Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: Trwa modernizacja budynku dworca PKP. Jak postępują prace?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Trwa modernizacja budynku byłego dworca PKP w Grodzisku Wielkopolskim. W tym miejscu powstanie Centrum Ekonomii Społecznej. Zdanie jest dofinansowane z pieniędzy unijnych. Koszt inwestycji to prawie 6,1 miliona złotych, a unijne wsparcie - blisko 5,2 miliona zł.

Odkąd gmina Grodzisk przejęła budynek dworca od PKP, analizowano różne opcje jego modernizacji. Część zaadaptowano już dla harcówki. Pozostała, pusta przestrzeń, czyli około 800 metrów kwadratowych. Prawa strona obiektu cały czas czekała jednak na pomysł i środki. Planowano przeniesienie tam między innymi biblioteki, ale na ten cel nie udało się pozyskać dofinansowania. W tym miejscu utworzone zostanie Centrum Ekonomii Społecznej.

Głównym zamysłem projektu jest przywrócenie osób wykluczonych społecznie. Chodzi o wkluczenie z różnych przyczyn: niepełnosprawności, biedy i wielu innych czynników. W budynku dawnego dworca mają zatem znaleźć schronienie te osoby, które z różnych względów potrzebują pomocy w codziennym życiu.

Grodzisk: Trwa modernizacja budynku dworca PKP. Jak postępują prace?

Poza pracami budowlanymi i wykończeniowymi, przewidziany jest też montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu wyremontowanego podworcowego budynku, a także dostosowanie jego wnętrza z myślą o funkcjonowaniu podmiotów ekonomii społecznej. Przestrzeń wystawiennicza, sale dydaktyczna, komputerowa, rehabilitacyjna, strefa sztuki czy bar – to tylko niektóre pomysły na zagospodarowanie nowej, przyjaznej dla ludzi i otoczenia oraz wspierającej umiejętności społeczne, przestrzeni.

W byłym budynku dworca będzie działać między innymi jadłodajnia, punkty doradcze, sala komputerowa, wszelkiego rodzaju kursy. To będzie miejsce dla wielu aktywności, z każdej praktycznie dziedziny. W projekcie jest poczekalnia, nieco mniejsza, niż obecna. Z niej wydzielone zostało również bezpośrednie przejście do CES-u tak, aby podróżni mogli bez konieczności wychodzenia z budynku skorzystać na przykład z jadłodajni. Budynek wraz z poczekalnią będzie otwarty dla korzystających z transportu kolejowego i autobusowego od rana do wieczora. Nocą będzie zamknięty.

Przypomnijmy, że na ten cel gmina ostatecznie pozyskała ponad 5 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane BUDOMONT Sp. z o.o. z Kościana. Część związaną z wyposażeniem zrealizuje firma PPHU DOM-DREW s.c. Janusz Kącki, Szymon Kucharzewski z Grodziska Wielkopolskiego.

Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to na koniec roku budynek będzie wyposażony i posprzątany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto