szczepień. – Takim szkieletem teraz będą szpitale tym czasowe, gdzie będzie najwięcej szczepień na masową skalę. W każdym powiecie, gdzie jest szpital, to będzie jeden szpital tradycyjny , gdzie będą odbywać się szczepienia oraz jeden punkt prowadzony przez samorząd – mówił.

Od teraz miejscami, gdzie będą odbywać się szczepienia to:

  • szpitale tymczasowe
  • w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny
  • w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd
  • punkty drive thru
  • zakłady pracy
  • apteki
  • przychodnie POZ

- Dodatkowo wprowadzamy rewolucyjną możliwość. Uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek. Wprowadzimy punkty drive-through oraz szczepienia w miejscu pracy, w aptekach – wymienił.

Zaznaczył, że po dzisiejszej zmianie przepisów „wszyscy, który zostali dopuszczeniu po przejściu właściwego kursu będą mogli wykonywać szczepienia.” Będzie to między innymi lekarz, stomatolog, pielęgniarka, położna, felczer, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta czy student ostatniego roku studiów medycznych.

W jego ocenie pozwoli to na zwiększenie wydajności oraz przyspieszenie szczepień.

Zmiany w kwalifikacji i harmonogramie szczepień

- Dzisiaj Sejm przyjął ustawę, która pozwala na szerszą kwalifikacje. Kwalifikacja do szczepienia będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia – przekazał Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że „zrezygnowano z etapu drugiego i trzeciego szczepień, celem wprowadzenia szczepień populacyjnych” - 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika – mówił polityk.

Dzisiejsze dane COVID-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 20 870 nowych zakażeniach. Ostatniej doby zmarło 461 osób.

Z powodu COVID-19 zmarło 100 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 361 osób.

W ciągu doby wykonano ponad 80 tys. testów.

Zakażenia z ostatnich dni:

  • 29 marca- 29 253 przypadki
  • 28 marca- 29 253 przypadki
  • 27 marca- 31 757 przypadków
  • 26 marca- 35 143 przypadki
  • 25 marca- 34 151 przypadków
  • 24 marca- 29 978 przypadków
  • 23 marca- 16 741 przypadków
  • 22 marca- 14 578 przypadków
  • 21 marca- 21 849 przypadków
  • 20 marca- 26 405 przypadków
  • 19 marca- 25 998 przypadków
  • 18 marca- 27 278 przypadków
  • 17 marca- 25 052 przypadki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto