Mieszkania z niskim czynszem również w Grodzisku? Taki jest pomysł rządu. Co na to burmistrz?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to pomysł rządu, który zakłada, w porozumieniu z samorządami, budowę i wynajmem mieszkań z przystępnym czynszem. Gmina Grodzisk nie zakłada przystąpienia do programu. Zdaniem burmistrza, taka możliwość będzie działać demobilizująco.

Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Ma to być alternatywa dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

Szczegóły programu przedstawił w tym tygodniu Grzegorz Piechowiak - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W spotkaniu wziął udział również zastępca burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, Marcin Brudło. Gmina nie jest jednak zainteresowana przystąpieniem do projektu. Dlaczego?

- Potrzeba tu dużego rozmachu, żeby całość miała sens. Założenie wybudowania 1000 mieszkań w skali powiatu grodziskiego, a już tym bardziej gminy Grodzisk, byłoby po prostu trudne. Kiedyś już przyglądaliśmy się podobnej inicjatywnie i okazało się, że nie mamy terenów, na których takie mieszkania mogłyby powstać. Znaleźliśmy wówczas jedną taką działkę na Osiedlu Piaski- argumentuje burmistrz Piotr Hojan.

Jak tłumaczyła kilka miesięcy temu ówczesna minister Jadwiga Emilewicz, samorząd będzie mógł uzyskać na realizację projektów mieszkaniowych w SIM-ach dofinansowanie do 35 proc. wartości inwestycji. Z kolei klienci, którzy będą wpłacać do 20-25 proc. wartości, będą mogli po 20-30 latach nabyć prawo własności w tych mieszkaniach.

W tym modelu jednostka samorządu terytorialnego ma zakładać SIM wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości jako przedstawicielem Skarbu Państwa. Z rządowych funduszy samorządy miałyby otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

- Jesteśmy jednak za małym graczem, żeby skorzystać z takiej możliwości. Nie mamy takich zasobów gruntowych. Domyślam się, że jest pewna grupa osób, które pewnie chciałyby skorzystać z tego projektu. Nie stać ich na kredyt, a nie chcą już mieszkać u rodziców. Muszę jednak podkreślić, że mieszkania komunalne to moim zdaniem ostatnia deska ratunku. Taka możliwość byłaby demobilizująca i niesprawiedliwa w stosunku do tych osób, które podejmują ryzyko i zadłużają się nawet na kilkadziesiąt lat- mówi burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Piotr Hojan.

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Dodaj ogłoszenie