Gmina Rakoniewice nagrodzona za ratowanie zabytków

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
FB Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski
W ramach 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, wojewoda wielkopolski i wojewódzki konserwator zabytków docenili wieloletnie działania, zaangażowanie i trud włożony w uratowanie zniszczonych zabytków na terenie gminy Rakoniewice. Burmistrz Gerard Tomiak odebrał okolicznościową nagrodę.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Obchody są organizowane w 50 krajach Europy pod auspicjami Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska przyłączyła się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa w 1993 roku.

Obchody odbyły się 14 września w sali kolumnowej zamku w Rydzynie. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, wręczono także nagrody wojewody wielkopolskiego i wielkopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków za opiekę nad zabytkami w Wielkopolsce.

W imieniu gminy Rakoniewice nagrodę za wieloletnie działania, zaangażowanie i trud włożony w uratowanie zniszczonych zabytków – rostarzewskiego ratusza oraz Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rakoniewicach – odebrał burmistrz Rakoniewic, Gerard Tomiak.

Przypomnijmy, że drugi z obiektów stał się własnością gminy w 2011 roku. Niegdyś okazała budowla przez lata popadała w ruinę. Po II wojnie światowej przeszła w ręce Skarbu Państwa. W latach 70. mieściły się tam biura PGR, później spółki „Animex”. Przez pewien czas w pałacu funkcjonowało też przedszkole. Przez kilkadziesiąt lat obiekt, nad którym nadzór sprawowała Agencja Nieruchomości Rolnych, stał pusty. Już od lat 90. trwały zabiegi miejscowego samorządu, by uregulować sprawy własności pałacu. Początkowo było to utrudnione, ze względu na brak spadkobierców, którzy w każdej chwili mogli się pojawić i zażądać zwrotu własności.

Gdy w końcu się pojawili rozpoczęły się rozmowy z prywatnym inwestorem, który był zainteresowany nabyciem zespołu pałacowo- parkowego. Były plany, by w pałacu powstał dom spokojnej starości lub inny ośrodek, ale przejście nieruchomości w prywatne ręce, wiązało się z zamknięciem jej dla ogółu. A w przypadku niewielkiego miasteczka, to jedyne z niewielu miejsc, gdzie można pospacerować czy urządzić imprezę.

Plany kupna zespołu przez prywatnego inwestora upadły i pojawiła się niepowtarzalna szansa przejęcia go przez gminę i przywrócenia mu dawnego blasku. I udało się. Machina związana z uzyskaniem pozwoleń i przygotowaniem niezbędnej dokumentacji ruszyła. Sama modernizacja obiektu kosztowała prawie 6 milionów złotych i trwała niemal rok. Pod koniec 2017 roku oficjalnie zakończono prace remontowe.

Rakoniewicki pałac zyskał drugie życie. Przeniesiono tu siedzibę urzędu miejskiego, a obiekt cieszy oko nie tylko mieszkańców, ale i gości, którzy odwiedzają malownicze okolice Rakoniewic. Teraz działania związane z ratowaniem tego wyjątkowego zabytku docenili również wojewoda wielkopolski i wojewódzki konserwator zabytków.

Gminie Rakoniewice serdecznie gratulujemy wyróżnienia. A tych z Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć tutejszego pałacu, serdecznie do tego zachęcamy!

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Dodaj ogłoszenie