Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny: pozostał miesiąc, aby się spisać. Dwa miliony Wielkopolan już to zrobiło

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Do 30 września można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym.
Do 30 września można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Szymon Starnawski
Pozostał miesiąc, aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Jest to obowiązek każdego mieszkańca naszego kraju. Za jego niespełnienie, grożą nam wysokie kary. Wielkopolska w tym rankingu nie wypada najgorzej, jednak jest jeszcze trochę do poprawy wyniku. Ostateczny termin wzięcia udziału w spisie mija 30 września.

Ponad 2 miliony Wielkopolan dokonało spisu powszechnego

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Narodowym Spisie Powszechnym wzięło udział ponad 23 mln osób, czyli 60 proc. uprawnionych. Pozostała część, która tego nie zrobiła, musi się pospieszyć, bowiem termin ostatecznego wzięcia udziału w spisie powszechnym mija pod koniec miesiąca.

Jak to wygląda na terenie naszego województwa? Ponad 2 miliony 150 tysięcy osób już dokonało spisu, czyli około 61 proc. uprawnionych do wzięcia udziału tych, których dotyczy ten obowiązek. W porównaniu do pozostałej części kraju Wielkopolska zajmuje miejsce w środku stawki. Najlepiej jest w województwie podkarpackim (66,19 proc.) i opolskim (66,15 proc.). Najgorzej jest natomiast w województwie lubuskim (56,36 proc.) i warmińsko-mazurskim (56,96 proc.).

Nie mamy oficjalnych zgłoszeń od rachmistrzów o ostatecznej odmowie. Zazwyczaj ludzie nie deklarują odmowy udziału, tylko sugerują, że spiszą się sami przez internet. Oczywiście w większości tak jest

- mówi Arleta Olbrot, rzecznik GUS w Poznaniu.

Kary za odmówienie w spisie

Za odmówienie udziału w spisie powszechnym grozi nam kara w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo, jeżeli podczas wypełniania formularza podamy dane, które nie są zgodne ze stanem faktycznym, może nam grozić do 2 lat więzienia.

- Ostateczny termin mija 30 września. Po tym terminie nie będzie możliwości, aby się już spisać - dodaje Arleta Olbrot.

Narodowy Spis Powszechny można dokonać na trzy sposoby. Głównym i najczęściej wybieranym sposobem przez mieszkańców jest samospis internetowy. Oprócz tego można to zrobić przez telefon, a od czerwca rachmistrzowie mogą nas odwiedzić w domu. Policja jednak uczula przed oszustami, którzy próbują podszyć się za rachmistrzów i wyłudzić od nas dane.

Spis powszechny organizowany przez GUS jest metodą zbierania informacji na temat mieszkańców i ich funkcjonowania. Obejmuje on całą populację państwa i jest realizowany cyklicznie co 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto