Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Dzieci czekają na pomoc i bezpieczną przystań. Zostań rodziną zastępczą i odmień ich los

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W powiecie grodziskim poszukiwane są rodziny zastępcze. Dzieci czekają na pomoc i bezpieczną przystań. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które pełni funkcję organizatora rodzinnej pieczy zastępczej na terenie powiatu grodziskiego, zapewnia, że wszyscy ci, którzy zdecydują się odmienić los dzieci, zostaną otoczeni wsparciem i fachową pomocą.

Rodziny zastępcze są szansą na bezpieczny dom i lepszą przyszłość dla dzieci umieszczanych w rodzinnej pieczy zastępczej, ale jak podkreśla koordynatorka rodzinnej pieczy zastępczej Monika Woźnicka - wyzwania związane z byciem rodziną zastępczą są ogromne, wymagają dużego nakładu czasu, energii cierpliwości i wielu predyspozycji. Żeby jak najlepiej wspierać rodziny zastępcze, PCPR podejmuje się między innymi realizacji różnych projektów. Jednym z przykładów jest Plan na Lepsze Jutro „PLUS”.

Program, który współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowano w latach 2020-2023 we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzinnej Pieczy Zastępczej "Źródełko". Jego całkowita wartość to 1 266 319,68 zł, a głównym celem programu było zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych oraz usług wsparcia rodziny.

- Cel ten, ku naszej ogromnej dumie i radości, został zrealizowany, jednak nie był to jedyny wymierny efekt działań, które podejmowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Wspólnie osiągnęliśmy znacznie więcej niż zakładaliśmy. Nie wszystkie wskaźniki da się przedstawić w liczbach a to właśnie o nich należy mówić głośno i z podniesioną głową. Do Projektu przystępowaliśmy z dużymi obawami, ale i ogromną nadzieją na zmiany, zmiany na lepsze. Od podszewki znaliśmy problemy rodzin zastępczych na terenie powiatu grodziskiego, zdawaliśmy sobie sprawę, iż nie zaspokoimy wszystkich palących potrzeb, lecz potrafiliśmy też realnie ocenić obszary na które będziemy mieć wpływ

- wyjaśnia Monika Woźnicka.

Sytuacja każdej rodziny zastępczej jest inna i każda wymaga indywidualnego podejścia, o czym doskonale wiedzą pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim. Są jednak wspólne sprawy i problemy, które udało się rozwiązać dzięki działaniom projektowym.

Zgodnie z założeniami, wsparciem miało zostać objęte 190 osób, ale finalnie w projekcie wzięły udział aż 223 osoby. Rodziny zastępcze pogłębiały wiedzę z zakresu komunikacji pomiędzy rodzicem i nastolatkiem, a także nabywały umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Podczas 228 godzin szkoleniowych poruszono też takie aspekty jak: przygotowanie wychowanka do dorosłości, poznanie własnych zasobów i ograniczeń czy wzmocnienie poczucia satysfakcji z pełnionej roli.

Najważniejsza dla rodzin zastępczych była okazja do spotkania się, wzajemnej wymiany doświadczeń, dzielenia się trudnościami i radościami dnia codziennego.

- Wartością dodaną projektu stał się kontakt z drugim człowiekiem, budowanie poczucia wspólnoty i większa integracja. Nie możemy w tym miejscu nie wspomnieć, że projekt realizowany był w czasie pandemii, kiedy to czasami niemożliwa była organizacja zajęć osobistych. (...) W tym trudnym czasie przekonaliśmy się, że „lepsze jutro” jest możliwe, gdy wszyscy angażujemy się do wspólnego działania, co miało miejsce właśnie w trakcie minionych lat

- podkreśla Monika Woźnicka.

W ramach projektu dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych dwukrotnie uczestniczyły w diagnozach FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego, a ich opiekunowie wzięli udział w warsztatach o tej samej tematyce. Dzieci objęto pomocą specjalistów z Ośrodka „Fastryga” w Lędzinach. Wychowankowie pieczy zastępczej objęci byli również wsparcie podiagnozowym, czyli korzystali z usług neurologopedy, pedagoga specjalnego, optometrysty, osteopaty, foniatry, pedagoga specjalnego, dietetyka, terapeutki traumy, uczestniczyli w treningu biofeedback oraz diagnozie i terapii neurorozwojowej.

- Dzięki projektowi jego beneficjenci uniknęli stania w kolejkach do specjalistów czy wydawania pieniędzy na wizyty prywatne, a tylko osoby, które posiadają dzieci z deficytami czy niepełnosprawne wiedzą, jak duże ma to znaczenie. Oprócz merytorycznego wsparcia obecnych i przyszłych rodzin zastępczych mogliśmy podarować beneficjentom Projektu rzeczy materialne, które usprawniają codzienne funkcjonowanie i dają więcej czasu na wytchnienie w biegu. Została zakupiona lodówka, płyta gazowa, kuchenki mikrofalowe, pralki, suszarki, roboty kuchenne, a także gry planszowe i edukacyjne, na które łącznie wydano kwotę 34 400,07 zł

- wylicza Monika Woźnicka.

W ramach projektu udało się również polepszyć warunki lokalowe zwiększyć liczbę miejsc w mieszkaniu chronionym - z dwóch do trzech. Mieszkanie zapewnia lepszy start wychowankom pieczy zastępczej, którzy mają szansę, żeby rozpocząć życie na własny rachunek.

Założeniem projektu była też integracja podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dlatego członkowie Stowarzyszenia Rodzinnej Pieczy Zastępczej "Źródełko" wzięli udział w wycieczce do Wielenia. Dla najmłodszych był to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy, ale nie zapomniano też o tym, by wzmacniać wzajemne relacje. W wyjeździe wzięły udział 83 osoby, które miały możliwość do wspólnego spędzenia czasu w jednym miejscu i czasie bez ocen, opinii w poczuciu akceptacji i przynależności.

- Projekt Plan na Lepsze Jutro PLUS mobilizował nas do większej kreatywności, samodzielności, elastyczności, stawiał wyzywania, ale i sowicie nagradzał. Przez ostatnie prawie trzy lata jego trwania rodziny zastępczej i ich najbliższe otoczenie miały możliwość skorzystać z rozmaitych form wsparcia, a pragnę nadmienić, że wspominamy tu tylko o kilku z nich, aktywności było o wiele więcej. (...) Pragniemy podziękować wszystkim beneficjentom za zaangażowanie i udział, ponieważ bez was nie byłoby możliwe „lepsze jutro”. Chcemy też uszanować własny trud i wysiłek, mamy poczucie, że jesteśmy częścią zmiany, która się dzieje

- podkreśla Monika Woźnicka.

Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć każdy człowiek. Właśnie dziś, 30 maja, obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, które dla pozbawionych swojej naturalnej rodziny dzieci stanowi niepowtarzalną szansę na prawidłowy rozwój. W rodzinie zastępczej dzieci mają zapewniony nie tylko „dach nad głową” i godziwe warunki życia, lecz także opiekę, ciepło i miłość. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim zaprasza wszystkie chętne osoby, spełniające warunki do bycia rodziną zastępczą niezawodową, do podjęcia się tej piękniej misji, która pomaga zmieniać świat na lepsze.

A z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim składają najserdeczniejsze życzenia rodzinom zastępczym na terenie powiatu grodziskiego.

"Jesteśmy wdzięczni i dumni, że możemy być, dzięki Waszym ogromnym sercom, częścią cudu, który dzieje się w Waszych domach. Nigdy nie oczekiwaliśmy, że będziecie superbohaterami, ale Wy pokazaliście nam, że jesteście prawdziwymi wojownikami i dysponujecie nadludzką siłą.
Życzymy Wam dalszego zapału do pracy, którą wykonujecie przez 24 godziny, każdego dnia, bez przerw i urlopów. Życzymy Wam, abyście czuli sens własnych działań nawet gdy życie nie układa się po Waszej myśli. Życzymy Wam spokoju ducha i wewnętrznej ciszy, gdy na zewnątrz szaleje burza. Życzymy Wam bycia zauważony nie tylko w złych, ale właśnie w tych dobrych chwilach, ponieważ o nich mówi się zdecydowanie za mało. Życzymy Wam, abyście uszanowali wysiłek, który podejmujecie każdego dnia, by Waszym dzieciom żyło się lepiej i aby Wasz wysiłek uszanowali inni.
Życzymy Wam również zdrowia, miłości i wytrwałości.
Jesteście niezastąpieni!"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto