Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampus Kąkolewo Politechniki Poznańskiej oficjalnie otwarty

Anna Borowiak
Anna Borowiak
W Kąkolewie w gminie Grodzisk Wielkopolski we wtorek, 13 września, oficjalne otwarto Kampus Politechniki Poznańskiej. To właśnie w tym miejscu prowadzone będą innowacyjne projekty badawcze związane z lotnictwem, kosmonautyką czy robotyką.

Kąkolewo stanie się jednym z najważniejszych obszarów badawczych i innowacyjnych dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof. Miejsce to będzie bazą do testowania innowacyjnych rozwiązań, które być może będą przyszłością lotnictwa.

W zlokalizowanej na terenie lotniska w Kąkolewie przestrzeni naukowcy będą prowadzić prace badawcze i rozwojowe, ukierunkowane na innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, bezzałogowych statków powietrznych i załogowych statków powietrznych.

Kampus Kąkolewo Politechniki Poznańskiej oficjalnie otwarty

Działalność Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej oficjalnie zainaugurowano we wtorek, 13 września. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi marszałek Marek Woźniak, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, starosta Mariusz Zgaiński czy burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Piotr Hojan.

– Projekt realizowany w Kąkolewie w ramach campusu Politechniki Poznańskiej jest byłym lotniskiem, które zostało na nowo zagospodarowane, jest bez wątpienia ważnym projektem – mówi Marszałek Marek Woźniak i jak dodaje, może on przynieść wiele sukcesów w innowacyjnych dziedzinach, wykorzystujących nowoczesne technologie – od obserwacji powierzchni ziemi, przez kwestie bezpieczeństwa i telekomunikację, po obserwację obiektów kosmicznych i nieba.

"Kadra, stworzona w tym miejscu, będzie decydowała o potencjale naszego regionu"

– Te wszystkie specjalności rozwijane są w campusie. To jednocześnie miejsce, gdzie na nowoczesnym sprzęcie szkolą się piloci i studenci Politechniki Poznańskiej. Kadra, stworzona w tym miejscu, będzie decydowała o potencjale naszego regionu, tradycyjnie szanującego i kochającego lotnictwo oraz mającym ambicje, by podążać za najbardziej innowacyjnymi regionami świata - podkreśla marszałek.

Uczelnia będzie prowadzić działania i badania z zakresu wysokospecjalistycznych technologii, materii związanej z kosmosem, a także sztucznej inteligencji, która przetwarza dane medyczne czy umożliwia monitorowanie zmian klimatu dzięki unijnym dofinansowaniom. Łącznie to kwota przekraczająca 36 milionów złotych wsparcia ze środków UE.

Dzięki temu lotnisko zostało wyposażone w infrastrukturę naukowo-badawczą, która pozwoli na pogłębienie prowadzonych dotąd badań, umożliwiając rozwiązanie problemów badawczych, które dotąd ze względu na jej brak pozostawały bez odpowiedzi.

- To kampus przyszłości, jest on miejscem w którym będziemy badać i mam nadzieję wdrażać nowoczesne technologie lotnicze i kosmiczne, ale nie tylko. Zakres projektów, którymi kierują nasi pracownicy jest niezwykły - podkreślił podczas otwarcia prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Kampus Kąkolewo Politechniki Poznańskiej oficjalnie otwarty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto