Grodzisk: Wspólne gotowanie łączy narody. Kuchnia polska i ukraińska zagościły na jednym stole

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Wspólne gotowanie łączy narody. Kuchnia polska i ukraińska zagościły na jednym stole
Wspólne gotowanie łączy narody. Kuchnia polska i ukraińska zagościły na jednym stole Anna Borowiak
Panie wspólnie gotowały, poznawały polskie i ukraińskie smaki, zwyczaje i tradycje. Przede wszystkim jednak miło spędziły czas, by choć na chwilę oderwać się od tragicznych wydarzeń wojny. To pierwsze takie spotkanie, które odbyło się w Grodzisku, ale jak zapowiadają organizatorki - z pewnością nie ostatnie.

Z inicjatywy kierownictwa Centrum Ekonomii Społecznej w piątek, 3 czerwca, w budynku byłego dworca KobieTy w akcji spotkały się z paniami, które pochodzą z Ukrainy, a obecnie mieszkają na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski.

- Postanowiłyśmy spotkać się z koleżankami z Ukrainy i tak pojawiła się nowa inicjatywa, która połączy kobiety. Jako KobieTy w akcji organizujemy pomoc dla tych, którzy uciekają przed wojną, już od pierwszego dnia jej wybuchu. Wspiera nas w tym Oksana Samarash, która mieszka w Grodzisku od pięciu lat i objęła ogromną opieką te osoby, które docierają do naszego miasta z Ukrainy. Dzięki jej wsparciu udaje nam się wspólnie podejmować kolejne działania - mówi Anna Koza.

W piątek panie po raz pierwszy spotkały się w takim gronie i zdecydowały, że będzie to idealna okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych. Na ich zaproszenie odpowiedział również burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Piotr Hojan. Na stołach gościły tradycyjne dania polskie i ukraińskie.

- Chciałyśmy pokazać naszą kuchnię i poznać też to, co gotują nasi przyjaciele z Ukrainy. To też doskonała okazja do rozmowy o różnicach i podobieństwach pomiędzy naszymi narodami. Przygotowałyśmy również warsztaty rękodzieła. To jednak przede wszystkim czas, w którym choć na chwilę będą mogły zapomnieć o trudnych dla nas wszystkich wydarzeniach związanych z wojną - podkreśla nasza rozmówczyni.

Organizatorki zapewniają, że to pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkanie. Jednocześnie KobieTy w akcji już dziś zapraszają wszystkich chętnych na Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych. Akcja odbędzie się w środę o godzinie 17 na grodziskim Starym Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Chcesz poznać 3 sposoby na dobry styl? Koniecznie zobacz video!

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie