Kolejne unijne miliony dla kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
W czwartek, 2 lutego, marszałek Marek Woźniak podpisał umowę o przekazaniu kolejnego unijnego dofinansowania dla kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie.

Umowa dotyczy wsparcia infrastruktury badawczo-rozwojowej w sektorze nauki. Wartość dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, będącego w gestii zarządu województwa, wynosi ponad 4 mln zł.

Umowę podpisali marszałek Marek Woźniak i rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr. hab. inż. Teofil Jesionowski. Jak poinformowano, środki zostają przeznaczone na zakup wysokospecjalistycznych technologii związanych z obrazowaniem powierzchni Ziemi - bezzałogowych statków powietrznych (BSP), mobilnej stacji nadzoru i kontroli z mobilnym lądowiskiem dla BSP i zestawu specjalistycznych kamer obrazowania powierzchni Ziemi.

- To kolejny z projektów, który dotyczy otwartego we wrześniu ubiegłego roku kampusu Kąkolewo. Lotnisko pod Grodziskiem Wielkopolskim jest miejscem inwestycji związanych z rozwojem nowoczesnych technologii: bezzałogowych statków powietrznych, robotów kosmicznych czy projektów informatycznych, które będą wzbogacać potencjał Wielkopolski w konkurowaniu w najbardziej zaawansowanych technologiach - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Rektor Politechniki Poznańskiej podkreślił, że uczelnia inwestuje w technologie dronowe i tzw. pojazdy autonomiczne, które będą monitorować Ziemię m.in. w zakresie ochrony środowiska i geodezji.

- Posiadamy w Kąkolewie bogatą infrastrukturę lotniskową. Mamy pas startowy o długości 2350 metrów, dwa hangary, łącznik z kontrolą lotów i salami seminaryjnymi. Aktualnie rozpoczęliśmy projekt budowy tzw. akademika. Studenci oraz naukowcy będą mogli z niego korzystać podczas realizacji projektów badawczych - mówi prof. dr. hab. inż. Teofil Jesionowski.

Całkowita wartość realizowanego projektu to blisko 7 milionów złotych. Ponad 4 miliony to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przekazał również, że do tej pory realizowane w podgrodziskim Kąkolewie projekty zostały wsparte unijnym dofinansowanie w łącznej wysokości 28,5 miliona złotych. Przypomnijmy, że kampus Politechniki Poznańskiej, w którym realizowane są innowacyjne projekty badawcze związane z lotnictwem, kosmonautyką czy robotyką, oficjalnie otwarto 13 września ubiegłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie