Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łebki: Tony obornika zagrażają Liswarcie i polom?

Aneta Kaczmarek
Pryzma obornika zanieczyszcza Liswartę? Zdaniem naszej Czytelniczki zagrożenie jest realne. Sprawą zajęła się częstochowska delegatura WIOŚ.

- 25 czerwca, jadąc szlakiem rowerowym przez miejscowość Łebki, w gminie Herby, w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą, tuż za mostkiem prowadzącym na drogę do miejscowości Kamińsko natknęłam się na pryzmy obornika, około 15 metrów od rzeki Liswarty. Szacuję, że pryzma mogła zawierać około 30-40 ton obornika. Stanowi to poważne zagrożenie biologiczne dla fauny i flory rzecznej, a także dla zdrowia ludzi. Przy obecnych zapowiedziach meteorologicznych istnieje duże prawdopodobieństwo, że składniki obornika spłyną do rzeki. W okolicy znajdują się również pola uprawne - napisała w mailu do redakcji pani Karolina Lisek.

O problemie poinformowaliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Działania były natychmiastowe.

- W związku z otrzymaniem 27 czerwca drogą elektroniczną informacji o zgromadzeniu dużej ilości obornika w pobliżu rzeki na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, tutejszy inspektorat wspólnie z przedstawicielami Urzędu Gminy Herby przeprowadził oględziny terenu pomiędzy miejscowościami. Łebki - Kamieńsko oraz rzeki Turzy i Liswarty - czytamy odpowiedzi od Renaty Tysarczyk z częstochowskiej delegatury WIOŚ.

Zgromadzony na gruntach rolnych obornik będący nawozem naturalnym został częściowo przeniesiony i rozdzielony na mniejsze pryzmy oddalone od brzegów rzeki, w celu ich bezpośredniego wykorzystania.

- Podczas oględzin, w celu sprawdzenia czy nastąpiło pogorszenie wskaźników jakości wody, pobrano do badań analitycznych próby wody z rzeki Liswarty oraz Turzy. Z uwagi, iż wymienione grunty rolne położone były również na terenie Ciasna, skierowano także wystąpienie do wójta gminy Ciasna o dalsze rozpoznanie sprawy. Aktualnie wykonywane są badania fizykochemiczne pobranych próbek wody. Ewentualne dalsze działania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska uzależnione są od wyników prowadzonych analiz - zaznacza Tysarczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania, (§ 3 pkt 4) nawozy, z wyłączeniem gnojowicy, stosuje się na gruntach rolnych w odległości co najmniej 5 m od brzegu: jezior i zbiorników wodnych o powierzchni do 50 ha; cieków wodnych; rowów, z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu; kanałów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto