Grodzisk Wielkopolski: W rocznicę wyzwolenia Grodziska uczczono pamięć ośmiu grodziszczan, którzy polegli podczas nalotu hitlerowców

Ania Borowiak
Ania Borowiak
W rocznicę wyzwolenia Grodziska uczczono pamięć ośmiu grodziszczan, którzy polegli podczas nalotu hitlerowców
W rocznicę wyzwolenia Grodziska uczczono pamięć ośmiu grodziszczan, którzy polegli podczas nalotu hitlerowców Anna Borowiak
Udostępnij:
Dzień wielkiej radości z zakończenia okupacji niemieckiej, miał też wymiar tragiczny. W tym roku mija 77. rocznica tamtych wydarzeń. Tradycyjnie już przy Pomniku Wdzięczności delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Obchody 77. rocznicy wyzwolenia Grodziska Wielkopolskiego

Mszą św. w intencji ofiar nalotu niemieckiego w dniu wyzwolenia miasta oraz wdzięczności za wolność ojczyzny, rozpoczęły się w czwartek, 27 stycznia, obchody 77. rocznicy wyzwolenia Grodziska Wielkopolskiego spod okupacji niemieckiej. Nabożeństwo odprawiono w kościele pw. św. Jadwigi o godzinie 11.

Po mszy świętej nastąpiło przejście przed Pomnik Wdzięczności, gdzie złożone zostały kwiaty oraz zapalono znicze pamięci.

"W naszym mieście dzień wyzwolenia okazał się być najtragiczniejszym dniem wojny"

- W tym roku mija 77 lat, odkąd wróciła nadzieja Polaków na upragnioną wolność. Niemcy w pośpiechu opuszczają miasto, a grodziszczanie czują już powiew wiosny, choć to dopiero koniec stycznia. Choć lata mijają, zmieniają się pokolenia mieszkańców, z których wielu pamięta już tylko lata wolności i pokoju, to czas II Wojny Światowej wciąż budzi ogromne emocje i niedowierzanie, jakim cudem ludzie mogli sobie nawzajem zgotować tak okrutny los. Coraz mniej pozostało wśród nas naocznych świadków tej najtragiczniejszej w dziejach współczesnej Europy lekcji. Dlatego to nas spoczął dziś obowiązek, by przekazać ją kolejnym pokoleniom, prawdziwą, nieprzekłamaną, nieprzeinaczoną - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Piotr Hojan.

Dalej dodawał, że wspominając tragiczne wydarzenia, najczęściej wracają do nas te, związane z okrucieństwem jakiego doświadczyli nasi rodacy z rąk okupanta.

- Za ironię losu można uznać fakt, że w naszym mieście dzień wyzwolenia okazał się być najtragiczniejszym dniem wojny. Dla nas to bowiem dzień, w którym wspominamy zbombardowanie miasta i śmierć ośmiu mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego. W skali dziesiątek milionów ofiar II wojny światowej, ta strata wydaje się być ułamkiem, jednak dla bliskich tragicznie zmarłych ofiar krwawego nalotu, była to tragedia najstraszliwsza, z którą trudno się oswoić i zapomnieć - podkreślał Piotr Hojan.

"Pamiętajmy, że Auschwitz nie spadło z nieba"

W swoim wystąpieniu podkreślił, by wspominając dzień wyzwolenia, wspomnieć także tragicznie zmarłych grodziszczan i wszystkie ofiary II Wojny Światowej, po każdej ze stron barykady.

- Pamiętajmy też o tych, którzy z narażeniem, życia ratowali naszych obywateli. Każde ocalone istnienie, zasługuje na najwyższe uznanie. Każdy gest dobroci w czasach, gdy zdawało się, iż poza złem i okrucieństwem nie ma już nic, wart jest upamiętnienia, byśmy także dziś, w czasach pokoju nie zamykali oczu na to, co dzieję się wokół nas. Pamiętajmy, że Auschwitz nie spadło z nieba. Skrupulatnie podsycana nienawiść przyniosła tragiczne owoce, a ludzie okazali się zdolni do najgorszych zbrodni. Bądźmy więc wobec siebie tolerancyjni i wyrozumiali. Szanujmy różnorodność poglądów i wyborów. Nasza niezgoda zaś, niech dotyczy głoszonych poglądów i idei, ale nie ludzi - mówił burmistrz Grodziska Wielkopolskiego.

Delegacja samorządu gminnego złożyła również wiązankę kwiatów i zapaliła znicze w miejscu pamięci w Młyniewie, gdzie w latach 1939 – 1945 znajdowały się obóz dla wysiedlanych Polaków, obóz jeniecki oraz obóz pracy.

We wspomnieniach Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej czytamy, że dla mieszkańców Grodziska dzień wyzwolenia miasta był z całą pewnością najtragiczniejszym dniem w całym okresie drugiej wojny światowej. W jego wyniku śmierć ponieśli: Stanisław Kałek, Teofil Kiciński, Andrzej Leśniczak, Michał Tomaszewski, Florian Wieczorek, Kajetan Kaczmarek, Czesław Dominiak i Edmund Pawelski. Natomiast poważne rany odnieśli: Kazimierz Dolata, Franciszek Nowak, Wojciech Karpiński, Feliks Sibert, Marek Bochyński, Jerzy Dierżykraj Badurski, Wacław Gawroński, Leon Formanowski i inni. Ponadto zabitych i rannych zostało przynajmniej kilkunastu żołnierzy radzieckich.

W rocznicę wyzwolenia Grodziska uczczono pamięć ośmiu grodziszczan, którzy polegli podczas nalotu hitlerowców

Grodzisk Wielkopolski: W rocznicę wyzwolenia Grodziska uczcz...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie