Galeria handlowa w Grodzisku: Inwestor zapowiada budowę, a burmistrz jest przeciwny galerii przy ulicy Fabrycznej

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Grodzisk lotem błyskawicy obiegła informacja o planach budowy galerii handlowej przy ulicy Fabrycznej. Inwestor zapowiada, że obiekt ma być gotowy w drugiej połowie 2022 roku. Przeciwny planom lokalizacji obiektu handlowego w tym miejscu jest burmistrz Piotr Hojan.

Obiekt ma oferować 6 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej. – Poprzez naszą inwestycję chcemy wspierać rozwój Grodziska Wielkopolskiego jako lokalnego centrum handlu, w którym swoje potrzeby będą mogli zrealizować nie tylko mieszkańcy tego miasta, ale i okolicznych ośrodków- zauważa Fabian Eryk Barbarowicz, wspólnik zarządzający TUF RE.

Galeria handlowa w Grodzisku Wielkopolskim

Na terenie nowego obiektu mają powstać sklepy wiodących polskich i zagranicznych marek, które zostaną dobrane tak, by oferowały możliwie najszerszą, funkcjonalną ofertę dóbr i usług w jednym miejscu. Mieszkańcy Grodziska mogą spodziewać się otwarcia przedstawicielstwa wiodącego operatora spożywczego, drogerii, marek modowych, sportowych, dziecięcych, a także sklepu z najnowocześniejszą elektroniką. Nie zabraknie także konceptów gastronomicznych oraz udogodnień w rodzaju choćby parkingu obliczonego na przyjęcie do 190 aut.

Budowa ma rozpocząć się w drugiej połowie 2021 roku i zakończyć po około 12 miesiącach. Ale czy te plany mają szansę na realizację? Przypomnijmy, że to nie pierwszy pomysł powstania obiektu w tym miejscu. Wcześniej plany inwestorów nie doczekały się realizacji. Teren przy ulicy Fabrycznej objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który zakłada, że w tym miejscu realizowane będą obiekty przemysłowe. Do takich park handlowy, zdaniem burmistrza Piotra Hojana, po prostu się nie zalicza.

- Zgodność tej inwestycji z planem będzie ustalać starostwo powiatowe, które będzie wydawać ewentualną zgodę na budowę. Jeśli zapadnie decyzja pozytywna dla inwestora, będę rozważać, jakie mamy w tej sytuacji możliwości- mówi Piotr Hojan.

Burmistrz ma wątpliwości

Burmistrz nie ukrywa, że obawia się o dwie rzeczy: lokalnych przedsiębiorców i tereny pod ewentualny przemysł.

- Dla mnie sytuacja jest oczywista. Teren leży w środku strefy przemysłowej i powinna powstać tam firma, która w taką koncepcję będzie się wpisywać. Nie widzę potrzeby wprowadzania tam obiektów handlowych, dla takich inwestycji w mieście przeznaczone są inne tereny. Wiele się mówi, że mamy ściągać do Grodziska nowe firmy, więc trzymajmy się tej wersji- komentuje Piotr Hojan.

Ale z tymi nowymi przedsiębiorstwami jakoś nam nie po drodze. W maju 2018 roku odbyła się huczna uroczystość, która miała zapoczątkować powstanie nowej firmy w Grodzisku przy ulicy Poznańskiej, ale do dziś w sprawie nie ma nowych wieści.

Burmistrz obawia się również o lokalnych sprzedawców. Uważa, że galeria wcale nie zapewni tylu nowych miejsc pracy, o ilu można by myśleć.

- To będą ilości niewspółmierne do oczekiwań. Wiemy doskonale, że kilka sklepów z miasta przeniesie się tam. Kto mi zagwarantuje, że to nie spowoduje zamknięcia mniejszych sklepów w centrum?- pyta retorycznie Piotr Hojan. Wskazuje również, że jego zdanie nie zmieniło się w tej sprawie. - Jeśli chodzi o budowę galerii w tym konkretnym miejscu jestem na nie. Byłem poprzednim razem i nic się nie zmieniło. Naprawdę mamy inne tereny- wyjaśnia.

W grodziskim Starostwie Powiatowym, które będzie wydawać ewentualne pozwolenie na budowę ustaliliśmy, że żadne dokumenty i wnioski dotyczące pasażu handlowego przy ulicy Fabrycznej jeszcze nie wpłynęły.

Do tematu będziemy wracać.

ZOBACZ TAKŻE


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: anna.borowiak@polskapress.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Dodaj ogłoszenie