Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Sióstr Elżbietanek w Grodzisku

Dariusz Matuszewski - regionalista z Grodziskadowska
Rok 1938. Wizyta arcybiskupa Walentego Dymka w grodziskim szpitalu
Rok 1938. Wizyta arcybiskupa Walentego Dymka w grodziskim szpitalu Arch. Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej
Historia Sióstr Elżbietanek w Grodzisku

Starania o założenie Domu Zakonnego w Grodzisku Wielkopolskim rozpoczęły się w 1892 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Antoniego Alejskiego. W czerwcu następnego roku uzyskano wszystkie wymagane pozwolenia i powołano społeczny komitet, który zajął się przygotowaniem miejsca pod przyszły Dom Zakonny i zapewnieniem skromnej pomocy finansowej. Siostry miały sprawować opiekę medyczną nad najbiedniejszymi mieszkańcami miasta w ich własnych domach.

Szybko je doceniono

Pierwsze Siostry Elżbietanki zamieszkały w Domu Zakonnym przy dzisiejszej ulicy 27 Stycznia. Należały do nich: matka Bona Kostrzewa i matka Brunhilda Łomaszewska. Bardzo szybko pracę grodziskich Elżbietanek docenili mieszkańcy oraz władze miasta, które przyznały im stałą dotację finansową.

10 listopada 1891 roku oddany został do użytku Szpital Miejski imienia Marcusa Mossego, wybudowany przez jego syna Rudolfa. Obok zatrudnionych dwóch lekarzy opiekę nad chorymi sprawowały trzy ewangelickie Siostry Diakoniski, które po Powstaniu Wielkopolskim w 1919 roku opuściły Grodzisk. Ich miejsce zajęły Siostry Elżbietanki. Nowe obowiązki wymagały zwiększenia liczby sióstr posługujących w mieście. W tym celu władze Grodziskie zwróciły się do Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek o przysłanie dodatkowych osób do pracy w szpitalu.

Prośba została przyjęta i w połowie roku 1919 przybyły trzy kolejne siostry posiadające odpowiednie wykształcenie medyczne. Należały do nich: matka Tekusia Nowicka, siostra Potomia Fierek i siostra Rajmunda Biegańska. W okresie międzywojennym liczba pracujących w Grodzisku sióstr wzrosła okresowa nawet do ośmiu osób. Posługiwały w szpitalu, opiekowały się chorymi po domach, prowadziły ochronkę dla biednych i wykonywały wiele innych czynności w parafii.

Ofiarny personel szpitala

W okresie okupacji hitlerowskiej siostry opuściły Grodzisk i powróciły zaraz po wyzwoleniu miasta w styczniu 1945 roku. Ponownie podjęły pracę w szpitalu, gdzie przez wiele lat stanowiły najlepiej wykształcony i najbardziej ofiarny personel.

Następnie pozbawione możliwości pracy w służbie zdrowia oraz możliwości niesienia pomocy chorym i potrzebującym, zajęły się nauczaniem religii oraz pracami w parafii.

W tych najtrudniejszych latach przetrwały w Grodzisku dzięki ogromnej życzliwości księdza proboszcza Czesława Tuszyńskiego i jego kolejnych następców.

Uczyły religii

Po 1990 roku Siostry Elżbietanki podjęły także pracę w grodziskich szkołach jako katechetki. Należały do nich siostry: Zyta, Tomisława Jankowska, Floriana Wiśniewska, Emanuela Bartkowiak, Józefa Krupa i Agnes Schmidt.

Siostry Elżbietanki przez blisko 120 lat swojej posługi w Grodzisku zaskarbiły sobie ogromną wdzięczność i uznanie mieszkańców. Gdzie tylko mogły niosły pomoc, dobre słowo, a często również otuchę w ciężkich chwilach. Dlatego ich decyzję o opuszczeniu miasta w sierpniu 2012 roku przyjęto z ogromnym smutkiem i wielkim rozczarowaniem. Tak zakończył się pewien etap historii.

Ostatnimi Elżbietankami w naszym mieście były Siostry: Agnes Schmidt, Heliodora Zabrocka i Januaria Kryger.

Siostry opuszczają Grodzisk

29 sierpnia 2012 roku Rada Miejska w Grodzisku Wielkopolskim na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej nadała Zgromadzeniu Sióstr Świętej Elżbiety Prowincji Poznańskiej tytuł: „Zasłużony Dla Miasta i Gminy Grodzisk Wielkopolski”.

Od września 2014 roku w byłym budynku po Domu Zakonnym Sióstr Elżbietanek przy ulicy 27 Stycznia mieści się Oddział Przedszkola im. „Krasnala Hałabały”, a sam budynek 3 grudnia 2014 roku poświęcony został przez biskupa Zdzisława Fortuniaka, jako Dom Katolicki im. błogosławionej Matki Marii Luizy Merkert.

Archiwalne zdjęcie

Pierwsze wykonano w 1938 roku podczas wizyty arcybiskupa Walentego Dymka w grodziskim szpitalu. Obok niego stoi między innymi: burmistrz Roman Mazurkiewicz z córką, dr Stanisław Słomiński, ks. Stefan Kruszka i oczywiście Siostry Elżbietanki.

Na drugim widać ostatnie Siostry, pełniące posługę w Grodzisku. Jest rok 2012. Od lewej: Agnes Schmidt, Heliodora Zabrocka i Januaria Kryger.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto