Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miej różowe myśli. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w Grodzisku Wielkopolskim

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Miej różowe myśli. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w Grodzisku Wielkopolskim
Miej różowe myśli. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w Grodzisku Wielkopolskim Anna Borowiak
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony jest 15 października. Właśnie w tym dniu w Grodzisku Wielkopolskim odbył się happening pod hasłem "Miej różowe myśli". Jego pomysłodawczyniami są inicjatorki Grodziskiego Roku Kobiet oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Głównym celem wydarzenia była solidarność z osobami walczącymi z rakiem piersi i uświadomienie, że ta choroba może dotknąć każdej z nas i dlatego warto dbać o swoje zdrowie.

Miej różowe myśli. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w Grodzisku

Happening miał zwrócić uwagę na to, że wiedza na temat raka piersi, jego objawów i profilaktyki jest bardzo ważna. Samobadanie, odpowiednia diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Punktualnie o godzinie 10 inicjatorki oraz uczestnicy akcji wyruszyli z Placu Powstańców Wielkopolskich i ulicą Szeroką przeszli na Stary Rynek. Korowód prowadziła Grodziska Orkiestra Dęta imienia Stanisława Słowińskiego. Na schodach ratusza odbyły się zaplanowane prelekcje.
Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Grodzisk na różowo. Wszystko w ramach Europejskiego Dzień Walki z Rakiem Piersi

- Dziś Grodzisk, tak jak cała Europa, jest różowy. W ten sposób chcemy pokazać, że rak piersi to nie wyrok, że można go wyleczyć. Od 2008 roku 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka- mówiła Arleta Napierała.

W dalszej części wystąpienia inicjatorki akcji przedstawiły garść statystyk. Na świecie diagnoza o raku piersi pada na świecie co 2 minuty. Co 6 minut odchodzi ktoś z powodu choroby. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u polskich kobiet – stanowi ponad 1/5 wszystkich wykrywanych przypadków.

Głos zabrała również dyrektor grodziskiego szpitala.

- Jest to jedna z najczęściej zdarzających się chorób nowotworowych, ale jesteśmy w stanie ją same szybko wykryć (...) Żeby ten stan nastąpił, musimy pamiętać o tym, żeby mieć nawyk comiesięcznego samobadania piersi. Możemy wtedy zauważyć niepokojące zmiany. Ważne jest, żeby wyrobić sobie taki nawyk dość wcześnie, już od około 20 roku życia. Dlatego bardzo cieszy mnie, że jest tu dziś tak wiele młodych kobiet - mówiła Halina Sroczyńska.

W kilku słowach o zdrowiu i profilaktyce skierowała do uczestników również Irmina Hemmerling, położna z grodziskiego szpitala oraz Kamilla Twardowska, właścicielka gabinetu kosmetycznego, która zaoferowała swoją pomoc tym kobietom, które przeszły chemioterapię.

- Chciałabym zaproponować zupełnie darmowy zabieg odtworzenia brwi, żeby zobaczyć uśmiech na twarzy tych pań i radość, że odzyskały oprawę oczu i mogą na nowo cieszyć się swoim wyglądem.

Na koniec spotkania na Studni Św. Bernarda pojawiła się symboliczna różowa wstążka.

Raz jeszcze podkreślmy, że w leczeniu nowotworów piersi niezwykle ważna jest profilaktyka. Wszyscy specjaliści podkreślają, że w wielu przypadkach możliwe jest skuteczne wyleczenie, jeśli pacjentka zgłosiła się do lekarza przy pierwszych niepokojących objawach. Dlatego tak ważne są regularne badania i samokontrola piersi.

Miej różowe myśli. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w Grodzisku Wielkopolskim

Miej różowe myśli. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi w ...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto