Nasza Loteria

Nowa karetka i tomograf w grudniu trafią do grodziskiego szpitala

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Wojciech Wojtkielewicz
W najbliższym czasie do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim trafi nowy sprzęt. Szpital pozyskał na ten cel dofinansowanie, a umowy na dostarczenie karetki i tomografu zostały już podpisane.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim otrzymał dofinansowanie na zakup nowej karetki i tomografu. Jak informowaliśmy już wcześniej, szpital na ten cel pozyskał z unijnych środków prawie 1,7 mln zł. Dofinasowanie pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Cały projekt to kwota blisko 2 milionów złotych.

O konieczności wymiany ambulansu typu "S", który stacjonuje w grodziskim szpitalu, mówi się już od dłuższego czasu. Pojazd, którym dziś dysponują ratownicy, ma już swoje lata. I sporo przejechanych kilometrów. Nowa karetka dotrze do szpitala najpóźniej do 14 grudnia. Będzie to mercedes w kolorze żółtym. Według aktualnych wytycznych to wspólny kolor transportu medycznego w całej Unii Europejskiej. Stopniowo zatem białe karetki będą znikać z naszych ulic.

- Karetka zostanie dostarczona bez wyposażenia. Część udało nam się już pozyskać, a środki na to, czego jeszcze brakuje, będziemy zbierać jako szpital i Fundacja imienia Rudolfa Mossego

- mówi Agnieszka Linkiewicz-Mendel, kierownik działu logistyki i administracji Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w Grodzisku Wielkopolskim.

We wtorek, 14 listopada, podpisano umowę na dostarczenie tomografu. Przypomnijmy, że ten, z którego dziś korzysta szpital na zasadach dzierżawy, został wyprodukowany w 2008 roku. Urządzenie jest 16-rzędowe i 16-warstwowe.

- Nowy tomograf zostanie dostarczony do szpitala najpóźniej do 15 grudnia. Będzie to sprzęt nowoczesny, dzięki któremu diagnostyka będzie bardziej szczegółowa. Co istotne z punktu widzenia pacjentów, urządzenie będzie pracować szybciej, dzięki czemu badania będą krótsze i bardziej komfortowe

- podkreśla Agnieszka Linkiewicz-Mendel.

Nowy tomograf będzie mieć dwukrotnie więcej wspomnianych rzędów i aż 64 warstwy, co ma gwarantować bardziej szczegółowe wyniki. W zestawie jest też nowy serwer i oprogramowanie do opisu badań.

W związku z koniecznością wymiany urządzenia, pacjenci będą musieli przygotować się jednak na utrudnienia.

- Od 1 grudnia nie przyjmujemy pacjentów na badania tomografem, aż do momentu zainstalowania nowego urządzenia i uzyskania niezbędnych pozwoleń. Liczymy na to, że wszystkie procedury uda się zakończyć jeszcze przed nowym rokiem

- tłumaczy nasza rozmówczyni.

Warto również wspomnieć, że dziś ma zostać podpisana umowa o dofinansowaniu na zakup kolejnej karetki, tym razem ze środków rządowych. Lecznica na ten cel ma otrzymać 600 tysięcy złotych w ramach programu inwestycyjnego dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego w zakresie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem ze środków subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych wyodrębnionego z Funduszu Medycznego.

- Przetarg na zakup ambulansu planujemy ogłosić w drugim kwartale przyszłego roku. Karetka trafi do szpitala najpóźniej do końca 2024 roku

- mówi Agnieszka Linkiewicz-Mendel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto