Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne unijne miliony dla kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
W czwartek, 2 lutego, marszałek Marek Woźniak podpisał umowę o przekazaniu kolejnego unijnego dofinansowania dla kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie.

Umowa dotyczy wsparcia infrastruktury badawczo-rozwojowej w sektorze nauki. Wartość dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, będącego w gestii zarządu województwa, wynosi ponad 4 mln zł.

Umowę podpisali marszałek Marek Woźniak i rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr. hab. inż. Teofil Jesionowski. Jak poinformowano, środki zostają przeznaczone na zakup wysokospecjalistycznych technologii związanych z obrazowaniem powierzchni Ziemi - bezzałogowych statków powietrznych (BSP), mobilnej stacji nadzoru i kontroli z mobilnym lądowiskiem dla BSP i zestawu specjalistycznych kamer obrazowania powierzchni Ziemi.

- To kolejny z projektów, który dotyczy otwartego we wrześniu ubiegłego roku kampusu Kąkolewo. Lotnisko pod Grodziskiem Wielkopolskim jest miejscem inwestycji związanych z rozwojem nowoczesnych technologii: bezzałogowych statków powietrznych, robotów kosmicznych czy projektów informatycznych, które będą wzbogacać potencjał Wielkopolski w konkurowaniu w najbardziej zaawansowanych technologiach - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Rektor Politechniki Poznańskiej podkreślił, że uczelnia inwestuje w technologie dronowe i tzw. pojazdy autonomiczne, które będą monitorować Ziemię m.in. w zakresie ochrony środowiska i geodezji.

- Posiadamy w Kąkolewie bogatą infrastrukturę lotniskową. Mamy pas startowy o długości 2350 metrów, dwa hangary, łącznik z kontrolą lotów i salami seminaryjnymi. Aktualnie rozpoczęliśmy projekt budowy tzw. akademika. Studenci oraz naukowcy będą mogli z niego korzystać podczas realizacji projektów badawczych - mówi prof. dr. hab. inż. Teofil Jesionowski.

Całkowita wartość realizowanego projektu to blisko 7 milionów złotych. Ponad 4 miliony to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przekazał również, że do tej pory realizowane w podgrodziskim Kąkolewie projekty zostały wsparte unijnym dofinansowanie w łącznej wysokości 28,5 miliona złotych. Przypomnijmy, że kampus Politechniki Poznańskiej, w którym realizowane są innowacyjne projekty badawcze związane z lotnictwem, kosmonautyką czy robotyką, oficjalnie otwarto 13 września ubiegłego roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto