Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce. Takie miejsce powstało również w Grodzisku

Anna Borowiak
Anna Borowiak
123rf/zdjęcie ilustracyjne
Od poniedziałku, 17 kwietnia, w Wielkopolsce zaczęło działać osiem nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory w Wielkopolsce pacjentów przyjmowało 17 takich poradni. Kolejne uruchomiono między innymi w Grodzisku Wielkopolskim.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął postępowanie konkursowe, w wyniku którego w Wielkopolsce rozpoczęło działalność kolejnych osiem poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. To miejsca powstałe w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych.

Jak wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla z biura prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia, pierwszy poziom stanowią poradnie, w których pomocy małym i młodym pacjentom udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Jeśli wsparcie to okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej na drugim poziomie zabezpieczenia, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Trzeci poziom to hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych, które powinny stanowić rozwiązanie stosowane w ostateczności.

Do tej pory w Wielkopolsce działało 17 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom).

– Dzięki temu, że podpisaliśmy kolejne osiem umów, od 17 kwietnia w Wielkopolsce będzie działać 25 takich poradni, a docelowo chcielibyśmy, żeby było ich dwa razy więcej. Ogłaszając ostatnie postępowanie konkursowe liczyliśmy na zawarcie większej liczby umów, ale tylko osiem podmiotów spełniło wymagane kryteria. Jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursów uzupełniających na ten zakres świadczeń i liczymy na to, że wpłyną do nas prawidłowo i rzetelnie przygotowane oferty – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zakłada, że pacjenci pomoc znajdą blisko miejsca zamieszkania. Jak podkreśla M. Żbikowska-Cieśla, o potrzebie zwiększania dostępu do pomocy psychologiczno-terapeutycznej dla dzieci i młodzieży świadczy poziom realizacji umów dotychczas działających ośrodków. W wielu przypadkach przekracza on 100 procent, stąd m.in. decyzja o tworzeniu kolejnych takich miejsc.

- Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza postępowania konkursowe dla poszczególnych powiatów. Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno-terapeutyczna w każdym powiecie, a tam, gdzie populacja jest największa, takich miejsc mogłoby powstać kilka. Na to jednak potrzeba chętnych, którzy zdecydują się prowadzić takie placówki - dodaje rzecznik prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdzie skorzystać z pomocy w Grodzisku Wielkopolskim? Mali i młodzi pacjenci oraz ich rodziny znajdą wsparcie psychologa, psychoterapeuty i terapeuty środowiskowego w Stowarzyszeniu Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere (ulica Zbożowa 26). Rejestracja prowadzona jest telefonicznie pod numerem 535 726 164.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto