Forum Seniora w Warszawie 2023. Jak cieszyć się życiem będąc „starszym dorosłym”?

Akcja specjalna Forum Seniora
Wideo
od 16 lat
Pierwsze Forum Seniora na Mazowszu odbyło się w gmachu starego BUW w Warszawie. Uczestnicy mogli posłuchać wykładów o bezpieczeństwie, modzie, zdrowiu czy sporcie. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród seniorów.

We wtorek 18 kwietnia w gmachu starego BUW w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Forum Seniora, organizowanego przez redakcję warszawa.naszemiasto.pl oraz Tygodnik Ostrołęcki. Spotkanie, na które tłumnie przybyli mieszkańcy Warszawy i okolicy, otworzył redaktor naczelny – Wojciech Rogacin. W swoim wystąpieniu przypomniał sentencję „carpe diem” (chwytaj dzień), którą zadedykował wszystkim uczestnikom. Następnie rozpoczęły się dyskusje poświęcone zdrowiu, bezpieczeństwu czy modzie. Prelegenci opowiadali o tym, na co uważać będąc seniorem, ale również, jak miło spędzić jesień życia.

- Realizuję zajęcia „Wizerunek Seniora”, by w ten sposób zachęcić starszych dorosłych do zabawy modą. Niestety w społeczeństwie mamy bardzo dużo stereotypów na ich temat. Słyszymy: „Ubrać się kolorowo w moim wieku? To nie wypada”. Dlaczego tak myślimy? Zajęcia prowadzę po to, żeby pokazać, że późna dorosłość nie oznacza rezygnacji z bycia atrakcyjnym – mówiła Agnieszka Jelonkiewicz z akademii Akademia Stylu, która prowadziła jeden z wykładów dla seniorów.

Zebrani, uczestnicy Forum Seniora, brali udział w dyskusjach i chętnie zadawali pytania. Poza modą, była także okazja, by porozmawiać o bezpieczeństwie, także tym cyfrowym.

- Pojawia się mnóstwo informacji o tym, że nasz telefon powinien być równie dobrze zabezpieczony jak komputer. To prawda. Pamiętajmy, żeby stosować tylko aplikacje ze sklepów, które znamy i które zostały zweryfikowane jako bezpieczne. Chodzi o to, żebyśmy nie wpuścili aplikacji, która może być koniem trojańskim na naszym telefonie i dać przestępcom furtkę do informacji, które mogą być wykorzystane przeciwko nam — tłumaczy Mateusz Stefański odpowiadający za bezpieczeństwo IT w Alior Banku.

Kwestie bezpieczeństwa poruszała również Komenda Główna Policji, która ostrzega, że tzw. oszustwa na legendę, stają się coraz większym problemem. Dotykają nie tylko seniorów, ale wszystkich grup wiekowych.

- W zeszłym roku było to ponad 3,8 tys. takich przestępstw. Niestety, straty są bardzo duże, w 2022 roku wyniosły aż 144 mln zł. Z roku na rok ta liczba wzrasta. Jak się przed tym chronić? Należy być uważnym, czujnym i zachować dystans do wszelkiego rodzaju informacji uzyskanych podczas rozmowy telefonicznej z osobą podającą się za członka rodziny czy funkcjonariusza. Nie klikać w linki w wiadomościach, które otrzymujemy od nieznanych osób, bo to bardzo często powoduje utratę naszych oszczędności — wyjaśnia mł. insp. Wanda Mende z Komendy Głównej Policji.

- Seniorzy powinni pamiętać o tym, jak dbać o swoje dane – dodaje Katarzyna Grabowska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - W rozmowach telefonicznych nie należy podawać PESEL-u, imienia i nazwiska czy adresu. Oczywiście nie klikać też w podejrzane linki, bo może to się skończyć utratą przez nas pieniędzy.

Rozwiązaniem jest wspólna edukacja, także ta międzypokoleniowa. Młodsze osoby mogłyby przygotować informacje dla seniorów, na co powinni zwrócić szczególną uwagę. W ten sposób sami również dowiedzieliby się o zagrożeniach, które dotykają – jak słyszymy – wszystkich grup wiekowych.

Na Forum Seniora rozmawialiśmy nie tylko o bezpieczeństwie. Ważnym aspektem było także dobre samopoczucie, które – jak przekonywali nasi eksperci – wiąże się aktywnością fizyczną. - Przez ruch, w moim rozumieniu, można dotrzeć do wyjątkowych przestrzeni w naszej psychice. W dalszym planie ruch powoduje, że jesteśmy w dobrej formie, co pozwala nam w lepszej kondycji przejść przez życie - opowiadała Dorota Porowska, aktorka i choreografka.

- Już po trzydziestym roku życia tracimy tkankę mięśniową. Jeśli nie zadbamy o to w kolejnych latach, to tracimy mobilizację swojego ciała. Ważne jest, żeby polubić ruch w codziennych czynnościach. Żeby nie był przykrym obowiązkiem. Gimnastyka witalna i spacery, od tego powinniśmy zacząć - przekonuje z kolei Edyta Dawiskiba, coach zdrowia i mentor witalny. Dla gości forum podała także przepis na dobre samopoczucie przy wykorzystaniu „przekąsek ruchowych”.

Gośćmi specjalnymi pierwszej edycji Forum Seniora w Warszawie byli Andrzej i Jacek Zielińscy, założyciele grupy Skaldowie.

Partnerem Głównym Forum Seniora w Warszawie był Alior Bank. Kolejna edycja Forum Seniora planowana jest na jesień br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Forum Seniora w Warszawie 2023. Jak cieszyć się życiem będąc „starszym dorosłym”? - Gazeta Wrocławska

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto