Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne miliony dla Politechniki na projekty sięgające kosmosu. Działania będą prowadzone w podgrodziskim Kąkolewie

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
UMWW
Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał Politechnice Poznańskiej dofinansowanie na realizację czterech innowacyjnych projektów badawczych. Uczelnia będzie prowadzić działania i badania z zakresu wysokospecjalistycznych technologii, materii związanej z kosmosem, a także sztucznej inteligencji, która przetwarza dane medyczne czy umożliwia monitorowanie zmian klimatu.

Projekty zlokalizowane są na lotnisku w Kąkolewie pod Grodziskiem Wielkopolskim. Tam Politechnika buduje kampus, gdzie nowoczesne technologie, dotyczące lotnictwa i kosmosu, będą dalej rozwijane. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości ponad 19 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego uczelnia zwiększy swój potencjał naukowo-badawczy.

- To jest ten obszar interwencji z wykorzystaniem funduszy europejskich, który daje szansę na to, aby przetransferować dokonania naszych wielkopolskich naukowców, które są niewątpliwie znaczące, do sfery gospodarki i wspierać ich projekty, aby znalazły zastosowanie w codziennym życiu - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Z kolei prof. Teofil Jesionowski zaznaczył, że projekty mają charakter przyszłościowy i inwestycyjny - służą rozwojowi naszego regionu, abyśmy w przyszłości mogli konkurować z najlepszymi.

W Kąkolewie Politechnika Poznańska realizuje już wspólnie z PCSS projekt "Aerosfera. Lotnisko rzeczy". Jak informuje Wojciech Najda, kierownik działu informacji i promocji PP, aktualnie trwają roboty budowlane - jedna firma buduje hangar, który powinien być ukończony do końca roku, a druga zaplecze badawczo-rozwojowe, które powinno stanąć do połowy przyszłego roku.

Aerosfera. Lotnisko Rzeczy, Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych, Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej i Aerokosmiczna transmisja danych - to cztery projekty, które tworzą jedną całość. Ich łączna wartość to ponad 30 milionów złotych.

Nowa infrastruktura badawczo – rozwojowa zlokalizowana na lotnisku w Kąkolewie pozwoli na pogłębienie prowadzonych dotąd badań, umożliwiając rozwiązanie problemów badawczych, które dotąd ze względu na jej brak pozostawały bez odpowiedzi.

Badania prowadzone przez Politechnikę Poznańską będą dotyczyć między innymi branży lotniczej, robotyki kosmicznej czy zakresu przetwarzania danych medycznych i danych o środowisku, które wpływają na życie człowieka. W Kąkolewie powstaną między innymi 2 kopuły obserwacji astronomicznych, elementy komunikacji laserowej, oprogramowanie zarządzające eksploatacja obserwatorium, a także dwie wieże anten nadawczo-odbiorczych z zapleczami technicznymi, poligon doświadczalny czy Centrum Kontroli Misji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto