Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieopodal Rakoniewic można znaleźć ruiny domu Michała Drzymały

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Michał Drzymała to postać, o której słyszeli nawet najmłodsi. Zasłynął twardą postawą wobec polityki pruskiego zaborcy, który walczył z nawet najmniejszymi przejawami polskości. Nieopodal Rakoniewic można znaleźć jeszcze ruiny jego domu, w którym mieszkał w latach 1910-1927. Jak dziś wygląda to miejsce?

Michał Drzymała stał się sławny w Polsce, a także w Europie, z powodu ciągnącego się przez blisko cztery lata sporu z władzami pruskimi dotyczącego możliwości zbudowania domu na zakupionej od niemieckiego kupca działce we wsi Podgradowice (dzisiejsze Drzymałowo).

Pruskie prawo wymagało uzyskania zgody administracji państwowej na wzniesienie budynku. Realizujące politykę germanizacji władze wybiórczo wykorzystywały ten przepis na niekorzyść ludności polskiej. W tej sytuacji Drzymała kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Władze pruskie chciały ten wóz usunąć, argumentując, iż stojący w jednym miejscu przez ponad 24 godziny wóz jest domem.

W tej sytuacji Drzymała systematycznie, codziennie przesuwał ów wóz na niewielką odległość, co dało mu argument, iż jako pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego. Przez kilka lat trwała sądowo-administracyjna walka w której stosowano kruczki prawne; władze pruskie zaczęły nękać Drzymałę za drobne uchybienia i w końcu udało im się usunąć wóz.

W 1910 roku Drzymała kupił ziemię w Cegielsku, na której znajdował się stary dom. Zamieszkał tam na kilka lat. Z czasem człowiek, o którym pisały światowe gazety, uległ jednak zapomnieniu. Michał Drzymała zaczął popadać w nędzę. Jego los odmienił się w 1927 roku, za sprawą Józefa Weyssenhoffa. W prasie ukazywały się artykuły przypominające o tym, jak walczył z administracją niemiecką. O bohaterze spod Rakoniewic znów zrobiło się głośno i zadbano o należne mu uznanie.

Naród Polski podarował mu – niejako w nagrodę – dom i gospodarstwo w Grabównie, w gminie Miasteczko Krajeńskie. Michał Drzymała zmarł w nim 9 lat później. Został pochowany na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim, a jego wóz cyrkowy stał się herbem gminy.

Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzystywanie przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i w świecie. Osoba Drzymały, a zwłaszcza ów słynny wóz, stały się symbolem chłopskiego oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez rząd niemiecki.

Dom Michała Drzymały w Cegielsku

Nieopodal Rakoniewic można znaleźć ruiny domu Michała Drzymały

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto