Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OPALENICA - Koniec sporów o obwodnicę miasta

Malwina Korzeniewska
Burmistrz Ryszard Napierała skutecznie zabiegał o wpisanie obwodnicy w plany inwestycyjne Urzędu Marszałkowskiego
Burmistrz Ryszard Napierała skutecznie zabiegał o wpisanie obwodnicy w plany inwestycyjne Urzędu Marszałkowskiego fot. archiwum
– Budowa opalenickiej obwodnicy jest już w planach inwestycyjnych województwa wielkopolskiego – mówi burmistrz Ryszard Napierała. Według wstępnych kalkulacji kosztować będzie około 60 milionów złotych. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku. Koncepcje dotyczące lokalizacji i drogi zmieniały się już kilkakrotnie.

W 2000 roku samorząd z burmistrzem Ryszardem Napierałą zabiegał o wpisanie planu budowy obwodnicy do budżetu województwa wielkopolskiego i tak się też stało. Powstała stosowna dokumentacja wykonana przez samorząd wojewódzki. Gmina przystąpiła wówczas do wykupów gruntów, a więc około stu działek i prowadziła już podziały geodezyjne terenu. Wtedy pojawiły się pierwsze duże protesty części mieszkańców ulic Porażyńskiej, Poprzecznej, Nowej i Polnej w Opalenicy. Jeden z właścicieli gruntów wykorzystując ówczesne rozwiązania prawne, skutecznie blokował decyzje podziałowe, odwoływał się do wyższych instancji, nawet do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dwa lata korespondencji i wyjaśnień z instytucjami odwoławczymi nie służyły planowanemu zakończeniu prac podziałowych gruntów pod przyszłą obwodnicę Opalenicy, a straconego czasu już nie można było cofnąć.

Pięć lat później pojawiły się cztery warianty dotyczące przebiegu opalenickiej obwodnicy, w tym jeden społeczny, który stawiał pod znakiem zapytania przyszłość opalenickiej cukrowni, bo przebieg drogi miał przechodzić przez środek zakładu.

Intensywne analizy i konsultacje pozwoliły wypracować w 2007 roku nowy wariant przebiegu, z wykorzystaniem planowanej drogi zbiorczej, po południowej stronie miasta.

– Wielkie znaczenie dla przyszłej realizacji obwodnicy miała wówczas akceptacja przez właścicieli gruntów lokalizacji południowego rozwiązania przebiegu obwodnicy. Podziękowania należą się tym mieszkańcom i radnym Rady Miejskiej, którzy wspierali moje działania – podkreśla burmistrz Opalenicy Ryszard Napierała.

W styczniu 2009 roku mieszkańcy Opalenicy mogli się spotkać z inwestorem, aby rozmawiać na temat wpływu wybranego już wariantu obwodnicy na środowisko. Chociaż do Opalenicy nie ma możliwości innego wjazdu od strony Poznania jak tylko przez las, to zdecydowanym przeciwnikiem takiej lokalizacji obwodnicy pozostawały wówczas Lasy Państwowe.

Po uzyskaniu wreszcie, po ponad roku ich zgody i wykonaniu raportu oddziaływania planowanej drogi na środowisko, w połowie 2010 roku wiemy już znacznie więcej o budowie obwodnicy, a wieści te są optymistyczne. Dziś zostanie wydana rozstrzygająca decyzja dotycząca budowy, a Urząd Marszałkowski przystąpi do realizacji tego zadania. Po przetargu wykonawca przystąpi już do sporządzenia dokumentacji, a geodeci zaczną parcelować działki pod obwodnicę. Już w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opalenica.naszemiasto.pl Nasze Miasto