Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Kąkolewie tętni życiem. A to dopiero początek! Jakie są dalsze plany?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Lotnisko w Kąkolewie tętni życiem. A to dopiero początek! Jakie są dalsze plany?
Lotnisko w Kąkolewie tętni życiem. A to dopiero początek! Jakie są dalsze plany? Anna Borowiak
Odkąd Aeroklub Poznański stał się właścicielem lotniska w podgrodziskim Kąkolewie, miejsce to ponownie wróciło na lotniczą mapę Polski. Działalność lotników ruszyła pełną parą. Kilka dni temu otwarto Kampus Politechniki Poznańskiej. Jakie są dalsze plany na ożywienie tego miejsca?

Po raz pierwszy o planach Aeroklubu Poznańskiego dotyczących lotniska w Kąkolewie informowaliśmy w 2015 roku. Po dwóch latach negocjacji, udało się dopiąć wszystkie formalności i w kwietniu 2017 roku Aeroklub oficjalnie został właścicielem lotniska.

- To nasz historyczny krok, ponieważ wcześniej bazowaliśmy na Ławicy, a później w Kobylnicy. Obecnie jesteśmy właścicielem jednego z największych lotnisk sportowo-rekreacyjnych- powiedział nam wówczas dyrektor Aeroklubu Poznańskiego, Piotr Haberland.

Kolejne lata to stopniowe przenosiny poszczególnych sekcji z Kobylnicy do Kąkolewa. Od samego początku wiele mówiło się o planach ożywienia tego miejsca. Pod koniec 2017 roku Politechnika Poznańska zakupiła od Aeroklubu 10 hektarów ziemi w celu wybudowania ośrodka szkoleniowego dla działającego w ramach oferty uczelni Centrum Kształcenia Lotniczego.

Lotnisko w Kąkolewie tętni życiem. A to dopiero początek! Jakie są dalsze plany?

Przenosiny Aeroklubu Poznańskiego z lotniska dobiegły końca. Lotnicy zadomowili się w Kąkolewie.

- Od tego roku działamy tu już pełną parą. Trzeba podkreślić, że Aeroklub jest jedną z części całego projektu realizowanego w Kąkolewie. Nasza działalność się nie zmieniła - przede wszystkim będziemy latać szybowcami, rozwijać się sportowo i brać udział w różnych zawodach - wyjaśnia Piotr Haberland.

Działalności lotników w Kąkolewie nie da się nie zauważyć. Krążące nad gminą Grodzisk samoloty należą nie tylko do Aeroklubu, ale również do Politechniki Poznańskiej, która prowadzi tu Centrum Kształcenia Lotniczego. Działalność badawczą będzie prowadzić tutaj również Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

13 września otwarto Kampus Politechniki Poznańskiej, który będzie miejscem realizacji między innymi lotniskowych badań ekologicznych, pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Będą prowadzone laboratoryjne badania eksploatacyjne, badania eksploatacyjne statków powietrznych – ocena środowiska pracy pilota lotniczego, projektowanie i budowa bezzałogowych statków powietrznych.

- Naukowcy pracują również nad system monitorowania i nadzoru statków powietrznych w przestrzeni, rejestracją i przetwarzaniem wizji wszechkierunkowej, akwizycją cech powierzchniowych nawierzchni, badaniami nad autonomią pojazdów i systemów, badaniami w zakresie łączności kosmicznej i satelitarnej. W Kąkolewie powstanie naziemna stacja łączności satelitarnej, laboratorium pomiarów radiowych. Będzie możliwy rozwój systemów obserwacji optycznych - poinformowała Politechnika Poznańska.

Aeroklub wybudował już jeden hangar, są plany budowy kolejnego. I na tym nie koniec:

- W Kobylnicy został jeszcze nasz hangar, który chcemy przenieść tutaj. To drewniany obiekt z czasów II wojny światowej, w którym chcemy stworzyć muzeum. To inwestycja warta dobrych kilka milionów złotych. Hamuje nas trudna sytuacja na rynku gospodarczym i gwałtowny wzrost cen. W planie mamy stworzenie miejsca kempingowego z prawdziwego zdarzenia. Młodzież, która już dziś nocuje na lotnisku, musi mieć ku temu lepsze warunki - tłumaczy Piotr Haberland.

Jak dodaje, aktualne są wciąż plany budowy obserwatorium astronomicznego, ośrodka testowania robotów kosmicznych, ośrodka szkoleniowo-dydaktycznego na 60 miejsc noclegowych.

- Powstanie również restauracja, sale konferencyjne. Plany są ogromne, zobaczymy, jak szybko uda się je zrealizować- dodaje.

Działalność prowadzona na lotnisku w Kąkolewie nie jest zamknięta dla mieszkańców. Nasz rozmówca podkreśla, że przyjechać i obejrzeć, co tu się dzieje, może każdy.

- Jesteśmy otwarci i zapraszamy. Oczywiście mamy strefy lotnicze, których nie można przekraczać. Mieszkańcy przyjeżdżają, zaglądają, co bardzo nas cieszy. Spodziewamy się, że wraz z rozwojem tego miejsca zainteresowanie będzie jeszcze większe. Gdy powstaną kolejne obiekty pojawi się tu między innymi plac zabaw, więc będzie tu można naprawdę miło spędzić czas całymi rodzinami - dodaje Piotr Haberland.

Niestety wciąż, choć już coraz rzadziej, zdarzają się incydenty z udziałem samochodów, które na pasie startowym lotniska urządzają wyścigi. Tym osobom przypominamy, że teren jest objęty monitoringiem. Wszelkie naruszenia będą traktowane jako wtargnięcie na teren lotniska i zgłaszane właściwym służbom.

Lotnisko w Kąkolewie tętni życiem. A to dopiero początek! Jakie są dalsze plany?

Lotnisko w Kąkolewie tętni życiem. A to dopiero początek! Ja...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto