Jak skutecznie zapobiegać łojotokowemu zapaleniu skóry?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych skórnych dolegliwości, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Chociaż objawy tego schorzenia często przypominają objawy atopowego zapalenia skóry, na całe szczęście nie są takie wymagające, jeśli chodzi o odpowiednią profilaktykę. AZS jest chorobą przewlekłą, co stanowi nieporównywalnie gorszą diagnozę. Nie oznacza to jednak, że łojotokowe zapalenie skóry jest czymś, co można zlekceważyć. W jaki sposób skutecznie mu zapobiegniemy, by cieszyć się zdrową i gładką skórą jak najdłużej?

Łojotokowe zapalenie skóry – co to jest?

Łojotokowe zapalenie skóry inaczej określa się mianem wyprysku łojotokowego lub w skrócie ŁZS. Przyczyną rozwoju tej choroby są drożdżaki – niewielkie grzyby, które wchodzą w skład skóry każdego z nas. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry ich namnażanie jest jednak szybsze i bardziej obfite, co skutkuje złuszczaniem się naskórka.

Za wyprysk łojotokowy odpowiada także nadmierne wydzielanie się łoju z gruczołów oraz jego skład, sprawiający, że te łatwiej się zatykają. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia objawów ŁZS należą także czynniki środowiskowe, takie jak stres, nieodpowiednia dieta, nadmierne spożycie alkoholu lub niektóre choroby. Wykazano, że na tę skórną przypadłość cierpią najczęściej osoby z nieprawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym.

Rozpoznanie choroby

Do objawów wywołanych przez łojotokowe zapalenie skóry należą czerwone rumienie i złuszczanie się naskórka. Podobnie jak w wypadku atopowego zapalenia skóry zmianom może towarzyszyć uczucie swędzenia, choć w wypadku ŁZS nie jest to konieczne. Ze względu na specyfikę tego schorzenia najbardziej cierpią miejsca na naszym ciele, gdzie gruczołów łojowych jest najwięcej, stąd zmiany chorobowe najczęściej występują na głowie przy mieszkach włosowych, na twarzy, za uszami czy wzdłuż kręgosłupa, co pomoże stwierdzić, czy problem, z jakim się zmagamy, to rzeczywiście ŁZS.

Warto pamiętać, że przy rozpoznaniu choroby najlepiej jest skierować swoje kroki do lekarza specjalisty. Chorób, których objawy przypominają te występujące podczas wyprysku łojotokowego, jest niezwykle dużo i ich rozróżnienie może wymagać fachowej wiedzy. Rumienie i złuszczanie się naskórka mogą nam towarzyszyć w wypadku łuszczycy, grzybicy czy atopowego zapalenia skóry, a każdą z tych chorób leczy się inaczej. Nie nadwyrężajmy naszego zdrowia i stosujmy kuracje przeznaczone konkretnie do problemu, z jakim się zmagamy.

Łojotokowe zapalenie skóry – profilaktyka

Przy profilaktyce związanej z ŁZS, podobnie jak przy każdej innej chorobie skórnej, podstawą jest, by nie wystawiać się nadmiernie na rzeczy, które powodują wystąpienie lub nasilenie się jej objawów. Choć może zabrzmieć to dosyć oczywiście, głównym elementem zapobiegania nawrotów łojotokowego zapalenia skóry jest przestrzeganie zasad higieny. Powinniśmy się myć z użyciem specjalnych szamponów, które mają w swoim składzie środki antygrzybiczne i bakteriobójcze. Wybór specjalistycznych kosmetyków przy tej chorobie jest ważną kwestią, gdyż złuszczanie naskórka mogą spotęgować chociażby zbyt mocne perfumy.

Przy ŁZS, podobnie jak w wypadku atopowego zapalenia skóry, musimy zajrzeć do swojej szafy i dokonać kilku modernizacji. Ubrania wykonane z szorstkich materiałów, takich jak wełna, sprawiają, że skóra wymęczona stanem chorobowym jest narażona na dodatkowe podrażnienie. Najlepszym wyborem okaże się tutaj dobrej klasy bawełna. To na tyle gładki materiał, że nie powinien wchodzić w nieprzyjemne kontakty z naszym naskórkiem. Przy wyborze garderoby pamiętajmy też o tym, by nasze ubrania były jak najbardziej przewiewne – skóra dzięki temu ma szansę oddychać, a pory nie zapychają się tak bardzo.

Mierząc się z problemami, jakie może wywołać łojotokowe zapalenie skóry, należy pamiętać o tym, że medycyna nie zaleca jedynego słusznego sposobu leczenia. Jeśli profilaktyka ŁZS zawiedzie, a naszą jedyną nadzieją zostanie farmakoterapia, pamiętajmy, że nie należy się poddawać. Każdy pojedynczy przypadek pacjenta jest wyjątkowy i może wymagać odpowiedniego rodzaju kuracji, zawsze dokonywanej pod okiem specjalisty.

Dodaj ogłoszenie