Nowa karetka jeszcze w listopadzie. Zastąpi wysłużony pojazd podstacji w Wielichowie

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Nowa karetka będzie żółta. Podobnie jak ta, która niedawno trafiła do nowotomyskiego szpitala
Nowa karetka będzie żółta. Podobnie jak ta, która niedawno trafiła do nowotomyskiego szpitala SP ZOZ Nowy Tomyśl
Nowy ambulans zastąpi wysłużoną karetkę, która stacjonuje w Wielichowie. Właśnie rozstrzygnięto przetarg. Wiadomo, że do floty grodziskiego szpitala dołączy nowoczesny Mercedes. Stanie się to najpóźniej do 20 listopada tego roku.

Ministerstwo Zdrowia przyznało grodziskiemu szpitalowi 500 tysięcy złotych na zakup nowej karetki. Ambulans ma zastąpić ten, który stacjonuje w Wielichowie. Nie bez powodu. Karetka, którą obecnie jeżdżą ratownicy, ma już swoje lata. I sporo na liczniku, bo przejechała już ponad 400 tysięcy kilometrów. Karetka, która dziś stacjonuje w Wielichowie, została zakupiona w 2011 roku. Najwyższy czas na wymianę, bo to najbardziej wysłużony pojazd w taborze grodziskiego szpitala.

Jak informuje Agnieszka Linkiewicz - Mendel, kierownik działu logistyki i administracji grodziskiego szpitala, nowy pojazd ma zostać dostarczony najpóźniej do 20 listopada. Właśnie rozstrzygnięto przetarg. Dziś już wiadomo, że szpital kupi Mercedesa. Ma być w kolorze żółtym. Dlaczego? Według aktualnych wytycznych to wspólny kolor transportu medycznego w całej Unii Europejskiej. Stopniowo zatem białe karetki będą znikać z naszych ulic.

Nasza rozmówczyni dodaje, że koszt zakupu samej karetki to około 400 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę dofinansowania szpital przeznaczy na zakup specjalistycznego wyposażenia. To jednak za mało, by karetka mogła służyć bezpieczeństwu mieszkańców powiatu. Wsparcie zadeklarowały samorządy z gmin Wielichowo i Rakoniewice, które na zakup sprzętów do ratowania zdrowia i życia przekażą odpowiednio 35 i 50 tysięcy złotych.

Nowa karetka, która zastąpi wysłużony ambulans w Wielichowie, to dobre wieści nie tylko dla mieszkańców powiatu grodziskiego. Tamtejsza podstacja zabezpiecza również częściowo powiat wolsztyński, a nawet kościański. W przypadku braku wolnych karetek w wolsztyńskim szpitalu, to właśnie ratownicy z Wielichowa są dysponowani do pomocy w pierwszej kolejności.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Dodaj ogłoszenie