Masowy punkt szczepień w Grodzisku od 19 kwietnia. Nawet 1700 szczepień tygodniowo

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay
Punkt szczepień masowych zostanie zorganizowany w powiecie grodziskim w wydzielonej części budynku Zespołu Szkół Technicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, przy ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Wielkopolskim. Zgodnie z założeniami, punkt będzie działał od 19 kwietnia. Starosta zapowiada, że w tym miejscu ma być szczepionych nawet 1700 osób tygodniowo.

Masowy punkt szczepień w Grodzisku

W halach sportowych, szkołach, centrach handlowych, stadionach, klubach seniora, salach widowiskowych - w całej Polsce powstają masowe punkty szczepień przeciw COVID-19. W powiecie grodziskim będzie jeden taki punkt, zlokalizowany w budynku Zespołu Szkół Technicznych.

- Komunikację wewnątrz budynku zorganizujemy tak, aby maksymalnie zoptymalizować cały proces szczepień i zapewnić warunki do zachowania dystansu społecznego. Na potrzeby szczepień zaadaptowane zostaną 3 sale lekcyjne, przygotowujemy również pomieszczenie socjalne dla personelu. Wejście i wyjście z budynku zorganizowane będą w dwóch różnych miejscach. Całość zostanie odpowiednio oznaczona, by maksymalnie ułatwić mieszkańcom poruszanie się w punkcie szczepień. Jesteśmy już praktycznie organizacyjnie gotowi, wszystkie sprzęty takie jak lodówki, kozetki, parawany czy inne elementy wyposażenia mamy już na miejscu- wyjaśnia starosta Mariusz Zgaiński.

Nawet 1700 szczepień tygodniowo

Do utworzenia punktu niezbędne było pozyskanie kadry w postaci kilkudziesięciu osób, które będą pracować w systemie rotacyjnym w różnym wymiarze godzin. Są to ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy administracji i obsługi. Punkt ma działać 7 dni w tygodniu.

- Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie te osoby pracują między innymi w okolicznych szpitalach i lokalnych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, a ich grafik w punkcie szczepień będzie dostosowywany do tych podstawowych obowiązków zawodowych- zauważa starosta powiatu grodziskiego.

W Polsce wykonano 7 687 617 szczepień, z czego pierwszą dawką 5 581 068. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 2 105 549 osób. Masowe punkty mają przyspieszyć ten proces.

- Zgodnie z rekomendacją Narodowego Funduszu Zdrowia, tygodniowo będziemy szczepić 1700 osób. To założenie jest jednak warunkowane regularnością i ilością dostaw szczepionek, na które, jako samorząd, nie mamy wpływu. Jesteśmy przygotowani organizacyjnie na przeprowadzenie maksymalnej liczby szczepień, którą nam zarekomendowano- wyjaśnia Mariusz Zgaiński.

Przypomnijmy, że wcześniej punkt szczepień masowych planowano utworzyć również w Rakoniewicach. Tak się jednak nie stanie.

- Po wczorajszych konsultacjach i sugestiach ze strony NFZ, odstąpiliśmy od utworzenia punktu szczepień masowych w Rakoniewicach. Podczas spotkania wskazano, że tygodniowa liczba dawek na poziomie 1700 jest wystarczająca w przypadku powiatu grodziskiego, dlatego nie ma konieczności tworzenia drugiego punktu. Gdyby w tej sprawie sytuacja się zmieniła, Wojewoda Wielkopolski może w dowolnym momencie podjąć decyzję o uruchomieniu dodatkowego punktu szczepień masowych- tłumaczy starosta.

Częściowe zniesienie obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej poinformował o nowych decyzjach dotyczących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Ostatnie przyrosty liczby zakażeń są skutkiem tego, że mieliśmy święta i ten punkt odniesienia jest zaburzony. Apogeum trzeciej fali jeśli chodzi o liczbę zakażeń jest za nami. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale - mówił Adam Niedzielski.

Minister ogłosił luzowanie niektórych obostrzeń. M.in. od poniedziałku otwarte zostaną przedszkola i żłobki.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Dodaj ogłoszenie