Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: Dworzec coraz piękniejszy, remont dobiega końca

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Remont budynku byłego dworca PKP w Grodzisku Wielkopolskim wchodzi już w końcową fazę. Inwestycja powinna być gotowa wraz z końcem roku. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych.

Remont budynku dworca, który miał planowo zakończyć się jeszcze w październiku, przeciągnie się i finalnie prace będą trwać do końca tego roku. Na przeszkodzie stanęła pandemia, która pokrzyżowała między innymi terminy dostaw. Wszystko jest na dobrej drodze, by już niebawem obiekt mógł ponownie służyć mieszkańcom. Dzięki inwestycji powstaje w nim bowiem Centrum Ekonomii Społecznej.

Głównym zamysłem projektu jest przywrócenie osób wykluczonych społecznie. Chodzi o wkluczenie z różnych przyczyn: niepełnosprawności, biedy i wielu innych czynników. W budynku dawnego dworca mają zatem znaleźć schronienie te osoby, które z różnych względów potrzebują pomocy w codziennym życiu.

W piwnicy zorganizowano serwerownię, magazyny i pomieszczenia gospodarcze. Na parterze powstał hol, pełniący rolę przestrzeni wystawienniczej - sali targów ekonomii społecznej, dla prac wykonanych na zajęciach artystycznych uczestników KIS i WTZ. W pomieszczeniach obok holu zlokalizowano część szkoleniową oraz część administracyjno – socjalną, odpowiednio skomunikowaną z wyjściem na dziedziniec rekreacyjny zorganizowany na zewnątrz budynku.

Po drugiej stronie budynku zorganizowano bar szybkiej obsługi oraz zaplecze kuchenne. Część główna sali konsumpcyjnej połączona jest przedsionkiem z klatką schodową. W przedsionku zlokalizowano łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych oraz szatnię i wejście do windy, przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze zlokalizowano punkt krawiecki, punkt kosmetyczny oraz miejsce na przeprowadzanie kursów czy szkoleń.

Obok sali dydaktycznej znajduje się pracownia komputerowa. Na piętrze przewidziano salę rehabilitacyjną, salę animacji oraz sanitariaty. W przedsionku windy zlokalizowano łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Na poddaszu, zaplanowano strefę sztuki dworzec: sala spotkań z artystami i pracownia terapii zajęciowej, rzeźby, ceramiki, malarstwa.

- Dzięki realizacji projektu powstanie baza do nowych aktywności społecznych, uruchomione zostaną nowe funkcje w budynku, nowe aktywne narzędzia zmiany społecznej w środowisku lokalnym, przedsiębiorstwo społeczne z udziałem partnerów prawnych, Centrum Wolontariatu, Centrum Integracji Kulturalnej, Klub Młodego Rodzica, Programy Aktywności Lokalnej, praca organizatora społeczności lokalnej), wzmocni istniejące organizacje pozarządowe, Koła Gospodyń Wiejskich, grupy nieformalne, wskrzesi stare funkcje budynku (bar, poczekalnię dla oczekujących na przyjazd i odjazd pociągów, autobusów) realizując idee ekonomii społecznej oraz społeczeństwa obywatelskiego- tłumaczą urzędnicy grodziskiego ratusza.

Prace budowlane zostały już zakończone, teraz trwa wyposażanie wnętrz w meble oraz sprzęt niezbędny do funkcjonowania.

Grodzisk: Dworzec coraz piękniejszy, remont dobiega końca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto