Nasza Loteria

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w rakoniewickiej bibliotece

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach
W sobotę, 9 września, o godzinie 15 rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rakoniewicach.

Zebrani uczestnicy mogli posłuchać fragmentów powieści czytanych przez lektorów: Janusza Pietrzaka, Janinę Wurst, Huberta Kolera, Katarzynę Krysmann i Dorotę Lipowicz.

Za ich sprawą, oczami wyobraźni obecni przenieśli się do nadniemeńskiej krainy, mogli stąpać po ukwieconych łąkach, zajrzeć do korczyńskiego dworu, posłuchać legendy o Janie i Cecylii, protoplastach rodu Bohatyrowiczów.
Dane im było również, pochylić głowę nad powstańczą mogiłą, pamiętnego zrywu niepodległościowego z 1863 r., oraz poczuć trud żniwnych prac. Gdzieś w tle słychać było szum płynącego Niemna, który w powieści stworzył intymny i romantyczny krajobraz, do rozmyślań i przeżyć wewnętrznych bohaterów literackich

- relacjonuje Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. „Pani od Przyrody” - Etnobotaniczne pasje Elizy Orzeszkowej. Po części oficjalnej wśród uczestników rozlosowane zostały egzemplarze „Nad Niemnem”, które szczęśliwcy oraz ci, którzy przynieśli własne książki, opatrzyli pamiątkową pieczęcią nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP. Następnie w miłej atmosferze, przy kawie i drożdżowym cieście, toczyły się towarzyskie rozmowy. Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu i wspólnie spędzony czas.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całym kraju czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i „Antologię Niepodległości”, „Nowele polskie", czyli zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w rakoniewickiej bibliotece

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto