Klub rodziców przy fundacji "Wspólna Przystań" zainaugurował działalność. Ma łączyć rodziców osób niepełnosprawnych z całej Wielkopolski

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Fundacja Wspólna Przystań
Wyjazdem na seans filmu "Śubuk" zainaugurowano działalność klubu rodziców, który powstał przy fundacji "Wspólna Przystań". To inicjatywa, która ma łączyć rodziców osób niepełnosprawnych z całej Wielkopolski.

Fundacja Wspólna Przystań zorganizowała wyjazd rodziców osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami do Kina Muza na film "Śubuk" reżyserii Jacka Lusińskiego. Film opowiada poruszającą historię matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

Spotkanie było oficjalną inauguracją klubu rodziców, który powstał przy fundacji "Wspólna Przystań". Fundacja działa od września 2022 roku, a jej głównym celem jest walka o lepsze jutro dla osób w spektrum autyzmu.

- Chcemy dać rodzicom miejsce, w którym będą mogli wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Wiem, jak ważne jest dla nich to, żeby czasami po prostu odetchnąć od codzienności. Dlatego jako fundacja opłaciliśmy bilety i wybraliśmy się na wspólny seans filmu, który każdy powinien zobaczyć. W ten sposób zainaugurowaliśmy działalność klubu rodziców, który będzie działał pod naszymi skrzydłami. Udało nam się zgromadzić 30 rodziców z powiatu grodziskiego, Poznania i Wrześni - mówi prezes fundacji "Wspólna Przystań", Magdalena Kucharczyk.

Dla uczestników spotkania była to przede wszystkim szansa do integracji i rozmowy o problemach i wyzwaniach, które ich łączą.

- Nie da się ukryć, że wiele osób potrzebuje porozmawiać z kimś, kto doskonale rozumie to, z czym na co dzień mierzą się rodzice osób z niepełnosprawnościami. Klub rodziców będzie właśnie do tego przeznaczony - żeby dać im przestrzeń i wsparcie - wyjaśnia.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, to dopiero początek, bo planów jest sporo. Fundacja "Wspólna Przystań" zamierza organizować spotkania i warsztaty, w których będą mogli brać udział rodzice z całej Wielkopolski.

- Nie skupiamy się tylko na Grodzisku Wielkopolskim, choć to tu mamy swoją siedzibę. Chcemy działać na szerszą skalę, bo widzimy, że jest taka potrzeba. Stawiamy na szeroko pojętą edukację. Będzie działo się dużo, bo przepisy nie są tak oczywiste, a rodzice potrzebują wsparcia, żeby wszystkie te zawiłości zrozumieć - tłumaczy M. Kucharczyk.

Wśród najbliższych planów są między innymi spotkania dotyczące ubezwłasnowolnienia, możliwości uzyskania wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i inne.

- To tematy życiowe, które nie dotyczą tylko osób autystycznych, ale również z innymi niepełnosprawnościami. Spotkania będziemy organizować przy wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, za które już dziś dziękujemy - podkreśla.

Przedstawicielki fundacji "Wspólna Przystań" wzięły również udział w Forum Zmian Społecznych.

- To była okazja do nawiązania współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, z którymi będziemy mogli działać nad rozwiązaniami dotyczącymi wsparcia osób w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów - mówi.

O terminach spotkań dla rodziców, organizowanych przez fundację, będziemy informować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Kaliszanka Roku

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie