Wakacje, już za chwilkę, to doskonała okazja, aby pokazać wam kilka ciekawych miejsc z Wielkopolski. Część z nich pewnie będzie dla was oczywista, inne być może was zaskoczą. Generalnie w Wielkopolsce jest co oglądać. Już teraz zaplanujcie sobie weekendowe wyprawy po Wielkopolsce.
Wielkopolskie zamki i pałace - zobacz, nie będziesz żałować
Pierwsze nasze kroki skierujemy ku wielkopolskim zamkom i pałacom. Nie będziemy jednak poświęcać czasu wszystkim... jest ich co nieco... a zaproponujemy wam odwiedziny jedynie w trzech.
Zamek w Kórniku - pierwszy na naszej liście
Zamek w Kórniku to miejsce nie tylko pełne historii, ale i miejsce z dreszczykiem. Właśnie tutaj spotkać można jedną z najsłynniejszych polskich Białych Dam, czyli Teofilę Działyńską. Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, że zamek w Kórniku jest obiektem wpisanym na listę Pomników Historii.
W tym miejscu warto również dodać, że w dniach 17 i 18 czerwca w Kórniku odbędą się tegoroczne Spotkania z Białą Damą. Wydarzenie to, to jedna z największych imprez plenerowych w Kóniku.
Więcej o zamku dowiecie się z naszej galerii.
Zamek w Gołuchowie - drugi z zamków na naszej liście
Historia tego zamku sięga 400 lat i również, tak jak zamek w Kórniku, ma swojego ducha. Jest nim Czarna Dama, czyli Izabella Działyńska z rodu Czartoryskich, która, jak głosi legenda, po zamkowych komnatach snuje się razem z mężem.
Zamek czeka na zwiedzających mimo trwania remontu. I tu zdradzimy małą ciekawostkę, podczas trwających prac wymieniono między innymi setkę okien!
Więcej o zamku dowiecie się z naszej galerii.
Pałac w Rogalinie - miejsce, które trzeba znać
Trzecim miejscem na naszej zamkowo-pałacowej liście jest siedziba Raczyńskich, czyli Pałac w Rogalinie. Miejsce to z powodzeniem nazwać można wielkopolską perłą. Podobnie jak zamek w Kórniku, tak i zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie posiada status Pomnika Historii.
Odwiedzając Rogalin, nie można ominąć pałacowego parku, gdzie rosną jedne z najwspanialszych dębów w Polsce, często nazywane ikonami wielkopolskiego krajobrazu.
Więcej o pałacu dowiecie się z naszej galerii.
Wielkopolskie parowozy i ciuchcie - warto poznać je bliżej
Parowozownia w Wolsztynie - nie można nie znać tego miejsca
Wśród licznych wielkopolskich zabytków warto z pewnością zwrócić uwagę na Parowozownię w Wolsztynie. Historia tego miejsca sięga już ponad 100 lat! Jest to doskonała atrakcja turystyczna zarówno dla młodych fanów kolejnictwa, jak i dla tych nieco starczyć. To właśnie wolsztyńska parowozownia może pochwalić się prawdopodobnie nie tylko w Europie, ale i na świecie nadal czynną lokomotywownią!
No i nie można zapomnieć o wielkim święcie kolei w Wolsztynie, czyli o Paradzie Parowozów, która w tym roku planowana jest w sierpniu.
Więcej o wolsztyńskiej parowozowni dowiecie się z naszej galerii.
Średzka Kolej Powiatowa - wąskotorowa atrakcja dla dużych i małych
Skoro mowa o wielkopolskich ciuchciach, parowozach i pociągach, to warto również wspomnieć o atrakcji z powiatu średzkiego, a mianowicie o kolejce wąskotorowej, która każdego roku przewozi pasażerów na trasie Środa Wielkopolska - Zaniemyśl i z powrotem.
Jesteśmy tuż przed weekendem majowym, więc zdradzimy wam, że średzka kolejka właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu. Dodamy również, że 2022 roku Średzka Kolej Powiatowa obchodziła 120 urodziny!
Więcej o Średzkiej Kolei Powiatowej dowiecie się z naszej galerii.
Sól kopią nie tylko w Wieliczce. Sól z Wielkopolski jest wyjątkowa
Poznaj bliżej Kopalnie Soli w Kłodawie
Kopalnia soli w Kłodawie, to niezwykle miejsce. To największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Jest również niezwykła ze względu na fakt, iż jest to jedyna kopalnia w Europie, gdzie wydobywana jest sól różowa. Najstarsza część kopalni jest wpisana do rejestru zabytków.
Już teraz zachęcamy was to odwiedzenia najgłębsza w Polsce trasy turystycznej, która znajduje się 600 metrów pod ziemią!
Więcej o kłodawskiej kopalni soli dowiecie się z naszej galerii.
W Wielkopolsce także mamy piramidy
Piramida Łakińskiego - grobowiec oficera napoleońskiego
Ostatnim nietuzinkowym miejscem, o jakim wspominamy, jest najprawdziwsza piramida, która znajduje się pod Wągrowcem. Jak informuje WagrowiecNaszeMiasto.pl podobnie jak te w Egipcie jest grobowcem jednak nie faraona, ale rotmistrza wojsk napoleońskich, który został za swoją służbę odznaczony Krzyż Srebrny Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej. Co więcej, spoczął on w piramidzie, którą sam zaprojektował!
Więcej o piramidzie pod Wągrowcem dowiecie się z naszej galerii.

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?