Materiał informacyjny

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dla dzieci reakcją alergiczną. Towarzyszy zwykle nietolerancji białka, czyli tzw. skazie białkowej. Kumuluje się w postaci swędzącej wysypki na twarzy dziecka, szyi oraz na skórze, w zgięciach łokci i kolan. Do leczenia tego objawu alergii stosuje się specjalne maści i kremy zwane emolientami.

Czym są emolienty?

Właściwe zabiegi pielęgnacyjne są podstawą leczenia AZS. W większości przypadków pozwalają na odtworzenie i wzmocnienie prawidłowego funkcjonowania naskórka. Są to preparaty nawilżające i natłuszczające skórę, które określa się jako emolienty. Działanie emolientów jest zwykle wielotorowe – od okluzyjnego, po regenerację naskórka, działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyutleniające. W skład tych produktów wchodzą też składniki przeciwświądowe, zwykle pochodzenia naturalnego, jak np. wosk z ziaren jęczmienia, olej arganowy czy inne ekstrakty ze zdrowych tłuszczy. Emolienty, jak te z serwisu Latopic, nie zawierają substancji zapachowych, konserwantów, ani żadnych sztucznych barwników. Starsza generacja emolientów obejmowała kremy, lotiony, maści i maści tłuste, natomiast nowsze generacje tych preparatów to crelo, lipokrem i krem nanocząsteczkowy. Emolienty występują obecnie w postaci kosmetyków codziennego użycia, jak np. płynu czy emulsji do mycia, balsamów, szamponów i kremów stworzonych na bazie parafiny, wazeliny, hipoalergicznej lanoliny, olejków roślinnych i mineralnych. Ich używanie jest bezpieczne, wygodne i skuteczne.

Pielęgnacja skóry atopowej

Niemowlęta z atopowym zapaleniem skóry wymagają specjalnych maści, kremów i żeli do pielęgnacji. Nie można stosować u nich tych samych kosmetyków, jakich używa się dla zdrowych dzieci. W drugą stronę natomiast, jak najbardziej, nie ma przeszkód aby do smarowania czy kąpieli używać raz na jakiś czas tych specjalistycznych produktów. Dla dzieci z AZS przeznaczone są specjalne, hipoalergiczne artykuły oparte na substancjach, które potrafią wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry. Należy zwracać uwagę na skład dostępnych kosmetyków. Nie mogą się w nim znaleźć żadne środki myjące, które zawierają sole siarczanów, albowiem dodatkowo mogą wysuszać skórę. Bardzo ważne jest, aby jedną z właściwości stosowanych artykułów było ograniczanie procesu przeznaskórkowej utraty wody i możliwie jak największe odbudowanie jej warstwy lipidowej. Z racji tego, że woda po kąpieli szybko odparowuje i wysusza skórę, stosuje się specjalne płyny do kąpieli, po której i tak, jak najszybciej naciera się balsamem ciało dziecka, by zapobiec jej przesuszeniu. Przy silnych ogniskach zapalnych można zastosować leki antyhistaminowe i maści sterydowe, ale tylko i wyłącznie przez krótki okres i na niewielkich powierzchniach, ponieważ dłuższe stosowanie może prowadzić do nieodwracalnych zmian skóry. Takie postępowanie powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Cóż jeszcze?

Odpowiednia pielęgnacja przynosi znaczącą ulgę dziecku. Ponadto trzeba wiedzieć, że po zaniku objawów alergii w postaci atopowego zapalenia skóry nie należy zaprzestawać używania emolientów. W przeciwnym razie problemy mogą wrócić, a nawet się zaostrzyć. Dlatego wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo, cały czas zachowując czujność i uważnie obserwować swoje dziecko. Na szczęście obecnie dostęp do specjalnych artykułów wspomagających walkę z AZS jest powszechny i nie ma kłopotu z zaopatrzeniem się w odpowiednie środki. Jednak, mając w domu wrażliwe alergicznie dziecko, zawsze dobrze jest mieć pod ręką leki antyhistaminowe i kosmetyki z rodzaju emolientów.

Zdrowie