Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pająki wchodzą na okna i do domów. Jak zapobiec nieproszonym gościom? Oto szybki i skuteczny sposób!

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Pająki w domu to odwieczny problem dla osób cierpiących na arachnofobię. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc przepędzić te stworzenia z domu raz na zawsze, tym samym nie czyniąc im krzywdy.
Pająki w domu to odwieczny problem dla osób cierpiących na arachnofobię. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc przepędzić te stworzenia z domu raz na zawsze, tym samym nie czyniąc im krzywdy. Krzysztof Niewolny/Pixabay
Wiosna w pełni, niedługo lato - dla osób cierpiących na arachnofobię oznacza to jedno - wszędzie mogą czaić się pająki. Na jakie gatunki możemy się natknąć w Polsce? Czego nie lubią? I czy istnieje sposób, który skutecznie przepędzi je z domu? Znamy pewien trick, który może temu zaradzić.

Spis treści

Czego nie lubią pająki?

Kluczem do przepędzenia pająków z naszych domów są odpowiednie zapachy. Niektóre aromaty potrafią skutecznie zniechęcić pajęczaki do zagnieżdżania się tam, skąd wydobywa się nielubiana przez nie woń. Oto lista anty-pajęczych zapachów:

  • Mięta,
  • Cytryna,
  • Olejki: cedrowy, kamforowy, aukaliptusowy,
  • Ocet jabłkowy,
  • Kasztany,
  • Żołędzie.

Warto pamiętać, że same sadzonki mięty ustawione na parapecie mogą już przynieść oczekiwany rezultat. Bardzo dobrym pomysłem na ograniczenie pająków w wewnątrz domu jest także założenie moskitier w oknach.

ZOBACZ TAKŻE

Środek odstraszający pająki

Specjalnie dla tych, którzy nie darzą pająków zbytnią sympatią przedstawiamy przepis na miksturę, która skutecznie odstraszy te ośmionożne „potwory”, a jednocześnie nie zrobi im krzywdy.

Do wykonania preparatu odstraszającego potrzebne Ci będą:

  • 5 łyżek kwasku cytrynowego
  • litr wody
  • butelka z atomizerem do spryskiwania

I tyle! Tak więc magiczna mikstura, która ułatwi choć trochę codzienne funkcjonowanie wielu osobom, składa się zaledwie z dwóch składników! Dla pewności można ją także wzmocnić dodatkowymi aromatami, których pająki nie znoszą, czyli np. miętą pieprzową lub odrobiną octu. Po odpowiednim wstrząśnięciu butelki z preparatem, należy popsikać nim miejsca, w których mogą pojawiać się pająki. Są nimi: parapety, framugi okien, kąty, kratki wentylacyjne, czy taras przed domem.

ZOBACZ TAKŻE

Dlaczego boimy się pająków?

„Szczęśliwy dom, gdzie pająki są” – mówi stare przysłowie. Nie wszyscy jednak się z nim zgadzają, ponieważ szacuje się, że około 25 proc. światowej populacji boi się pająków.

W Polsce możemy spotkać 800 tych zwierząt. W naszym kraju nie osiągają dużych rozmiarów, ani też nie mogą wyrządzić człowiekowi większej krzywdy swoim jadem, jednak nie ma to większego znaczenia dla kogoś, kto cierpi na arachnofobię. Fobia ta objawia się paraliżującym strachem, uczuciem niepokoju oraz obrzydzenia w stosunku do pająków.

Przyczyny wykształcania się arachnofobii u człowieka wyjaśnia się na kilka sposobów. Psycholodzy uważają, że lęk przed pająkami może zrodzić się na wskutek ciężkiego przeżycia w dzieciństwie związanego z pająkami. Także dziecko obserwujące np. swoich rodziców, którzy paniczne reagują na widok pająków, może przejąć ten lęk na siebie. Inne teorie głoszą także, że może to być kwestia ewolucji, a strach przed tymi stworzeniami ma nas uchronić przed potencjalnym zagrożeniem.

5 gatunków pająków, które możesz spotkać u siebie w domu

Oto kilka najpowszechniejszych gatunków "polskich" pajęczaków, które chętnie mieszkają wśród ludzi:

  • Nasosznik trzęś,
  • Kątnik domowy,
  • Sidlisz piwniczny,
  • Zyzuś tłuścioch,
  • Tygrzyk paskowany.

W galerii znajdziecie zdjęcia oraz opisy do poszczególnych gatunków pająków!

Pająki w domu to odwieczny problem dla osób cierpiących na arachnofobię. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc przepędzić te stworzenia z domu raz na zawsze, tym samym nie czyniąc im krzywdy.

Pająki wchodzą na okna i do domów. Jak zapobiec nieproszonym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto