Gmina zleciła już wykonanie dokumentacji. Co z budową basenu?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Tak wygląda koncepcja, która ma być podstawą do ewentualnej modernizacji
Tak wygląda koncepcja, która ma być podstawą do ewentualnej modernizacji UG Grodzisk
Koncepcja modernizacji basenu przy ulicy Zbąszyńskiej, którą prezentowaliśmy w październiku ubiegłego roku, była pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia obiektowi dawnego blasku. Sprawa posuwa się do przodu, bo gmina właśnie zleciła wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego. Burmistrza zapytaliśmy o możliwy termin realizacji inwestycji, na którą czekają mieszkańcy naszego miasta, ale i okolic.

Przypomnijmy, że kompleks został zamknięty w 2019 roku. Powodem, jak argumentował swoją decyzję wówczas burmistrz, była troska o bezpieczeństwo. Zły stan techniczny niecek basenowych i instalacji filtrującej wodę stanowił zagrożenie dla zdrowia i życia kąpiących się osób.

W październiku zaprezentowaliśmy koncepcję obiektu, który ma docelowo powstać przy ulicy Zbąszyńskiej. W ramach modernizacji wykorzystana ma zostać niecka tzw. "dużego basenu". I to na jej terenie znalazłyby się zupełnie nowe rozwiązania. To tam miałyby zostać umieszczone zbiorniki przelewowe, basen pływacki o długości około 20 metrów oraz miejsce na leżanki wodne, gdzie można byłoby odpocząć. Koncepcja zakłada również utworzenie atrakcji dla najmłodszych, w postaci wodnego placu zabaw z brodzikiem, ale także czegoś dla nieco starszych - jacuzzi.

- To wszystko ma się mieścić w jednym miejscu, czyli obecnym dużym basenie. Wszystkie te rozwiązania mają mieć własne obiegi wody. Z kolei w budynku technicznym powstanie stacja pomp i filtrów, zaplecze sanitarne, toalety. Do tego koncepcja zakłada remont parkingu przy ulicy Zbąszyńskiej- zapowiadał wówczas Piotr Hojan.

Kolejnym krokiem w kierunku powstania wyczekiwanego przez mieszkańców obiektu jest zlecenie przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego. Jak tłumaczy burmistrz, dokumenty są już przygotowywane, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. - Tak jak deklarowaliśmy, zleciliśmy opracowanie projektów- wyjaśnia Piotr Hojan.

Pozostaje jednak pytanie, kiedy taki obiekt miałby powstać. I tu pojawia się największa przeszkoda, którą są oczywiście finanse. Wstępny kosztorys opiewa na blisko 5 milionów złotych. A mieszkańcy nie ukrywają, że reaktywacja basenów to jedno z marzeń wielu osób.

Burmistrz terminów deklarować na razie nie chce. Jak przyznaje, inwestycji do wykonania jest wiele. I wiele z nich od lat czeka na swoją kolej.

- Trudno cokolwiek powiedzieć, bo wiele będzie zależało od sytuacji na innych frontach inwestycyjnych. Nie otrzymaliśmy dofinansowania na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4, ale podobnych priorytetów mamy więcej. Z roku na rok odkładamy kwestię drugiego budynku na potrzeby Urzędu Miejskiego, a w CK Rondo jest ciasno i trzeba pomyśleć o przeniesieniu biblioteki. Potrzeb jest więcej i tak można je wymieniać bez końca. Nie wiadomo, od czego zacząć- tłumaczy Piotr Hojan.

Kolejny krok w kierunku modernizacji obiektów daje jednak nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat amatorzy letnich kąpieli być może znów będą mogli korzystać z basenu przy ulicy Zbąszyńskiej. Do tematu będziemy wracać.

Pamiętacie upalne lato i wakacje na grodziskich basenach?

Pamiętacie upalne lato i wakacje na grodziskich basenach?

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Dodaj ogłoszenie