Niezwykła historia grodziskiego stadionu na archiwalnych zdjęciach

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Dokładnie 11 listopada 2020 roku minęło 95 lat od otwarcia grodziskiego stadionu przy ulicy Powstańców Chocieszyńskich. Dziś przypominamy początki grodziskiego stadionu, a na archiwalnych zdjęciach prezentujemy część jego niezwykłej historii.

W 1923 roku uwzględniając potrzebę rozwoju sportu, Powiatowa Rada Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego z inicjatywy kapitana Piątkowskiego przystąpiła do realizacji budowy stadionu. 11 listopada minie dokładnie 95 lat od momentu, kiedy zbudowany w Grodzisku stadion, został uroczyście oddany do użytku.

Fundatorami stadionu byli między innymi generał Kazimierz Sosnkowski, hrabina Franciszka Żółtowska z Grąblewa, Adam Szczerbiński, Marian Szermer, Zygmunt Kurnatowski z Gościeszyna, hrabia Ignacy Mielżyński z Iwna – Daków Mokrych, książę Olgierd Czartoryski z Siedlec – właściciel Granowa, ordynat Stanisław Niegolewski z Niegolewa.

Niezwykła historia grodziskiego stadionu na archiwalnych zdjęciach

Stadion został otwarty 11 listopada 1925 przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Poza płytą piłkarską i bieżnią lekkoatletyczną, powstał betonowy kort tenisowy, boiska do koszykówki i siatkówki oraz basen zasilany w świeżą wodę wiatrakiem. Otoczenie obiektów sportowych gustownie zagospodarowano tworząc alejki i upiększając teren kwietnikami. Cały obiekt wzbudzał podziw i zainteresowanie w ówczesnym województwie poznańskim. Widownia wypełniała go nie tylko podczas meczów piłkarskich, ale również za sprawą zawodów lekkoatletycznych.

Do dziś na terenie stadionu znajduje się zabytkowa drewniana trybuna. Z czasem, naprzeciw tzw. „starej trybuny” została wybudowana nowa część stadionu, w której znajduje się hotel, restauracja. W 2003 roku zostało oddane do użytku sztuczne oświetlenie, a na jesień tego samego roku została zamontowana podgrzewana płyta.

Stadion w Grodzisku to tysiące wspomnień

Lata świetności tego obiektu przypadają na czas, gdy ówczesna Dyskobolia odnosiła sukcesy na poziomie ekstraklasowym i europejskich pucharów. To wtedy, do niewielkiego Grodziska, przyjeżdżały światowej klasy nazwiska. Biało-zieloni spotykali się wówczas na boisku z drużynami takimi jak Manchester City, Hertha Berlin, Bordeaux czy RC Lens.

Stadion w Grodzisku to jednak nie tylko ta światowa piłka, ale przede wszystkim tysiące mieszkańców, którzy wiążą z nim swoje wspomnienia. To pokolenia grodziszczan wychowanych w duchu sportowym. To ludzie, którzy tworzyli historię grodziskiego sportu - Andrzej Hojan, Jan Wlekły, Bronisław Nowaczyk, Jan Wróblewski, Bolesław Stasiłowicz, Zdzisław Fabiś, Adam Kowalski czy Antoni Thum. To także Zbigniew Drzymała, który wprowadził wielką piłkę do małego miasta.

Ci ludzie i te wspomnienia tworzą to, czego grodziszczanie nie chcą stracić. To, co jest ikoną miasta i, miejmy nadzieję, dalej będzie kształcić sportowe charaktery kolejnych pokoleń.

Niezwykła historia grodziskiego stadionu na archiwalnych zdjęciach

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Dodaj ogłoszenie